۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۳

کاهش ۷۳ درصدی واردات سیگار

رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور واردات ۱۱ ماهه سیگار در سال جاری را ۳٫۸ میلیارد نخ اعلام کرد و گفت: این میزان در مقایسه با واردات مدت مشابه سال قبل به میزان ۱۴٫۳ میلیارد نخ ۷۳ درصد کاهش یافته است .

به گزارش عیارآنلاین، علی اصغر رمزی این کاهش واردات سیگار را نتیجه برنامه ریزیها و اقدامات ۳ سال اخیر مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در راستای اجرایی شدن تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور اعلام نمود این تبصره دولت را مکلف نموده است تا در طول برنامه پنجم توسعه واردات سیگار را با همان برند اصلی تبدیل به تولید داخل نماید و تولید داخل  مصرف کشور را تامین نماید.
وی اظهار داشت در اجرای این تکلیف قانونی مقاومتهای زیادی وجود داشت زیرا واردات برای واردکنندگان سود بیشتری داشت و با تولید داخل شدن این برندها علاوه بر افزایش سرمایه گذاریها , اشتغال , انتقال تکنولوژی , ارزش افزوده بیشتر و پر کردن ظرفیت خالی واحدهای موجود منجر به کاهش قاچاق نیز گردیده است.
در واقع با راه اندازی واحدهای تولیدی جدید یا تکمیل ظرفیت واحدهای تولیدی موجود طی ۳ سال اخیر در راستای تکلیف قانونی یاد شده بخش قابل توجه ای از واردات تبدیل به تولید داخل شده است و شاهد ۷۳ درصد کاهش در واردات سیگار هستیم.
بدیهی است که واردکنندگان و قاچاقچیان از اجرایی شدن این قانون رضایت نداشته و تمامی سعی و تلاش خود را برای عدم اجرای این قانون نمودند که خوشبختانه با پیگیریهای این مرکز موفقیتی بدست نیاوردند و مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با قوت وظایف قانونی خود را پیگیری و اجرایی مینماید.
وی اظهار داشت که علاقمندان به آشنایی با صنعت دخانیات کشور و کسب اطلاعات در زمینه تولید , واردات , صادرات, توزیع , کشت توتون و تنباکو , واحدهای فعال در زمینه تولید سیگار , قوانین و مقررات مربوطه , بخشنامه ها , دستورالعملها , نمودارهای مختلف و… میتوانند به در گاه الکترونیکی این مرکز به نشانی : وزارت صنعت ,معدن و تجارت – واحدهای ستادی – دفاتر مستقل – مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور مراجعه نمایند.

منبع: شاتا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: