۱۰ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۸

نماینده مجلس: هزینه‌کرد مناسب اعتبارات برای بازگرداندن نخبگان ایرانی به کشور نیازمند برنامه‌ریزی صحیح وزارت علوم است

عضو کمیسیون آموزش مجلس بر لزوم هزینه‌کرد مناسب اعتبارات مصوب مجلس برای بازگرداندن ایرانیان مقیم آمریکا تاکید کرد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد ابطحی با اشاره به مصوبه مجلس درخصوص اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان به دو وزارتخانه علوم و اقتصاد برای جذب ایرانیان مقیم آمریکا، گفت: این کار مقدمه خوبی برای حمایت از ایرانیان خارج از کشور خواهد بود و درواقع می‌توان از فضای مناسب ایجاد شده پس از فرمان نژادپرستانه ترامپ برای جذب دانشمندان و نخبگان ایرانی استفاده کرد.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با این میزان پول می‌توان برخی از تسهیلات و تجهیزات را فراهم و زیرساخت‌ها را آماده کرد اما به دلیل ناکافی بودن این رقم باید در بودجه‌های سنواتی آتی ردیفی مناسب به آن اختصاص داد، افزود: باید امکانات لازم به منظور ایجاد اشتغال، مسکن و درآمد برای افراد نخبه و دانشمند مقیم آمریکا ایجاد شود تا آن‌ها تشویق شده و برای بازگشت به کشور انگیزه پیدا کنند.

وی ادامه داد: از آنجا که دوری از وطن عوارض روحی و روانی دارد بسیاری از مهاجران در صورت داشتن شرایط مناسب خواهان بازگشت به کشور هستند لذا باید این شرایط مناسب را فراهم کرد.

ابطحی با بیان اینکه نباید کاری کرد که آن‌ها از بازگشت خود پشیمان، سرخورده و ناامید شده و پس از مدتی دوباره کشور را ترک کنند، افزود: دولت با قرار دادن این بودجه در اختیار وزارت علوم، این وزارتخانه را مکلف به برنامه‌ریزی و ایجاد بستر مناسب برای ایجاد اشتغال تخصصی و  درآمد مکفی این دست از نخبگان می‌کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین گفت: نباید فرصت ایجادشده توسط ترامپ برای بازگرداندن نخبگان ایرانی به کشور را از دست داد چراکه آن‌ها هم زندگی با افتخار در ایران را به زندگی همراه با ترس در آمریکا ترجیح می‌دهند./

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: