۸ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۴

وقتی آمریکا حاضر به پذیرش توافق پاریس نمی‌شود

بسیاری از دانشمندان مطرح جهان منکر تأثیر انتشار گاز کربن‌دی‌اکسید بر گرمایش زمین هستند و عوامل دیگری را در این زمینه مؤثر می‌دانند. همین موضوع باعث شده است که آمریکا ضمن ردّ پذیرش توافق پاریس، بر توسعه صنعتی این کشور با تداوم استفاده از سوختهای فسیلی پافشاری نماید.

به گزارش عیارآنلاین، دونالد ترامپ، چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات ­متحده ­آمریکا در کشاکش سخنرانی‌ها و اظهارنظرهای پیش از انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که اعتقادی به گرمایش زمین و نقش انسان در آن ندارد. همچنین او در جایی دیگر از صنعت زغال‌سنگ آمریکا حمایت کرد و قول لغو توافق پاریس را داد تا دوباره رونق را به این صنعت بازگرداند. پیش از این اوباما با اعمال سیاست‌های مختلف جامعه معادن زغال‌سنگ و نیروگاه‌های زغال سوز را تحت فشار قرار داده بود تا میزان انتشار گازهای گلخانه­ای را در آمریکا کاهش دهد.

این سخنان جنجالی ترامپ شاید در ظاهر اندکی عجیب به نظر بیاید اما باید گفت اظهارات او برگرفته از نتایج تحقیقاتی دانشمندان برجسته حوزه هواشناسی است که به دلایل نامعلومی تاکنون کمتر مطرح شده است.

بخشی از محققین حوزه آب و هوایی معتقدند تغییرات پیش آمده در آب و هوای جهان گذر از یک دوره عادی از تغییرات آب و هوای جهان است. به طوری که در دوره‌های گذشته دمای کره زمین بسیار سردتر و گرم‌تر از دوره کنونی بوده و این تغییرات ارتباطی با گازهای گلخانه‌ای و کربن دی‌اکسید ندارد. این دانشمندان دلایلی برای ادعای خود دارند که بر خواسته از مشاهدات و آزمایش‌های علمی است؛ ازجمله اینکه:

– دمای زمین بعد از جنگ جهانی دوم کاهش یافته است در حالی که باید به دلیل افزایش فعالیت‌های انسانی و تولید گازهای گلخانه‌ای افزایش می‌یافت.

– طبق نظریه گازهای گلخانه‌ای باید دمای لایه‌های بالایی جو (تراپوسفر) به دلیل جذب حرارت ساطع شده از سطح زمین بیشتر از دمای سطح زمین باشد اما این‌طور نیست.

– افزایش دمای زمین بعد از عصر یخبندان ۸۰۰ سال قبل از افزایش چگالی دی‌اکسید کربن بوده است پس افزایش چگالی دی‌اکسید کربن نمی‌تواند عامل گرمایش باشد.

– ۱۵۰ گیگا تن دی‌اکسید کربن سالیانه توسط موجودات زنده تولید می‌شود در حالی که انسان ۶٫۵ گیگا تن تولید می‌کند به طوری که سهم آتشفشان­ها نیز از انسان بیشتر است.

این دانشمندان مهم‌ترین عامل تغییرات آب و هوایی روی کره زمین را فعالیت خورشید و لکه‌های خورشیدی می‌دانند، به طوری که بر اساس سابقه تاریخی رابطه­ بسیار نزدیکی بین تعداد لکه‌های خورشیدی و تغییرات دمای کره زمین مشاهده و ثبت شده است. در همین راستا، در سال ۲۰۰۷، دادخواستی توسط عده‌ای از دانشمندان به رهبری پروفسور فردریک سیتز، رئیس وقت آکادمی ملی علوم ایالات‌متحده آمریکا تنظیم شد که توسط بیش از ۳۱ هزار نفر از متخصصان و دانشمندان آمریکایی تأیید شد. در این دادخواست، پایه علمی نظریه گرمایش زمین توسط گازهای گلخانه‌ای غیرقابل‌قبول عنوان شد. همچنین بر اساس یافته‌های آن‌ها، استفاده انسان از زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی به طور زیان آوری زمین را گرم نکرده است و برون‌یابی روندهای اخیر نشان می‌دهد که در آینده قابل پیش‌بینی چنین عمل نخواهد کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: