اکبری در گفتگو با عیارآنلاین:

با مدیریت منابع آب موجود نیازی به محدود کردن کشاورزی نیست

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس‌شورای اسلامی با اشاره به بحران در مدیریت آب گفت: اگر مدیریت منابع آب به درستی صورت گیرد و روش‌های نوین آبیاری جای روش‌های قدیمی همچون آبیاری غرقابی را بگیرند و نوع، روش‌ و گونه های کشت اصلاح شود نیازی به محدود کردن فعالیت‌های کشاورزی نیست.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از مسائل جدی پیشرو بحث ریشه کم آبی است که عده ایی مصرف زیاد کشاورزی را عامل کم آبی مطرح می کنند و بر این باورند که با محدود کردن فعالیت های کشاورزی می توان منابع موجود آب را حفظ کرد ولی عده‎ایی روشهای غلط مدیریت و ذخیره آب را ریشه این کم آب می دانند و اعتقاد دارند که با مدیریت منابع آب موجود نیازی به محدود کردن کشاورزی نیست.

در این راستا علی اکبری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس‌شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون ریشه کم آبی در کشور گفت: اگر مدیریت منابع آب به درستی صورت گیرد و روش‌های نوین آبیاری جای روش‌های قدیمی همچون آبیاری غرقابی را بگیرند نیازی به محدود کردن فعالیت‌های کشاورزی نیست.

وی ادامه داد: در بعضی استان‌ها بین ۴۰الی۵۰ درصد اشتغال مربوط به کشاورزی است و بصورت میانگین در کل کشور حدود ۲۰درصد اشتغال به بخش کشاورزی مربوط می‌شود. بنابراین محدود کردن فعالیت‌های کشاورزی با این استدلال که آب زیادی مصرف می‌کند غیرمنطقی است.

این نماینده مجلس در خصوص اقدامات مجلس برای مدیریت آب در کشور افزود: در برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۶ توجه ویژه‌ای به مسئله مدیریت آب و محیط‌زیست شده است. مدیریت آب، پس‌انداز آب و اصلاح روش‌های بهره‌برداری از آب مواردی هستند که به آنها توجه ویژه‌ای شده است.

اکبری در خصوص راهکارهای پیش‌بینی شده در برنامه ششم برای مدیریت آب در بخش کشاورزی تصریح کرد: اصلاح نوع کشت، روش‌های کشت حتی اصلاح گونه‌های که برای کشت استفاده می‌شوند و جایگزینی آنها با گونه‌های مقاوم به خشکی در مدیریت آب بخش کشاورزی دارای اهمیت است. در برنامه ششم توسعه به آنها پرداخته ایم و در دستور کار هم قرار خواهیم داد.

نماینده مردم شیراز پیرامون اختلاف‌های موجود بین وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در تخصیص منابع آب گفت: وزارت نیرو موظف به بستن چاه‌های غیرمجاز و هوشمند کردن چاه‌های دار مجوز شده است و وزارت جهاد کشاورزی هم مکلف به عملی کردن تمام بندهای مربوط به مدیریت آب در برنامه ششم شده است. مجلس هم باید نظارت‌های خود را بیشتر کند تا وظایف هر دو وزارتخانه به درستی عملی شود.

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: