۵ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۳

باغداران شمال کشور بجای بیمه به دامن دلال‌ها پناه برده‌اند

با توجه به اینکه کشور ما همیشه نسبت به سرما و گرمای شدید در معرض خطر است، وزارت جهاد کشاورزی باید خط اعتباری ویژه‌ای برای بیمه محصولات کشاورزی و حمایت از کشاورزان در نظر بگیرد تا ضمن ایجاد انگیزه در کشاورزان برای تولید و فعالیت بیشتر خودکفایی و امنیت غذایی را هم به ارمغان آورد.

به گزارش عیارآنلاین، هرساله خسارتهای قابل توجهی به محصولات کشاورزی به دلیل تغییرات عمده آب و هوا وارد می شود و نتیجه آن ازبین رفتن و نابودی محصولاتی است که کشاورزان یک سال برای آن زحمت کشیده‌اند و تنها پشتوانه زندگی‌شان هم بوده است. بیمه ازجمله ابزارهای است که در شرایط وقوع بحران و تنش می‌تواند همچون اهرمی عمل کرده و از میزان خسارات کم کند و موجب امیدواری و دلگرمی افراد زیان دیده شود.

در کشور ما  بیمه بخش کشاورزی همواره یکی از چالشی‌ترین و بحث برانگیزترین موضوعات این بخش بوده و بسیاری معتقد هستند، بیمه کارایی لازم را در حوزه تولیدات کشاورزی نداشته است و ندارد.

خسارت‌های وارد شده به محصولات کشاورزی می‌تواند عوامل طبیعی متعددی داشته باشد اما نکته قابل توجه این است که در اکثر موارد جلوگیری از بروز این حوادث امکان پذیر نیست، بر این اساس به منظور جلوگیری از متضرر شدن کشاورزان بر اثر حوادث طبیعی بهترین کار استفاده از بیمه محصولات کشاورزی است.

در آذرماه امسال بود که به دلیل سرما و برف شدید، افت دمای محسوسی در استان‌های شمالی کشور اتفاق افتاد و منجر به نابودی ۳۰ درصد از مرکبات ۳استان مازندران، گیلان و گلستان شد. برآوردهای اولیه از میزان خسارتهای وارد شده طبق اعلام سازمان‌های مسئول ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده است این درحالی است که کمتر از ۵ درصد این باغات بیمه بوده‌اند و برآورد صندوق بیمه از میزان خسارت‌های وارد شده هم ۲۰ میلیارد تومان بوده است که اختلاف فاحشی با آمارهای قبلی دارد.

وضعیت نابسامان بیمه باغات شمال کشور

باغات شمال کشور بخش عمده‌ی از مرکبات کشور را تامین می‌کنند و پتانسیل خودکفایی و حتی صادرات به کشورهای دیگر را هم دارند. این درحالی است که ۹۵ درصد این باغات به علت ناکارآمدی صندوق بیمه محصولات کشاورزی بیمه نیستند که خود عاملی برای بی‌انگیزگی و عدم میل به تولید و فعالیت کشاورزی محسوب می‌شود.

کشاورزان بجای بیمه به دامن دلال‌ها پناه می‌برند

عدم مدیریت صحیح وزارت جهاد کشاورزی در بخش بیمه محصولات باعث می‌شود تا کشاورزان و باغداران اطمینانی از آینده بازار محصولات خود نداشته باشند به همین دلیل برای فروش اقلام خود به دلال‌ها مراجعه کنند. نمونه بارز آن سرمازدگی پرتغال‌های شمال کشور بود که فوج فوج دلال را راهی بازارهای شمال کشور کرد تا مرکبات باقی مانده را که ارزش واقعی‌شان بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰تومان بود را به بهای ناچیز هر کیلو ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان خریداری کنند.

با توجه به اینکه کشور ما  همیشه نسبت به سرما و گرمای شدید در معرض خطر است، وزارت جهاد کشاورزی باید خط اعتباری ویژه‌ای برای بیمه محصولات کشاورزی و حمایت از کشاورزان در نظر بگیرد تا ضمن ایجاد انگیزه در کشاورزان برای تولید و فعالیت بیشتر خودکفایی و امنیت غذایی را هم به ارمغان آورد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: