وزیر علوم: ۵۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های سراسر کشور در تمامی مقاطع تحصیلی امسال با کاهش تعداد دانشجو مواجه بودند به طوری که اکنون ۵۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه های کشور وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محمد فرهادی روز شنبه در نشست شورای علمی دانشگاه لرستان افزود: امسال تعداد ورودی های دانشگاهها از چهار میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در سال گذشته به چهار میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو رسیده است که ۵۰۰ هزار کاهش تقاضا را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه به منظور رفع این مشکل باید دانشگاهها به سمتی حرکت کنند که متقاضیان رشته های تحصیلی مختلف در هر دانشگاه بر اساس نیازها و بازار کار مورد نیاز ساماندهی شوند، اظهار کرد: مجتمع گلخانه ای لرستان ظرفیت مناسبی در جذب برخی رشته های فارغ التحصیلان مرتبط با رشته های کشاورزی دارد که با جذب آنها می توان بخشی از مشکل بیکاری افراد دارای مدرک دانشگاهی و تحصیل کرده را کاهش داد.

وی با اشاره به مشکل بیکاری در رشته های علوم انسانی گفت: امروزه در دنیا کلینیک های فلسفه که پاسخگوی برخی نیازهای افراد جامعه هستند راه اندازی شده است که بیانگر نقش و کارکرد رشته های انسانی در کنار رشته های فنی، مهندسی و مهارتی است.

دکتر فرهادی اظهار کرد: هم اکنون تعداد ۱۰۷ هزار دانشجو در دانشگاه های استان لرستان مشغول به تحصیل هستند که از این بین ۵۰ هزاردانشجو در دانشگاه های دولتی و مابقی در سایر دانشگاهها قرار دارند.

وی با بیان اینکه سرانه استاد به دانشجو در استان لرستان کمتر از حد کشوری است گفت: این سرانه در لرستان یک به ۳۳ است در حالی که در کشور یک به ۲۷ است که برای رفع این مشکل باید برای جذب هیات های علمی و جذب ردیف های اعتباری تلاش های بیشتری صورت گیرد.

وزیر علوم افزود: در برنامه ششم توسعه سرانه استاد به دانشجو باید به یک به ۲۰ برسد اما بهترین حالت آن یک به ۱۸ است..

وی با بیان اینکه در دانشگاه لرستان همه متقاضیان دکترا وام دریافت کرده اند، اظهار کرد: تاکنون ۴۵۰ دانشجوی دکترا وام دریافت کرده‌اند و چنانچه متقاضیان دیگری هم باشد به آنها پرداخت خواهد شد.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری درخصوص ساختمان های نیمه تمام دانشگاهها گفت: باید ۵۰ درصد سهم خیرین جذب شود تا بتوان این طرح ها را تکمیل کرد چرا که امکان تخصیص اعتبارات دولتی برای آنها وجود ندارد.

دکتر فرهادی افزود: ۱۳ هزار میلیارد ریال اوراق بهادار در راستای پژوهش به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پرداخت شده و در بخش اعتبارات ارزی و ریالی برای تجهیزات آزمایشگاهی و پارک های علم و فناوری نیز بودجه خوبی تصویب شده است.

وی اظهار کرد: پارک علم و فناوری لرستان به عنوان یکی از طرح های سفر هیات دولت باید حداکثر تا سال ۱۳۹۶ تکمیل شود.

منبع: وزارت علوم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: