۱۵ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۸

رقابت سرسختانه اوپک و «شیل» آمریکا در بازار

علی‌رغم تلاش تولیدکنندگان نفت آمریکا برای خنثی‌سازی اثر کاهش تولید اوپکی‌ها با هدف بالا بردن قیمت نفت، به نظر می‌رسد اعضای این سازمان همچنان موفق بوده‌اند و قیمت سبد نفتی اوپک ۲۱ روز است که بالای ۵۳ دلار معامله می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه گذشته ۱۲ اسفند ماه با ۴۲ سنت کاهش نسبت به قیمت روز پیش از آن ۵۳٫۶۹ دلار در هر بشکه فروخته شد.

سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه گذشته بشکه‌ای ۵۴٫۱۱ دلار فروخته شده بود البته به بالاترین قیمت این نوع نفت برابر با ۵۴٫۲۵ دلار نرسید.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام که با نام اوپک شناخته می‌شوند در آذر ماه ۱۳۹۵ برابر با نوامبر ۲۰۱۶ توافق کردند تا میزان تولید خود را ۱٫۲ میلیون بشکه از ابتدای سال ۲۰۱۷ کاهش دهند تا با کم کردن مازاد عرضه در بازار به افزایش قیمت نفت کمک کنند. این کشورها در روز شنبه ۲۰ آذر ماه نیز نشستی با تولیدکنندگان غیراوپکی از جمله روسیه داشتند که به توافق برای کاهش روزانه ۶۰۰ بشکه دیگر منجر شد.

توافق اولیه اوپک سبب ثبت رکورد قیمتی برای سبد نفتی این سازمان در ۱۵ آذرماه ۱۳۹۵ برابر با ۵۱٫۲۵ دلار شد و پس از توافق با غیر اوپکی‌ها روز دوشنبه ۲۲ آذرماه برابر با ۱۲ ماه دسامبر ۲۰۱۶ میلادی رکود دیگری برای این نوع نفت ثبت شد.

* تلاش اوپکی‌ها ثمر داد/ نفت اوپک ۲۱ روز بالای ۵۳ دلار

سبد نفتی اوپک  ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶ با رسیدن به ۵۳٫۳۰ دلار رکورد زد و سال را به پایان برد. هرچند از آن زمان تاکنون قیمت این سبد نفتی نوساناتی داشته است، اما تلاش اوپک برای بالا بردن قیمت نفت بی ثمر نبوده  و همچنان از ۵۰ دلار کمتر نشده است و طی ۲۱ روز گذشته یعنی دهم فوریه تا ۲ مارس (۲۲ بهمن تا ۱۲ اسفند ۹۵) بالای ۵۳ دلار معامله شده است.

رکورد قیمت اوپک به جمعه ۱۵ بهمن ماه برابر با سوم فوریه برمی گردد که قیمت سبد نفتی اوپک به ۵۴٫۲۵ دلار رسید.

از طرفی با افزایش قیمت نفت، تولیدکنندگان نفت آمریکا دکل‌های حفاری خود را به علت کاهش قیمت نفت و به صرفه نبودن تولید نفت شیل خاموش کرده بودند، یکی یکی روشن می‌کنند به طوری که افزایش تعداد دکل‌های نفتی این کشور به هفتمین هفته متوالی و تعداد آن به ۶۰۹دکل رسیده است که بالاترین تعداد از اکتبر ۲۰۱۵ به شمار می‌رود.

همچنین آمار ذخایر نفت آمریکا برای هشتمین هفته متوالی افزایش یافت و به رکورد ۵۲۰٫۲ میلیون بشکه رسیده است.

این اقدامات تولیدکنندگان آمریکایی سبب شده است که قیمت بیشتر نتواند افزایش یابد و افزایش تولید آمریکا مانعی برای تلاش اوپکی‌ها باشد اما به نظر می‌رسد که اوپک نیز توانسته است تا حدی موفق باشد و قیمت نفت این سازمان در ۵۳ و ۵۴ دلار در نوسان است.

* متوسط قیمت هفتگی نفت اوپک ۵۳٫۷۶ دلار

متوسط قیمت نفت اوپک در هفته منتهی به ۳ مارس ۲۰۱۷  یعنی ۱۳ اسفند ماه برابر با ۵۳٫۷۶ دلار در هر بشکه بوده است.

کمترین قیمت نفت اوپک که در سال ۲۰۱۷ ثبت شده است، به چهارشنبه ۲۲ دی ماه ۹۵ باز می‌گردد که هر بشکه ۵۰٫۹۸ دلار فروخته شد. متوسط قیمت نفت در ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون برابر با ۵۲٫۹۲ دلار بوده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: