چین و مغولستان پیمان پولی دوجانبه خود را گسترش می‌دهند

پیمان‌های پولی دوجانبه نقش بسزایی در صرفه‌جویی ذخایر ارزی دارند و باعث ثبات سیاست‌های ارزی و همچنین استقلال پولی و بانکی کشورها می‌شوند. در همین راستا، اخیراً مسئولین دو کشور چین و مغولستان اعلام کردند که پیمان پولی دوجانبه خود را گسترش می‌دهند.

به گزارش عیارآنلاین، وزرای امور خارجه چین و مغولستان در پکن اعلام کردند که پیمان پولی دوجانبه خود را گسترش می دهند. وزیر خارجه چین پس از دیدار با وزیر امور خارجه مغولستان، به خبرنگاران گفت: چین به دنبال گسترش این توافق است تا مغولستان بتواند بر مشکلات خود غلبه کند.

مغولستان در سال ۲۰۱۴ یک پیمان پولی دوجانبه با چین امضا کرده بود که ارزش آن ۱۵ میلیارد یوان (معادل ۲٫۱۸ میلیارد دلار) است.

از آنجایی که بزرگترین شریک تجاری مغولستان، چین است، با وجود چنین پیمانی، این کشور می تواند در ذخایر ارزی خود صرفه جویی کرده و مبادلات خود را به واسطه یوان تسویه کند.

مغولستان، درگیر یک بحران اقتصادی است و صندوق بین المللی پول یکشنبه اعلام کرد که  به میزان ۵٫۵ میلیارد دلار از این کشور حمایت می شود. این بسته اشاره ای به تمایل چین برای تمدید پیمان پولی با مغولستان کرده بود.

کشورهای مختلف جهان در حال گسترش پیمان های پولی دوجانبه هستند. پیمان های پولی دوجانبه نقش به سزایی در صرفه جویی ذخایر ارزی دارند و باعث ثبات سیاست های ارزی و همچنین استقلال پولی و بانکی کشورها می گردد. با وجود تحریم های بانکی که علیه ایران اعمال شده است و همچنین با وجود تلاطم بازار ارز در ماه های اخیر، متاسفانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران همچنان از اجرای پیمان های پولی طفره می رود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: