معاون وزیرعلوم : ایران خواستار مشارکت در ایجاد و خلق فناوری با دیگر کشورها است

دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) گفت: ایران نمی خواهد تنها خریدار و وارد کننده صرف فناوری از کشورهای توسعه یافته باشد و با توانمندی های موجود در ایران، ما خواستار مشارکت در ایجاد و خلق فناوری با کشورهای هدف هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر وحید احمدی که از روز گذشته (۱۶ اسفند) به منظور تقویت همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری به کشور اتریش سفر کرده است، با قائم مقام وزیر فناوری، نوآوری و حمل و نقل اتریش و مدیران کل فناوری، نوآوری و حمل و نقل آن وزارتخانه دیدار و گفت و گو کرد.
وی به سابقه تاریخی همکاری های علمی و فناوری دو کشور اشاره کرد و به تشریح برنامه های علمی و فناوری مندرج در اسناد بالادستی علمی و فناوری ایران همانند سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علمی و فناوری، برنامه پنجم و ششم توسعه، نقشه جامع علمی کشور و سند چشم انداز ۲۰ ساله پرداخت.
دبیرکل شورای عالی عتف ضمن معرفی توانمندی های علمی و فناوری ایران گفت: وجود بیش از دو هزار و ۴۰۰ موسسه آموزش عالی، حدود هزار مرکز پژوهشی، ۴۰ پارک علم و فناوری و حدود ۱۸۰ مرکز رشد علم و فناوری که در آن مراکز حدود چهار و نیم میلیون دانشجو، حدود ۱۰۰ هزار دانشجوی دکترای تخصصی، حدود ۸۰۰ هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی و نزدیک به ۹۰ هزار هیات علمی فعال هستند همگی نشان از پتانسیل بالای علمی و فناوری در ایران دارد.
وی درباره جایگاه شورای علوم، تحقیقات و فناوری در ایران نیز توضیح داد: شورای عالی عتف بالاترین مرجع سیاستگذاری، برنامه ریزی، نظارت و پایش علم و فناوری در ایران محسوب می شود که ریاست آن به عهده رییس جمهوری است و بیش از ۱۰ وزیر و معاون رئیس جمهوری در آن عضویت دارند که این شورا وظیفه همگرایی بین وزارتخانه های فعال در حوزه علمی و فناوری را نیز به عهده دارد.
احمدی خاطرنشان کرد: در ۵ استان ایران، ۵ منطقه ویژه علم و فناوری تحت نظر شورای عالی عتف راه اندازی شده است که در سال های اخیر بسته به ظرفیت های هر استان فعالیت ها و طرح های فناوری نو و پیشرفته ای انجام و یا در حال انجام است.
وی یادآور شد: بیشترین تعامل علمی و فناوری ایران و اروپا، با کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه و اتریش است و در آینده نزدیک یک فاروم همکاری گسترده فناوری با کشور ایتالیا خواهیم داشت و علاقه مندیم این نوع همکاری با کشور اتریش نیز انجام گیرد.
معاون وزیرعلوم خواستار مشارکت شرکت های فناوری پیشرفته اتریش با شرکت های دانش بنیان ایرانی شد و یکی از اهداف این تعاملات را تقویت اقتصاد دانش بنیان در ایران ذکر کرد.
معاون اجرایی دبیرکل شورای عالی عتف نیز در این دیدار ضمن معرفی مناطق ویژه علم و فناوری ایران و طرح های فناوری این مناطق، مهمترین طرح های در حال اجرا در منطقه ویژه ربع رشیدی تبریز را ایجاد خوشه های قطعات خودرو، خوشه چرم و خوشه نساجی و مهمترین طرح های کریدور اصفهان را گردشگری، صنایع دستی و شهر خلاق عنوان کرد.
مصطفی کاظمی همچنین طرح های منظقه ویژه یزد را صنایع دستی و سرامیک و طرح های کریدور خراسان رضوی را صنایع غذایی و غذای حلال برشمرد و گفت: در منطقه ویژه بوشهر نیز طرح های ایجاد شهر هوشمند، کشاورزی و شیلات در حال اجراست.
در ادامه این نشست، رییس موسسه فناوری اتریش به همکاری خوب این موسسه با ایران و به ویژه با منطقه ویژه ربع رشیدی تبریز و بوشهر اشاره کرد و گفت: علاقه مندی زیادی برای همکاری این موسسه با مراکز علمی و فناوری ایران وجود دارد.
قائم مقام وزیر فناوری اتریش ضمن اشاره به همکاری های انجام شده بین موسسه فناوری اتریش با ایران، از توسعه و فعالیت های انجام گرفته در حوزه مناطق ویژه علم و فناوری ایران ابراز شگفتی کرد و افزود: ما هرگونه همکاری و پشتیبانی لازم را از موسسات فناوری و دانشگاههای اتریش جهت همکاری و تعامل با ایران به عمل خواهیم آورد و امیدواریم این همکاری ها موجبات تقویت اقتصاد ایران و اتریش را فراهم سازد.
دبیرکل شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری و هیات همراه همچنین از آزمایشگاههای تحقیقاتی و فناوری موسسه فناوری اتریش واقع در شهر وین بازدید کردند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: