بررسی ورود سرمایه‌گذاری‌های خارجی به شرکت‌های دانش‌بنیان

با توجه به وجود پتانسیل بالای شرکت‌های دانش‌بنیان کنونی، می‌توان با اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی متناسب، سرمایه‌گذاران خارجی را ملزم به سرمایه‌گذاری در طرح‌های نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان کرد و حضور این‌گونه شرکت‌ها در بازار ایران را مشروط به همکاری فناورانه نماییم.

به گزارش عیارآنلاین، اواخر سال ۸۰ بود که مجلس قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی را تصویب نمود اما با پیشرفت‌های علمی در سال‌های اخیر و توجه به اقتصاد دانش‌بنیان، این قانون در این زمینه‌ها سکوت داشت. اوایل آبان ماه ۹۵ بود که بررسی لایحه برنامه ششم توسعه کشور در دستور کار مجلس قرار گرفت. در این رابطه نمایندگان مجلس در طی بررسی ماده ۸۱ این لایحه و به‌منظور افزایش درون‌زایی اقتصاد با رعایت قانون تشویقی و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی مصوب سال ۱۳۸۱ و قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مصوب سال ۱۳۸۹دولت را مکلف به حمایت از تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان در داخل کشور با مشارکت شرکت‌های خارجی صاحب صلاحیت و دارای دانش نمودند.

سلیمی، دبیر اول کمیسیون آموزش، تصویب این ماده را در راستای سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری که بر استفاده از فناوری‌های خارجی را تأکید کرده، دانست. همچنین یزدانی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هم شرکت‌های دانش‌بنیان را بهترین مکان برای جذب سرمایه‌های خارجی معرفی نمود. سورنا ستاری، نیز که درگذشته از لزوم سرمایه‌گذاری خارجی در کسب‌وکارهای کوچک و استارتاپ ها سخن گفته بود، با اشاره به اینکه این موضوع پیشنهاد دولت نبوده است از قابل‌قبول بودن این ماده تحت شرایطی خاص سخن گفت.

وی در ادامه در توضیح شرایطی که باید برای اجرای این ماده در نظر گرفته شود، بیان نمود که این مصوبه نباید عاملی برای در اختیار گرفتن بازار توسط خارجی‌ها شود. در همین رابطه صاحب‌کار، رئیس امور شرکت‌های دانش‌بنیان، نیز از لزوم دقت در سرمایه‌گذاری خارجی بر روی منابع یا ایده‌های داخلی و حفظ حداکثری منافع ملی سخن گفت.

بااین‌حال این مسئله از آنجایی مهم است که شاید تاکنون صندوق نوآوری و شکوفایی تا حدودی توانسته باشد در حمایت از طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان موفق عمل کند، اما روند بسیار سریع و روبه رشد شرکت‌های دانش‌بنیان موفقیت روش‌های فعلی تأمین مالی طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان را با تردید روبرو کرده است و به نظر می‌رسد ادامه این روند بی‌شک منجر به ورود منابع مالی جدید غیردولتی به چرخه مالی شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود.

به‌طورکلی باید این نکته را متذکر شد که در صورت ضعف صندوق نوآوری و شکوفایی در عرصه تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان، ورود سرمایه بخش‌های مختلف نظیر سرمایه‌گذاری‌های خارجی و اتاق بازرگانی در این عرصه ناگزیر است. از طرفی ممکن است ورود سرمایه‌های برخی بخش‌ها به حوزه دانش‌بنیان مانند اتاق بازرگانی که دل درگرو واردات دارند، اهداف شرکت‌های دانش‌بنیان را منحرف نمایند.

علاوه بر این در زمینهٔ ورود سرمایه‌گذاران خارجی به این حوزه  نیز باید در نظر داشت که با توجه به وجود پتانسیل بالای شرکت‌های دانش‌بنیان کنونی و همچنین ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان جدیدتر، می‌توان با اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی متناسب، سرمایه‌گذاران خارجی را  ملزم به سرمایه‌گذاری در طرح‌های نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان کرد و حضور این‌گونه شرکت‌ها در بازار ایران را مشروط به همکاری فناورانه نماییم.

امیر سعید قنبری/کارشناس علم و فناوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: