۱۵ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۱
در کنفرانس ملی "اقتصاد مقاومتی و برجام"

چیت چیان: راهی جز توسعه تعاملات جهانی برای کاهش هزینه ها نداریم

وزیر نیرو گفت: بحث درونزایی یکی از اصول اساسی اقتصاد مقاومتی است اما بایستی توجه داشت که تحقق این اصل بدون کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در مصرف انرژی امکانپذیر نخواهد شد. ما راهی جز توسعه و گسترش تعاملات جهانی برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری نداریم.

به گزارش عیارآنلاین، وزیر نیرو گفت: توانایی صدور کالا و تجهیزات و تکنولوژی باعث ایجاد یک اقتصاد رقابت پذیر می شود و اگر برجام نبود شاید امیدی به حرکت به سمت این هدف هم نبود.

حمید چیت چیان در کنفرانس ملی ” اقتصاد مقاومتی و برجام” با اشاره تکیه بر توانمندی داخلی در سال های پس از جنگ تحمیلی تا امروز، گفت: پس از جنگ تحمیلی برنامه ریزی هوشمندانه ای برای خودکفایی صنایع مختلف از جمله صنعت آب و برق انجام شد و این امر باعث شد تا عمده نیازهای کشور با تکیه بر توانمندی داخلی تامین شود.

وی افزود: بحث درونزایی یکی از اصول اساسی اقتصاد مقاومتی است اما بایستی توجه داشت که تحقق این اصل بدون کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در مصرف انرژی امکانپذیر نخواهد شد.

وی تصریح کرد: کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری تنها با استفاده از تجربیات و دانش روز جهانی در صنعت امکانپذیر است بنابراین ما راهی جز توسعه  و گسترش تعاملات جهانی برای تحقق این امر نداریم.

چیت چیان تاکید کرد: مجهز شدن به دانش ساخت توربین های کلاسF که باعث افزایش راندمان نیروگاه ها تا سطح ۵۸ درصد می شود، زمانی قابل تحقق است که این تعملات را گسترش داد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه برجام امکان و فرصت انتقال فناوری و ارتقای بهره وری در کشور را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: ما هم اکنون در صنعت آب و برق ظرفیت تولید تجهزات در سطح بالایی داریم اما اگر نتوانیم زمینه صدور این توانایی را به سایر کشورها فراهم کنیم و از طریق آن برای کشور ارز آوری داشته باشیم، بخش زیادی از این توانایی هدر می رود.

وزیر نیرو گفت: توانایی صدور کالا و تجهیزات و تکنولوژی باعث ایجاد یک اقتصاد رقابت پذیر می شود و اگر برجام نبود شاید امیدی به حرکت به سمت این هدف هم نبود.

چیت چیان با اشاره به لزوم جذب سرمایه گذاری در اجرای طرح های آب و فاضلاب، تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۴۲ درصد از شهرهای کشور به سیستم فاضلاب مجهز هستند و برای رساندن این عدد به ۱۰۰ درصد نیازمند میلیاردها دلار سرمایه گذاری هستیم که زمینه داخلی آن فعلا امکانپذیر نیست.

وی ادامه داد: تنها برای ساماندهی طرح های آب و فاضلاب خوزستان نیاز به ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری هستیم که تنها با جذب فاینانس یا سرمایه گذاری خارجی امکان اجرای آن ها است.

وی در پایان گفت: چیدن میوه برجام در صنعت آب و برق نیازمند سامان دهی اقتصاد آب و برق، شفافیت در صدور تضامین مالی و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید است.

منبع: برق نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: