۱۰ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۸

کارنامه وزارت نفت در عمل به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی/ ۵

برای جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت، پروژه‌هایی در گذشته تعریف شده‌است که بعضاً موفق نبوده است. گزارش مشخصی نیز از اجرای این پروژه به منظور ارزیابی وضعیت آن در چارچوب اقتصاد مقاومتی منتشر نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، فرودین ماه ۹۵ بود که معاون اول رئیس جمهوری طی ابلاغیه هایی جداگانه به دستگاه های اجرایی، تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ناظر به پروژه های اولویت دار برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی که در آن وظایف و تکالیف هر یک از دستگاه ها برای اجرای این پروژه ها مشخص شده را ابلاغ کرد. در این گزارش به بررسی نقاط قوت و ضعف عملکرد وزارت نفت در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی پرداخته شده است.

در گزارش اول عملکرد وزارت نفت در عمل به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به راه اندازی اولین خط تولید فرآورده و  راه اندازی دوازده مجتمع بزرگ پتروشیمی با سرمایه گذاری غیر دولتی پرداخته شد. درگزارش دوم نیز به موضوعات  احداث خط لوله و ایجاد امکان صادرات گاز به کشور عراق و احداث خط لوله و صادرات گاز به پاکستان پرداخته شد. در گزارش سوم نیز به به موضوعات انتقال و توسعه فناوری بخش بالادست و اصلاح ساختار قراردادهای جدید نفتی پرداخته شد. در گزارش چهارم نیز به موضوعات افزایش ظرفیت تولید نفت خام میادین مشترک غرب کارون و پارس جنوبی پرداخته شد. در گزارش پایانی نیز به موضوعات روژه های عام المنفعه در مناطق نفت خیز و گاز خیز و محروم کشور، کاهش هدررفت گاز طبیعی از گاز فرآورش شده و جمع‌بندی از گزارش پرداخته شده است

۱۰- ۳۴۰۰ میلیارد ریال کمک به پروژه های عام المنفعه در مناطق نفت خیز و گاز خیز و محروم کشور

طبق نظر مرکز پژوهش های مجلس، علیرغم اینکه اجرای این پروژه‌ها در قالبی خارج از بودجه‌های عمرانی کشور توصیه نمی‌شوند، مهمترین نگرانی که در مورد هزینه کردن اعتبارات این بخش وجود دارد این است که این اعتبارات در سیستمی خارج از برنامه‌‌های توسعه این‌‌گونه مناطق هزینه شوند.

مطابق اصل (۴۸) قانون اساسی و قانون اجرای این اصل، در بهره‌‌برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی در سطح استان‌‌ها و توزیع فعالیتهای اقتصادی میان استان‌‌ها و مناطق مختلف کشور نباید تبعیض وجود داشته باشد. به طوری که هر منطقه فراخور نیازها و استعداد رشد خود، سرمایه و امکانات لازم در دسترس داشته باشد.

گزارش مشخصی از وضعیت اجرای این پروژه در دسترس نیست و تحلیل جزئیات کار در چارچوب اقتصاد مقاومتی، نیازمند چنین گزارشی است.

۱۱- کاهش نیم واحد درصد هدررفت گاز طبیعی از گاز فرآورش شده

طبق اعلام نظر مرکز پژوهش های مجلس، با توجه به این که بخشی از گاز همراه نفتی تحت عنوان “گاز سوزانده شده” در کشور اتلاف می‌شود و ارقام آن حتی به ۲۶ میلیون مترمکعب در روز رسیده است، کاهش این نوع گازها بسیار مهم است. لذا اجرای این پروژه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ارزیابی می‏شود. به طور کلی پروژه‌هایی که از جنس جلوگیری از هدررفت منابع هستند، در همه زمان‌ها مهم بوده و ضرورت پیگیری دارند.

با این حال بایستی به این نکته توجه شود که برای جلوگیری از سوزاندن این نوع گازها، پروژه‌هایی در گذشته تعریف شده‌است که بعضاً موفق نبوده است. حتی در قوانین بودجه سالیانه نیز در مورد انعقاد قرارداد با بخش خصوصی برای جلوگیری از سوزاندن این نوع گازها احکامی مصوب شد که آن‌ها نیز عملکرد نداشتند. به‌نظر می‌آید مشخص کردن واحد نیم درصدی از هدر رفت این نوع گازها می‌تواند در دستیابی به هدف کاستن از سوختن این نوع گاز، تحقق‌پذیرتر باشد. اما حصول به این هدف بدون وجود هماهنگی در بخشهای اجرایی نفت، مطابق تجربه گذشته، امکان‌پذیر نیست.

به هرحال این نوع از گازها در کشور در حال سوزانده‌شدن هستند. جمع‌‌آوری این گازها می‌‌تواند کل گاز تولیدی کشور را افزایش دهد و این نیز سبب می‌‌شود که گاز بیشتری در اختیار شرکت ملی گاز قرار گیرد.

با این وجود، گزارش مشخصی از اجرای این پروژه به منظور ارزیابی وضعیت آن در چارچوب اقتصاد مقاومتی منتشر نشده است.

جمع بندی

روند اجرای پروژه های مختلف ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت نفت در نیمه نخست سال جاری، متفاوت بوده است. از سویی، برخی از پروژه ها مانند راه اندازی ۱۲ مجتمع پتروشیمی و افزایش ظرفیت تولید نفت از میادین مشترک غرب کارون و افزایش ظرفیت تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی روند خوب و قابل قبولی داشته اند و این امیدواری وجود دارد که تا پایان سال، اهداف کمی درنظر گرفته شده برای این پروژه های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت نفت تا حدود زیادی محقق شود.

از سوی دیگر، برخی از پروژه های مهم و اولویت دار مانند راه اندازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس روند کندی داشته اند و امید چندانی به تکمیل آنها تا پایان امسال وجود ندارد.

در بعضی پروژه ها نیز مانند قراردادهای جدید نفتی، تطابق اقدامات انجام شده با چارچوب اقتصاد مقاومتی محل نقد و بحث است.

با این وجود تحلیل دقیق تر این پروژه ها و تحقق اقتصاد مقاومتی در وزارت نفت، منوط به ارائه گزارش مشخص و شفاف از عملکرد وزارتخانه در این زمینه است.

منبع:  شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: