۱۷ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸
نعمت زاده‌‌خبر داد:

تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن کنستانتره در مجتمع مس سونگون

وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت: در حال بررسی و مطالعه برای احداث کارخانجات مستقل در مجاورت مجتمع مس سونگون هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا نعمت زاده در حاشیه بازدید از مجتمع مس سونگون در استان آذربایجان شرقی درخصوص سفر خود به این استان گفت: وظیفه ما است که از مجتمع هایی که در بخش معدن، صنعت و تجارت فعالیت می کنند،بازدید داشته باشیم تا به حل مسائل و مشکلات آنها کمک کنیم.

وی افزود: امروز از مجتمع مس سونگون که بعد از معادنی که در کرمان وجود دارد،بزرگترین معدن مس کشور محسوب می شود، بازدید داشتیم که در حال حاضر این مجتمع در دو پارت به تولید کنستانتره مس؛هرکدام به ظرفیت ۱۵۰ هزار تن در سال به عیار ۲۶ درصد می پردازد که حدود ۳۰۰ هزار تن تولید کنستانتره در این مجتمع انجام می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه آنچه در جریان توسعه این مجتمع باقی مانده، ایجاد واحد تولید کاتد (مس خالص) است، خاطرنشان کرد: مطالعات این امر در زمان های مختلف انجام شده و اخیراً تصمیم گرفته ایم که برای تولید یکصدهزار تن تولید کاتد در فاز اول نسبت به انتخاب پیمانکار و انعقاد قرارداد برای اجرای کار اقدام کنیم.

این عضو کابینه دولت یازدهم تصریح کرد: مهم این است که در مجتمع مس سونگون، کاتد یا مس خالص تولید شده و ترجیحاً تبدیل به فرآورده های بعدی همچون کابل،مفتول و مصارف دیگر شده یا بخشی از آن به صورت کاتد به سایر نقاط کشور منتقل و یا برای صادرات عرضه شود.

نعمت زاده با بیان اینکه یکی دیگر از اقداماتی که باید در این زمینه صورت گیرد،توسعه معدن مس سونگون است،افزود: بسیاری از کارشناسان معتقدند که ذخایر این معدن تقریباً دو برابر ۴۰۰ میلیون تنی است که تاکنون شناسایی شده است، بنابراین اگر این موضوع به نتیجه برسد،باید در مجاورت این معدن کارخانجات مستقلی را احداث کنیم که برای عملیاتی شدن این تصمیم،شرکت ملی مس ایران باید مطالبات و بررسی های نهایی را انجام دهد./

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: