۲ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۵۳

واردات بنزین به جای صادرات فرآورده‌های نفتی

در حالی که افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی یکی از اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است نه تنها هیچ گونه سرمایه‌گذاری در این بخش صورت نگرفته است بلکه کشور با ورود به واردات کلان بنزین، در جهت عکس اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، در حالی که افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی یکی از اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است نه تنها هیچ گونه سرمایه‌گذاری در این بخش صورت نگرفته است بلکه کشور با ورود به واردات کلان بنزین، در جهت عکس اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کند.
دولت یازدهم روی بنزین تمرکز ویژه‌ای کرد ولی به جای تسریع در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، روی واردات بنزین تأکید کرد. این در حالی بود که وزیر نفت در روز رأی اعتماد خود قول داد پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال ۹۲ به بهره‌برداری برسد اما این پروژه دچار کندی در توسعه شد و حالا گفته می‌شود فاز اول آن اواسط سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد.
در همین باره عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از وزارت نفت در حوزه واردات بنزین و بی‌توجهی به اقتصاد مقاومتی گفت: وزارت نفت به جای تمرکز جدی‌تر بر پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس و کنترل مصرف، به سمت امنیت عرضه پیش رفت تا در این میان، وارد‌کنندگان بنزین به سود کلانی دست پیدا کنند.
هدایت‌الله خادمی افزود: وزارت نفت به راحتی مهم‌ترین ابزار کنترل مصرف یعنی کارت سوخت را از رده خارج کرد تا بازار مصرف بنزین برای واردکنندگان و دلالان این سوخت تضمین شود. نگاهی به آمارها و نمودارهای منتشر شده نشان می‌دهد رشد مصرف و واردات بنزین در این چند سال خیلی سریع‌تر از حد متعارف بوده است. متأسفانه یک سری اتفاقات طی سال‌های گذشته افتاد که با کنار هم گذاشتن آنها حس خوبی از عمل به اقتصاد مقاومتی و اقدامِ آن، به هیچ یک از دلسوزان نظام دست نمی‌دهد.
نماینده مردم ایذه و باغملک ادامه داد: اول توقف تولید ریفرمیت بنزین در واحدهای پتروشیمی بود که این پتروشیمی‌ها در واقع فقط جزئی از بنزین را تولید می‌کردند و این ریفرمیت پس از اختلاط با بنزین پالایشگاه‌ها حتی کیفیت بعضی از آنها را افزایش می‌داد. دوم و بلافاصله پس از آن، مجوز هیئت دولت به وزارت نفت برای واردات بنزین به میزان ۱۰ میلیون لیتر در روز بود در حالی که آن موقع کشور فقط در حدود ۴ میلیون لیتر نیاز به واردات داشت. اتفاق دیگر اینکه بعد از حدود یک‌سال که مجوز واردات بنزین با قیل و قال فراوان علیه بنزین پتروشیمی‌ها صادر شد، تولید همان بنزین در پتروشیمی‌های مذکور مجدداً از سر گرفته شد و این بار گفتند که سرطان‌زایی آن را با دستگاه‌هایی گرفته‌ایم!
خادمی تصریح کرد: اتفاق دیگر حذف کارت سوخت توسط دولت بود که با وجود تذکر همه کارشناسان کشور مبنی بر افزایش مصرف بنزین، احساس شد که دولت کاملاً به این افزایش مصرف علاقه‌مند است. اتفاق آخر هم همین پالایشگاه ستاره خلیج فارس است که وزیر نفت از همان روز رأی اعتمادش در مجلس قول بهره‌برداری مرحله به مرحله هر سه فاز آن را در سال ۹۲ داد اما الان دولت یازدهم رو به پایان است و هنوز حتی یک فاز از آن به بهره‌برداری نرسیده است.
وی اضافه کرد: حتی با وجود آنکه پس از برجام مشکل ورود تجهیزات بزرگ این پالایشگاه مرتفع شد، سرعت پیشرفت فیزیکی پالایشگاه فقط ۷ درصد در هر سال بود یعنی نسبت به گذشته کندتر هم شد. ما در سال ۹۱ حدود ۹/۱ میلیون لیتر در روز بنزین وارد می‌کردیم در حالی که در دولت یازدهم در کمتر از ۴ سال حجم واردات به ۱۲ میلیون لیتر در روز رسید که این حجم از رشد مصرف و واردات بنزین در کل تاریخ کشور بی‌سابقه است. البته من نمی‌گویم عمدی در کار بوده است ولی به نظر می‌رسد بعضی از مسئولان اعتقادی به کاهش مصرف و خصوصاً کاهش واردات بنزین نداشته باشند.
خادمی ادامه داد: این پالایشگاه از ابعاد مختلفی حائز اهمیت است. اولین اهمیتش آن است که این پالایشگاه بنزینِ با کیفیت و در حد استاندارد یورو۴ تولید می‌کند که مطمئناً تأثیر زیادی در کاهش آلودگی هوای‌ شهرها خواهد داشت. دوم اینکه فاز نخست این پالایشگاه که مسئولان وزارت نفت تا به حال بارها قول افتتاح آن را داده‌اند قادر است ۱۲ میلیون لیتر در روز بنزین تولید کند و این ۱۲ میلیون دقیقاً برابر است با میزان کمبود بنزین مورد نیاز کشور که در حال وارد کردن آن هستیم؛ پس با افتتاح فاز اول این پالایشگاه ایران در زمینه بنزین به خودکفایی می‌رسد و با افتتاح فازهای ۲ و ۳ صادر‌کننده بنزین خواهیم شد.
وی اظهار داشت: مزیت سوم این پالایشگاه هم این است که نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است زیرا با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز تا حد قابل توجهی تحریم میعانات گازی و بنزین را بی‌اثر می‌کند. از یک طرف بیش از ۲۵ میلیون بشکه از میعانات گازی ایران هم اکنون روی آب ذخیره است و نمی‌توانیم آن را به راحتی و به قیمت واقعی خودش بفروشیم و از طرف دیگر کشور حجم زیادی بنزین وارد می‌کند. سؤال اساسی اینجاست که چرا بزرگ‌ترین دارنده ذخایر نفت و گاز دنیا باید بنزین وارد کند؟

منبع: سایت جوان آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: