۱۱ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۷

ارزش هزار میلیارد دلاری ذخایر معدنی کشور

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی با بیان اینکه ارزش ذخایر معدنی کشور در سال‌های گذشته حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برآورد شده بود، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم این رقم با توجه به ذخایر جدید شناخته شده، ۵۰ درصد افزایش داشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی کرباسیان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به ذخایر جدید کشف شده در کشور پیش‌بینی می‌کنیم ارزش ذخایر معدنی تا پایان سال ۹۶ نسبت به رقم ۷۰۰ میلیارد دلاری قبلی، ۵۰ درصد افزایش داشته باشد.

وی با اشاره به فراخوان واگذاری ۵ طرح اکتشافی ذخایر معدنی، افزود: معادن کوچک و متوسط تا ۱۰۰ درصد قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارند و در مورد معادن بزرگ نیز از شرکت‌های خصوصی به عنوان شریک استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه عملیات اکتشافی ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از فلات مرکزی آغاز شده است، گفت: از دریای عمان تا خراسان رضوی در پهنه‌ای به عرض ۲۰ کیلومتر مربع کار اکتشافی انجام شده و در مذاکره‌ای که اخیراً با افغان‌ها داشیم، قرار شد کار اکتشاف را در خارج از مرز نیز انجام دهیم.

کرباسیان در ادامه با اشاره به برخی دلایل عقب‌ماندگی فعالیت‌های اکتشافی در کشور، گفت: کافی نبودن بودجه و ریسک بالای اکتشاف باعث شده تا بخش خصوصی در این زمینه فعالیت زیادی نکند و دولت نیز منابع مالی لازم را برای این کار نداشته باشد.

 به گفته وی، طی دو سه سال اخیر در زمینه اکتشاف معادن حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از سوی ایمیدرو هزینه شده که باید تلاش شود تا ذخایر احتمالی به ذخایر قطعی تبدیل شوند.

وی با اشاره به شروع اکتشاف عناصر نادر خاکی در کشور از سال ۹۳ ، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی که برای اکتشاف در محدوده ۲۵۰ هزار کیلومتر مربعی انجام شده، کار اکتشاف پیشرفته ۵۰ هزار کیلومتر مربع در حال انجام است و ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع نیز برای واگذاری به بخش خصوصی، آزاد شده است.

 رئیس سازمان توسعه معادن در ادامه از تشکیل تیم مشترکی با سازمان زمین‌شناسی برای پیشرفت فعالیت‌های اکتشافی خبر داد و گفت: نیمه اول سال آینده خبرهای خوبی در این زمینه منتشر خواهد شد.

 به گفته وی، سال گذشته ۱۳۰ میلیارد تومان توسط سازمان توسعه معادن در زمینه اکتشاف سرمایه‌گذاری شد و امسال نیز میزان زیادی سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام شده است.

 وی در پایان بر لزوم استفاده از تکنولوژی روز دنیا جهت جبران عقب‌ماندگی در حوزه اکتشاف تأکید کرد و گفت: در حال حاضر از متخصصین اروپایی، کانادایی،‌ استرالیایی، آفریقایی، هندی و چینی در زمینه اکتشاف استفاده می‌کنیم.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: