سیاست‌گذاری دولت موجب رکود در بازار مسکن شد

رهبر گفت: چنانچه مشکل کاهش قدرت خرید مردم از یک سو و افزایش قیمت تمام شده مسکن حل نشود، معتقدم که تحولی در بخش مسکن در سال ۹۶ به وجود نمی آید.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج رهبر رئیس کانون انبوه سازان مسکن در خصوص دلایل رکود در بازار مسکن و راهکار آن، اظهار داشت: به دلیل اینکه حاکمیت بسیاری از حوزه ها در دست دولت است، زمینه کاری در بخش های مختلف اقتصادی از جمله حوزه مسکن اعمال نفوذ صورت می گیرد یعنی دولت به جای مدیریت فضا، در این حوزه اعمال نفوذ می کند. دولت یازدهم برای بازار مسکن نه‌تنها برنامه ای ندارد بلکه برنامه های قبلی (مسکن مهر) را ادامه نداد و این طرح را روی زمین گذاشت.

این سازنده مسکن مهر پردیس با بیان این که مردم در طولانی شدن طرح مسکن مهر ضرر می کنند، گفت: عدم مدیریت دولت موجب شده است تا قیمت تمام شده مسکن افزایش یابد. آخرین قراردادی که در شهر جدید پردیس خرداد ۹۱ بود، ما حداکثر باید حدود ۳ سال پروژه را در قالب ۸۰ هزار واحد را تحویل می دادیم. البته در حال حاضر مسئولیت مستقیم ۱۰ هزار واحد را داریم ولی متأسفانه در این چهار سال گذشته مشکلات زیادی در جلوی پای انبوه سازان به وجود آمده است. مسکن مهر با حدود متری ۳۰۰ هزار تومان شروع شد. در شهرک ابریشم استان البرز با همین قیمت انبوه سازی و به مردم تحویل شد ولی اکنون با طولانی شدن پروژه‌های نیم کاره مسکن مهر و مدیریت ضعیف دولت، قیمت تمام شده مسکن مهر افزایش یافت و موجب نارضایتی مردم شد.

عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان مسکن در ادامه با انتقاد از عملکرد دولت در حوزه مسکن، خاطرنشان کرد: طرح های مانند مسکن اجتماعی و مسکن اقساطی در دولت یازدهم مطرح شد ولی متأسفانه اجرایی نشد زیرا به اعتقاد بنده اراده و عزم لازم در این حوزه وجود ندارد. از گذشته مشکل سرمایه گذاری و ورود بخش خصوص در حوزه مسکن، وجود نداشت بنابراین با توجه به این عقبه، دولت باید موانع کار را رفع کند تا بازار مسکن از رکود خارج شود.

رهبر در ادامه به دلایل افزایش رکود در بازار مسکن اشاره و بیان داشت: در دولت فعلی (از ابتدای سال ۹۵) قرار شده است که ۱۰ درصد قیمت زمین و ساختمان (به قیمت کارشناسی روز) به عنوان مالیات پرداخت شود. البته همان گونه که می دانید در نهایت مصرف کننده باید این مبلغ را پرداخت کند؛ بنابراین باید توجه داشت که بی دلیل قیمت مسکن افزایش نمی یابد بلکه سیاست‌گذاری‌ها و تصمیماتی از این قبیل موجب افزایش قیمت مسکن می شود.

رهبر در خاتمه در پاسخ به این سؤال که در سال ۹۶ با رونق بازار مسکن مواجه خواهیم شد، گفت: ۲ عامل موجب رکود مسکن شده است. یکی کاهش قدرت خرید مردم و دیگری افزایش قیمت تمام شده مسکن موجب تقویت رکود در بازار مسکن شده است؛ بنابراین چنانچه دولتنتواند این دو عامل را رفع و در قالب برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسب، طرحی ارائه کند، معتقدم که تحولی در بخش مسکن در سال ۹۶ به وجود نمی آید.

منبع: مسکن نیوز

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: