۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۸

جایگاه مغفول انرژی تجدیدپذیر

در حالی توسعه انرژی تجدیدپذیر در دنیا به عنوان بهترین جایگزین انرژی در آینده‌ای نه چندان دور معرفی شده است که کشور ایران با دارا بودن ظرفیت بالای تولید برق تجدیدپذیر از جایگاه نامطلوبی در تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر برخوردار است.

به گزارش عیارآنلاین، در حال حاضر بیش از ۹۵% از برق تولیدی کشور از سوزاندن سوخت‌های فسیلی مانند گاز، گازوئیل و نفت کوره در نیروگاه‌های حرارتی تولید می‌شود. محدودیت سوخت‌های فسیلی در تامین انرژی برق، آلایندگی هوا، افزایش دمای کره زمین و نیاز به سوخت‌های فسیلی در تولید محصولات پتروشیمی و تبدیل به ارزش افزوده بیشتر از علت‌های اصلی توجه بیشتر به انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق است.

از میان انرژی‌های تجدیدپذیر موجود، انرژی باد و خورشید از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.مطالعات در حوزه تولید برق از انرژی باد نشان داده است که ظرفیت تولید برق از انرژی باد به میزان ۴۰هزار مگاوات در کشور وجود دارد. همچنین در حوزه انرژی خورشیدی ،کشور ایران با در اختیار داشتن ۳۰۰ روز آفتابی در سال از جایگاه ویژه‌ای برای تولید برق برخوردار  است. حال سوالی که پیش می‌آید این است که چرا با وجود ظرفیت بالای تولید برق تجدیدپذیر، این حوزه از توسعه مناسبی برخوردار نیست و فقط ۱% از انرژی برق تولیدی کشور از انرژی تجدیدپذیر به دست می‌آید؟

در همین رابطه علی مروی، نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی عنوان داشته است که « بیش از ۳۵ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه های بادی قابل استحصال در کشور وجود دارد. انرژی بادی در استانهای خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و سمنان به وفور وجود دارد و تاکنون شرکت مپنا و دانشگاه فردوسی در این زمینه اقدامات موثری انجام داده اند و شرایط را برای استفاده از این انرژی فراهم کرده اند.»

ریشه توسعه نیافتن فناوری‌های تولید انرژی تجدیدپذیر در کشور، پرداخت یارانه زیاد و در اختیار داشتن سوخت رایگان برای برای تولید برق است. در حال حاضر برای تولید، انتقال و توزیع هر کیلووات ساعت برق بدون احتساب قیمت سوخت، حدود ۱۰۰ تومان هزینه می‌شود ولی مشترکین به صورت میانگین ۶۰ تومان به ازای هرکیلووات ساعت پرداخت می‌کنند. محاسبات نشان داده است که در صورتی که قیمت سوخت را در محاسبات هزینه تمام شده تولید برق لحاظ شود، هزینه تولید برق با در نظر گرفتن ارزش صادراتی گاز، حدود ۴۰۰ تومان به ازای هرکیلووات ساعت خواهد بود.

از طرف دیگر هزینه احداث واحدهای تولید برق تجدید پذیر بادی و خورشیدی به گونه‌ای است که وجود برق ارزان تولید شده از سوخت فسیلی، امکان رقابت برای توسعه انرژی تجدیدپذیر را غیرمنطقی کرده است. کشورهای توسعه یافته در حوزه انرژی‌های نو مانند آلمان و چین با اتخاذ سیاست‌های خرید تضمینی، سرمایه‌گذاری در این حوزه را جذاب کرده‌اند.

بنابر این با توجه به ظرفیتهای بالای کشور در توسعه انرژی تجدیدپذیر، ضروری است که حمایتهای مالی مطلوب در این حوزه از سوی دولت تدوین شود. چراکه در آینده‌ای نه چندان دور تنها جایگزین انرژی در دنیا استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیری چون باد و خورشید خواهد بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: