ملاحظات ورود اتاق تهران به شرکتهای دانش‌بنیان

اتاق تهران علی رغم نداشتن هیچگونه سابقه کار در حوزه دانش‌بنیان قصد دارد که به صندوق نوآوری و شکوفایی ورود نماید. بررسی فعالیت اتاق تهران نشان داده است که این مجموعه با دید مالی صرف ممکن است که فعالیت شرکتهای دانش بنیان را به سمت واردات کالای مورد نظر اتاق سوق دهد.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی جهانگیری نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در ۱۰ اسفند ۹۵ در نشست مشترک فعالان اتاق بازرگانی تهران با نمایندگان بنیاد بوش آلمان اظهار داشته است که در بودجه پیشنهادی سال آینده اتاق تهران، حمایت از شرکتهای دانش بنیان، حمایت از دانشجویان خارج از کشور و کمک به پایان نامه های دانشجویان ارشد و دکترا در دستور کار اتاق تهران قرار گرفته است.

وی همچنین گفته است که « اتاق آمادگی خود را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان اعلام می‌کند و امیدواریم با کمک‌های اتاق این شرکت‌ها در توسعه اقتصادی کشور تاثیرگذار باشد.»

اعلام آمادگی اتاق تهران برای ورود به عرصه شرکتهای دانش‌بنیان در حالی مطرح شده است که سابقه فعالیت این اتاق، فعالیت شرکتهای دانش‌بنیان را با چالش جدی روبرو کرده است. چراکه اتاق تهران به عنوان محلی برای واردات محض به داخل کشور و با دید منفعت طلبی شناخته شده است. نگرانی برای ورود اتاق تهران به شرکتهای دانش‌بنیان زمانی تشدید می‌گردد که در ۱۳ بهمن ماه ۹۵ افتتاح دفتر اتاق تهران در صندوق نوآوری و شکوفایی رسمیت گرفت.

بهمن عشقی دبیرکل اتاق تهران در مراسم افتتاح و بازگشایی دفتر اتاق تهران در محل ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان داشته است که حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و برنامه‌ریزی برای تقویت و توسعه این بنگاه‌ها جزو اولویت‌های کاری اتاق تهران است. وی همچنین عنوان داشته است که مدیران و صاحبان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با مراجعه به دفتر اتاق تهران در این ساختمان، از خدمات مشاوره‌ای و جاری این اتاق برای دریافت کارت عضویت و بازرگانی و نیز صدور گواهی مبدا بهره‌مند شوند.

اما نگاه اتاق نگاهی تاجرانه و منفعت طلبی محض است و بررسی فعالیتهای اتاق نشان داده است که این مرکز به محلی برای واردات محصولات مختلف تبدیل شده است. از طرفی شرکتهای دانش بنیان از امتیازات ویژه ای برای واردات و معافیتهای گمرکی و مالیاتی برخوردارند که اتاق صندوق نوآوری و شکوفایی را به فرصتی بی نظیر برای واردات کالاهای خود قلمداد می‌کند

اتاق به خوبی می‌داند که صادرات محصولات دانش‌بنیان با ریسک و احتمالات همراه است و قطعا مجموعه‌ای تجاری همچون اتاق تهران با حساب و کتاب به این عرصه ورود کرده است. در جایی مثل اتاق که سود اصالت دارد نه محصول دانش بنیان، نمی توان انتظار تحقق هدف غایی تولید علم و صادرات محصول دانش بنیان را داشت.

بنابر این اتاق تهران اگر دغدغه شرکتهای دانش بنیان و حمایت از تولید و صادرات محصولات دانش‌بنیان را دارد ضروری است که شیوه حمایت خود را به صورت غیرمستقیم از طریق تاسیس صندوق‌های خطرپذیر انجام دهد. چراکه ورود مستقیم اتاق به شرکتهای دانش‌بنیان امکان انحراف فعالیت اصلی  مجموعه‌های دانش محور را به وجود خواهد آورد.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: