۱۱ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۶
رئیس اداره کاداستر استان تهران در گفت‎وگو با عیارآنلاین:

اعتباردهی محاکم به اسناد عادی مانعی برای اتمام دقیق کاداستر

رئیس اداره کاداستر استان تهران با بیان اینکه اعتباردهی محاکم به اسناد عادی مانعی برای اتمام دقیق کاداستر است، گفت: تغییر مدیریت‌ها، مغایرت‌های اسناد عادی با رسمی و عدم همکاری دستگاه‌ها در دادن اطلاعات ازجمله مهمترین مشکلات تکمیل کاداستر است.

مهران مهرزاد، رئیس اداره کاداستر، اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران در گفتگوی باخبرنگار حوزه حقوقی قضایی عیارآنلاین، پیرامون کاداستر و نقش آن در کاهش وقوع جرم گفت: اجرای پروژه کاداستر اگر همراه با صحت و دقت اطلاعات هندسی و توصیفی باشد و مغایرت‌ها و مطابقات‌های موجود در آن مدیریت شود، قطعا یکی از آثار مثبتی که خواهد داشت، پیشگیری از وقوع جرائمی همانند زمین خواری خواهد بود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا وجود اسناد عادی همانند قولنامه و بیعنامه، فرایند احراز هویت مالکین را که از جمله اهداف کاداستر است را زمانبر نمی‌کند، گفت: اسناد عادی باید در دادگاه صالحه رسیدگی شوند تا تبدیل به اسناد رسمی شوند و اسناد رسمی هستند که ملاک ما در تکمیل پروژه کاداستر قرار می‌گیرند.

رئیس اداره کاداستر، اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران افزود: اگر کسی با قولنامه عادی مالک است اداره ثبت آن را مالک نمی‌داند به همین دلیل در اطلاعات توصیفی مندرج در کاداستر احراز هویت نمی‌شود.

مهران مهرزاد پیرامون اعتبار‌دهی محاکم و ادارات به اسناد عادی گفت: متاسفانه به دلیل اعتبار‌دهی محاکم و ادارات به اسناد عادی، مغایرت‌های در اطلاعات کمی و هندسی سطح پوشش کاداستر با اطلاعات توصیفی مندرج در آن به وجود می‌آید که به عنوان مثال جاهایی وجود دارند که ساخته شده‌اند ولی در اداره ثبت اسناد و املاک ثبت رسمی نشده‌اند یعنی مرز فیزیکی دارند ولی مرز حقوقی ندارند. مثال آن هم شهرک اندیشه است که ساخت‌وساز صورت گرفته ولی حتی یک پلاک ثبتی ندارد. این مغایرت قطعا باعث می‌شود ارزیابی کاداستر با مشکل مواجه شود.

وی در پایان تصریح کرد: اختلاف نظرها، تغییر مدیریت‌ها، مغایرت‌های اسناد عادی با اسنادی رسمی و همچنین عدم همکاری دستگاه‌ها در دادن اطلاعات خود به بانک جامع کاداستر ازجمله مهمترین مشکلات پیش روی تکمیل پروژه کاداستر است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: