ابراهیمی در گفتگو با عیارآنلاین:

باید در تأمین کالاهای اساسی مصرفی به خودکفایی برسیم

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تأکید بر ضرورت برنامه ریزی برای تامین کالاهای اساسی مصرفی، گفت: خوشبختانه کشور ما جزء کشورهای ۴فصل است و با برنامه ریزی برای خودکفایی در تولید کالاهای استراتژیک مصرفی، می توانیم به امنیت غذایی برسیم.

علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون امنیت غذایی در کشور گفت: کشوری که در تامین مواد غذایی خود ناتوان باشد چاره‌ای جزء وابستگی ندارد. امنیت غذایی یکی از هدف‌های اساسی برای رسیدن به استقلال ملی در کشورها است.

وی ادامه داد: رسیدن به امنیت غذایی به جزء مواقعی که محیط طبیعی اجازه نمی‌دهد ضروری است ولی خوشبختانه کشور ما جزء کشورهای ۴فصل است به همین دلیل می‌توانیم با خودکفایی در تولید کالاهای استراتژیک مصرفی به امنیت غذایی برسیم.

نماینده مردم شازند در خصوص ارتباط امنیت غذایی با اقتصاد مقاومتی افزود: امنیت غذایی یکی از شاخه‌های مهم اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود و اقتصادی مقاوم است که برای تامین اساسی‌ترین کالاهای خود برنامه داشته باشد و در تولید آنها به خودکفایی برسد.

ابراهیمی پیرامون اینکه، عده‌ای معتقدند در کشور ایران، مزیت نسبی برای تولید کالاهای استراتژیک مصرفی وجود ندارد گفت: به جزء دانه‌های روغنی که مزیت کشت آن به دلیل نیاز به آب فراوان و عدم وجود سیستم‌های نوین آبیاری در کشور وجود ندارد در کشت و تولید سایر محصولات از جمله غلات، گندم، جو و محصولات پروتئینی مشکلی در کشور نداریم.

وی در خصوص کاهش تعرفه‌های واردات محصولات کشاورزی و تاثیر آن بر خودکفایی و رسیدن به امنیت غذایی، تصریح کرد:  کاهش تعرفه یک ضربه‌ی اساسی به تولید داخل وارد کرد و در همه جای دنیا از نظام تعرفه‌گذاری در جهت حمایت از تولید داخل استفاده می‌کنند ولی در کشور ما به آن توجه نمی‌شود که در خیلی جاها به تولید یارانه می‌دهند ولی ما نمی‌دهیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس‌شورای اسلامی در پایان گفت: تعرفه گذاری برای محصولات وارداتی باید به شکلی صورت گیرد که قیمت تمام شده محصول وارداتی با قیمت کالاهای مشابه داخلی برابر باشد تا تولیدکنندگان کشور متضرر نشود که در کشور ما برعکس عمل می‌شود.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: