حل مشکل تخصیص سرانه مدارس در گرو دخل و خرج صحیح آموزش و پرورش

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش مجلس حل مشکل سرانه مدارس را منوط به مدیریت منابع دانست و گفت: ضرروی است دیوان محاسبات نحوه دخل و خرج بودجه‌های آموزش و پرورش را بررسی کند.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا سلیمی با اشاره به عدم تخصیص سرانه مدارس در سال جاری و مشکلات عدیده‌ ایجاد شده برای مدارس و خانواده‌ها، گفت: متاسفانه تناقضات بسیاری در اقدامات و تصمیمات مسئولان وزارتخانه آموزش و پرورش دیده شده، چراکه از یک طرف اعلام کردند؛ اخذ هر گونه وجه نقدی و غیرنقدی از خانواده‌ها ممنوع است اما از طرف دیگر می‌گویند؛ خانواده‌ها در تامین سرانه به مدارس کمک می‌کنند.

بررسی نحوه دخل و خرج بودجه‌های آموزش و پرورش توسط دیوان محاسبات

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آموزش و پرورش باید هرچه سریع‌تر برای تامین سرانه مدارس چاره‌اندیشی کند، افزود: مجلس سال گذشته مبلغ مناسبی را به سرانه مدارس اختصاص داد اما عدم تخصیص این اعتبار نشان از اجرایی نشدن مصوبات مجلس در محل مناسب خودشان دارد؛ لذا ضروری است دیوان محاسبات نحوه دخل و خرج بودجه‌های آموزش و پرورش را بررسی کند.

وی افزود: اگرچه این وزارتخانه در تامین حقوق فرهنگیان و کارمندان خود مشکل دارد اما به یقین راه‌حل آن عدم تخصیص سرانه مدارس نیست چراکه متاسفانه بسیاری از مدارس شبانه‌روزی در مناطق محروم نمی‌توانند حتی یک وعده غذای گرم هم در طول شبانهِ روز به دانش‌آموزان خود بدهند.

دانش‌آموزی که پول بیشتری می‌دهد آش بیشتری می‌خورد

سلیمی در حالی که معتقد است اخذ وجه از خانواده‌ها موجب تبعیض میان دانش‌آموزان می‌شود چراکه دانش‌آموزی که پول بیشتری دهد مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت، افزود: بسیاری از دانش‌آموزان قدرت خرید کتاب و وسایل تحریر خود را نیز ندارند لذا این عدم توانایی خانواده‌های آن‌ها جهت کمک به مدارس، برای دانش‌آموزان بار روانی به دنبال دارد.

حل مشکل سرانه مدارس در سال آتی با مدیریت منابع

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و پرورش مجلس همچنین مطرح داد: مجلس در بودجه سال آینده علاوه بر افزایش چند درصدی بودجه اصلی، حدود ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیز به آموزش و پرورش اختصاص داده، این در حالی است که درصدی از مالیات بر ارزش‌افزوده و درصدی از عوارض دخانیات نیز به این وزارتخانه می‌رسد، لذا انتظار می‌رود مسئولان با مدیریت منابع مشکل سرانه مدارس را در سال آتی حل کنند.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: