کارشناس سلامت در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

اولویت دولت دوازدهم در حوزه سلامت، جلوگیری از هدررفت منابع باشد

حسن شرقی با اشاره به ضرورت افزایش شفافیت در حوزه سلامت، گفت: جلوگیری از هدررفت منابع مالی، اجرای راهنمای بالینی، احیای بیمه ها، راه‎اندازی کامل پرونده الکترونیکی و نظام ارجاع خانواده باید در اولویت اصلی دولت دوازدهم در حوزه سلامت باشد.

حسن شرقی، کارشناس حوزه سلامت در گفتگو با خبرنگار حوزه سلامت، عیارآنلاین درخصوص اولویت های دولت دوزادهم در حوزه سلامت گفت: تا قبل از دولت یازدهم موضوع سلامت در حاکمیت از اولویت برخوردار نبود و خوشبختانه در دولت یازدهم طبق قانون اساسی، سلامت مردم در اولویت های کاری دولت قرار گرفت که نکته مثبتی است.

وی با بیان اینکه در حوزه سلامت با چالش هزینه های درمانی که روی دوش مردم است مواجه هستیم، گفت: متاسفانه دولت یازدهم برای حل این مشکل راه حل خوبی را انتخاب نکرد و بجای آنکه علل فزونی هزینه ها را ریشه یابی کند و جلوی هدر رفتن منابع و کارآمد کردن ساختار را بگیرد به تزریق منابع روی آوردیم.

کارشناس حوزه سلامت با اشاره رویکرد اشتباه وزارت بهداشت و درمان دولت یازدهم در تامین مالی نظام سلامت، افزود: به طور مثال برای ماندگار کردن پزشکان در مناطق محروم، حقوقشان را افزایش دادیم و بعضا ده‎ها و صدها میلیون هزینه شد تا یک پزشک در مناطق محروم ماندگار شود  یا مثلا برای حل مشکل مقیم نبودن شبانه پزشکان در بیمارستان ها حقوقشان را افزایش دادیم که نهایاتا نتیجه دلخواه هم حاصل نشد و این تدبیر ها بی حاصل بود.

شرقی در ادامه گفت: درواقع دولت یازدهم سعی کرد همه مشکلات سلامت را با پول حل کند در صورتی که تزریق منابع به سیستمی که از لحاظ ساختاری ناکارآمد است، شاید در کوتاه مدت مشکل را حل کند اما در بلند مدت ناکارآمدی را تشدید می کند.

وی با اشاره به گام سوم طرح تحول نظام سلامت، تصریح کرد: رویکرد اشتباه وزارت بهداشت و درمان دولت یازدهم در تامین مالی نظام سلامت در گام سوم طرح تحول بیشتر نمود داشته است، به ظوری که مثلا در موضوع زیرمیزی پزشکان و عدم ماندگاری پزشکان در بخش دولتی تعرفه را دو برابر کردند که نتیجه هم نداشت چون در بخش خصوصی هم تعرفه افزایش یافت و حذف زیرمیزی محقق نشد. به دنبال این اقدامات درمان‎های القایی هم بیشتر شد چون بسیاری از خدمات اقتصادی شدند.

کارشناس حوزه سلامت با بیان اینکه هم اکنون با هدر رفت حجم زیادی از منابع مالی در نظام سلامت روبرو هستیم که لزومی هم ندارد در نظام سلامت هزینه شود، گفت: بسیاری از جراحی ها لزومی ندارد انجام شود و این موارد القایی هستند چرا که بیمارستان ها و ارائه دهندگان خدمت ازافزایش هزینه ها سود کسب می کنند و اگر قبلا جراحی آپاندیس اقتصادی نبود و پزشک انگیزه ای برای جراحی نداشت الان چون تعرفه افزایش یافته است پزشک به هر بهانه ای جراحی می کند حتی اگر لزومی هم نداشته باشد.

شرقی افزود: این راه حل باعث شد که ما بجای آنکه ابتدا جلوی هدر رفت منابع را بگیریم فقط منابع تزریق کردیم و در این سیستم هرچقدر هم پول واریز کنیم انتها ندارد و نتیجه اش هم الان می بینیم که کسری بودجه نظام سلامت نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال است و دولت مجبور شده است که اوراق قرضه منتشر کند.

وی با بیان اینکه دولت دوازدهم در حوزه سلامت اولویت اصلی خود را باید جلوگیری از هدر رفت منابع بگذارد، تصریح کرد: گلوگاه‌هایی در حوزه سلامت هستند که منابع در آنجا به هدر می رود که باید جلویش گرفته شود.

کارشناس حوزه سلامت با بیان اینکه موضوع مهم دیگری که باید در دولت دوازدهم پیگیری شود، اجرای «راهنمای بالینی» است، افزود: راهنمای بالینی یک پروتکل و دستورالعملی است که بیانگر اقدامات لازم برای درمان هر بیماری است.

شرقی در ادامه گفت: راهنمای بالینی فقط با نظارت بیمه ها بر ارائه دهندگان خدمت میسر می شود و مانند همه دنیا که خریداران خدمت بر ارائه دهندگان خدمت نظارت دارند در حقیقت اولویت دولت آینده باید احیای بیمه ها باشد.

وی با بیان اینکه احیا بیمه ها از نظر مالی مقصود نیست، گفت: قرار گرفتن بیمه ها در جایگاه واقعی‌شان هدف است یعنی سازمان های بیمه، خریدار آگاه بیمه باشند در واقع بر ارائه دهندگان خدمت  نظارت کنند.

کارشناس حوزه سلامت با اشاره به ابزارهای بیمه برای بهبود جایگاه خود در نظام سلامت، گفت: یکی از ابزارهای مطلوب جهت بهبود جایگاه بیمه در نظام سلامت کشور، تدوین و ابلاغ و به رسمیت شناخته شدن «راهنمای بالینی» است که در پی آن تمامی ارائه دهندگان خدمت موظف باشند براساس راهنمای بالینی خدمت ارائه کنند و همه بیمه ها هم موظف باشند طبق راهنمای بالینی خرید خدمت کنند و خارج از چهارچوب هیچ هزینه ای از سمت بیمه ها و دولت پرداخت نشود.

شرقی با بیان اینکه اولویت اصلی بعدی دولت دوازده در حوزه سلامت باید ایجاد شفافیت باشد، گفت: در واقع هرچه سریعتر باید پرونده الکترونیکی راه‌اندازی شود، البته نه پرونده الکترونیکی که در این دولت شکل گرفت، درواقع پرونده بهداشتی برای هر فرد بود که مشخصات فردی و نوع بیماری ها ذکر می شود و این صرفا اقدام کوچگی از تحقق پرونده الکترونیک است.

وی افزود: پرونده الکترونیک در واقع در بخش درمان جلوی هزینه ها را می‌گیرد به عبارتی شفاف است که کدام فرد از کدام پزشکی در کدام مرکز پزشکی چه نوع خدمتی بابت کدام بیماری گرفته است.

کارشناس حوزه سلامت با اشاره به ضرورت توجه به شفافیت در حوزه سلامت گفت: با ایجاد بستر شفافیت است که بیمه ها می‌توانند بر پزشکان نظارت کنند و  راهنمای بالینی قابل اجرا است.

شرقی در پایان خاطر نشان کرد: موضوع دیگر که دولت دوازدهم باید در اولویت قرار دهد، نظام ارجاع و پزشک خانواده است که در دل راهنمای بالینی می گنجد.

کارشناس حوزه سلامت با اشاره به ضرورت افزایش شفافیت در حوزه سلامت، گفت: جلوگیری از هدر رفت منابع مالی، اجرای راهنمای بالینی، احیای بیمه ها، راه‎اندازی کامل پرونده الکترونیکی و نظام ارجاع و پزشک خانواده باید در اولویت اصلی دولت دوازدهم در حوزه سلامت باشد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: