بررسی نرخ سود در شبکه بانکی نشان می‌دهد، اغلب بانک‌ها برای سپرده‌های بیش از ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون تومان سودهای بالا پرداخت می‌کنند

گزارش// در ماه‌های اخیر که بانک مرکزی در برابر اضافه برداشت بانک‌ها از منابع (بانک مرکزی) سخت‌گیری‌ کرده است، بانک‌ها مجددا نرخ‌های سود سپرده را افزایش داده‌اند./ بانک‌ها به استثنای یک بانک، برای سپرده‌های ۱۰۰ میلیون تومان و بیشتر و یا ۲۰۰ میلیون تومان و بیشتر نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت نمی‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، در ماه‌های اخیر که بانک مرکزی در برابر اضافه برداشت بانک‌ها از منابع (بانک مرکزی) سخت‌گیری‌ کرده است، بانک‌ها مجددا نرخ‌های سود سپرده را افزایش داده‌اند.

نتایج پیگیری خبرنگار فارس از ۱۰ بانک کشور به شرح زیر است:

گردشگری: نرخ سود سپرده یکساله برای سپرده‌های ۱۰۰ میلیون تومان و بیشتر ۲۲ درصد و برای سپرده‌های کوتاه مدت در همین سقف ۲۰ درصد است.

بانک آینده: برای سپرده‌های بیش از ۵ میلیون تومان تومان، نرخ سود سپرده‌ یکساله ۲۱ درصد و در قالب طرح آینده‌ساز تومان ۲۳ درصد و است.

بانک پارسیان: در قالب صندوق لوتوس پارسیان نرخ سود ۲۰ درصد به صورت روزشمار برای هر میزان سپرده پرداخت می‌شود.

بانک پاسارگاد: نرخ سود برای سپرده‌های بالای ۲۰۰ میلیون تومان ۲۰ درصد و سپرده سه ماهه ۱۸ درصد است. سود سپرده‌های زیر ۲۰۰ میلیون تومان ۱۵ درصد است.

بانک ملی: سود سپرده کوتاه مدت روزشمار با مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان ۱۸ درصد، تا ۵۰۰ میلیون تومان ۲۰ درصد، سود سپرده یکساله بیش از ۵۰۰ میلیون تومان ۲۲ درصد است. نرخ سود سپرده‌های یکساله زیر ۲۰۰ میلیون تومان ۱۵ درصد است.

بانک کشاورزی: نرخ سود برای سپرده‌های ۲۰۰ میلیون تومان و بیشتر ۲۰ درصد، کمتر از ۲۰۰ میلیون ۱۸ درصد، بیش از یک میلیارد تومان ۲۲ درصد، بیش از ۵ میلیارد تومان ۲۳ درصد و بیش از ۱۰ میلیارد تومان ۲۴ درصد است.

تجارت: فعلا طرح نداریم و نرخ سود سپرده‌ها همان ۱۵ درصد است.

بانک ملت: به سپرده‌گذاری تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان ۲۰ درصد سود تعلق می‌گیرد که این سود ماهانه پراخت می‌شود.

بانک صادرات: سود سپرده ۱۵ درصد است اما برای سپرده‌های بالای ۱۰۰ میلیون تومان تا سقف ۲۰ درصد هم سود پرداخت می‌شود. البته این نرخ فقط برای سپرده‌‌هایی است که تا پایان اسفند ماه این سپرده‌گذاری را انجام دهند.

بانک سپه: برای سپرده‌های یکساله ۱۰۰ میلیون تومان و بیشتر، نرخ سود ۲۰ درصد است.

به گزارش فارس، ماحصل این پیگیری و بررسی نشان می‌دهد که بانک‌ها به استثنای یک بانک، برای سپرده‌های ۱۰۰ میلیون تومان و بیشتر و یا ۲۰۰ میلیون تومان و بیشتر نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت نمی‌کنند.

در واقع بانک‌ها به کسانی که پول قابل توجهی را نزد آنها سپرده‌‌گذاری کنند، بدون توجه به محدوده‌ای که شورای پول و اعتبار تعیین کرده سود می‌دهند. به عبارت دیگر قانون (نرخ سود) برای سپرده‌گذاران خرد فقط اجرا می‌شود.

قطعا همانطور که ده‌ها بار در تریبون‌های مختلف از زبان مسئولان و کارشناسان مطرح شده، تنگای اعتباری مهم‌ترین دلیل جذب سپرده با چنین نرخ‌هایی است.

اما می‌دانیم که نرخ سود سپرده بیشتر، به معنای سود تسهیلات بالاتر، کاهش نرخ سرمایه‌گذاری بالا، کاهش میزان بازگشت تسهیلات و کاهش بازدهی بخش‌های مولد اقتصاد است.

در واقع همه تلاش‌های دولت و بانک مرکزی برای افزایش نرخ رشد اقتصادی با مولفه نرخ سود سپرده به هیچ تبدیل می‌شود چراکه در وضعیت تورم تک رقمی سود بیست و چند درصد برای تسهیلات، هیچ توجیهی برای ایجاد انگیزه سرمایه‌گذاری و شروع یک کسب و کار جدید ایجاد نمی‌دهد و شاهد این ادعا هم آمار مرکز آمار ایران از کاهش نرخ سرمایه‌گذاری و افزایش موجودی انبار در۶ ماهه اول امسال و سال ۹۴ است.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: