وقف‌چی در گفتگو با عیارآنلاین کرد:

تبعات سنگین پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس‌ در خصوص نرخ پایین خرید تضمینی گندم امسال گفت: منصفانه‌ترین نرخ برای خرید تضمینی گندم امسال باید بر اساس تورم موجود تعیین می‌شد و اینگونه تصمیمات دولت، بی‌انگیزگی ۲۸درصد جمعیت روستایی را به همراه خواهد داشت و شرایط را برای مهاجرت به شهر و حاشیه‌نشینی فراهم می‌کند.

علی وقف‌چی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس‌شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون پایین بودن نرخ اعلامی دولت برای خرید تضمینی گندم امسال، گفت: منصفانه‌ترین نرخ برای خرید تضمینی گندم سال ۹۶ باید بر اساس تورم موجود تعیین می‌شد که متاسفانه، دولت در این زمینه، حق کشاورزان زحمتکش کم لطفی کرد.

وی ادامه داد: دولت بجای اینکه هزینه‌های تشکیلاتی خود را کاهش دهد بر این باور است که با کاهش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی می‌تواند موفقیت‌های در عرصه‌های اقتصادی کسب کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص دلایل دولت برای نرخ پایین خرید تضمینی گندم امسال افزود: توجیه دولت برای نرخ پایین خرید تضمینی گندم امسال این است که قیمت جهانی گندم ارزان است و می‌توانند، گندم با کیفیت چند برابر بهتر را خیلی ارزان‌تر از گندم داخلی به کشور وارد کنند.

نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مقایسه دولت در حالی است که مصرف گندم در کشور ما ۴ برابر بیشتر از سایر کشورها است و همچنین در کشور ما همانند کشورهای اروپایی از کشاورزان حمایت نمی‌شود. کشاورزان ما با مشکلاتی نظیر، فرسودگی ماشین آلات، تکنولوژی پایین، سموم و نهاده‌های ضعیف مواجه هستند که کشاورزان اروپایی این مشکلات را ندارند.

وقف‌چی در پایان تصریح کرد: دولت با تصمیم درست و منطقی در این زمینه می‌توانست مسائلی نظیر حاشیه‌نشینی، مهاجرت روستائیان به شهر و اشتغال را در مناطق روستایی با روشی کم هزینه و پایدار مدیریت کند که متاسفانه این کار را انجام نداد. این تصمیم دولت، بی‌انگیزگی ۲۸درصد جمعیت روستایی کشور را به همراه خواهد داشت و شرایط را برای مهاجرت به شهر و افزایش حاشیه‌نشینی فراهم می‌کند.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: