۶ اسف ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳
بازخوانی

موافقان و مخالفان درباره طرح «پزشک خانواده» چه می‌گویند؟

صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کاهش سردرگمی بیماران، اصلاح نظام پرداخت، افزایش نظارت بر پزشکان، عدالت در دسترسی به خدمات درمانی از جمله مزایای اجرای طرح پزشک خانواده برشمرده می‌شود. در مقابل، کمبود پزشک عمومی، نبود زیرساخت‌های اطلاعاتی، عدم همکاری بیمه‌ها و نبود ساختار آموزشی مناسب چالش‌های پیشِ رویِ این طرح هستند.

پزشک خانوادهبه گزارش عیارآنلاین، با گذر از بیماری‌های واگیردار در جهان و ایران، بیماری‌های غیرواگیردار افزایش یافت. این روند منجر به تضاد منافع بیمار و پزشک شده است؛ چراکه در اقتصاد سلامت، درمان و خرید آن، یک کالای پرکشش محسوب می‌شود و بیمار حاضر است هزینه زیادی برای به دست آوردن سلامتی مجدد خود صرف کند. در این راستا، اولویت پیشگیری بیماری بر درمان در حوزه سلامت اهمیت بیشتری یافت. ازاین‌رو، در جوامع مختلف به‌منظور پیشگیری و درمان بیماری‌های غیرواگیردار، قوانین و ساختارهای پیشگیرانه‌ای را لحاظ می‌کنند؛ در ایران نیز جهت کاهش هزینه‌ها و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیردار، طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع از سال ۸۴ کلید خورد.

طبق طرح فوق، هر پزشک خانواده می‌بایست مسئولیت سلامت افراد تحت پوشش خود را بر عهده گیرد و مشاوره‌های پیشگیری و درمان را به بیمار منتقل کند و در صورت لزوم، فرد را به سطح دوم یعنی متخصص مرتبط ارجاع دهد.

از همان آغاز، کارشناسان و مسئولان معتقد بودند که اجرای برنامه بین ۱۰ تا ۱۵ سال به طول می‌انجامد. هم‌اکنون ۱۱ سال از آن زمان می‌گذرد و طرح به‌صورت آزمایشی در دو استان فارس و مازندران در حال اجرا هست و تاکنون ۲۴ میلیون از روستائیان و عشایر به‌وسیله دفترچه روستایی تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

مزایای طرح پزشک خانواده

مزایای قابل‌توجهی می‌توان برای طرح مذکور برشمرد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

صرفه‌جویی در هزینه‌های درمان: مطالعات متعدد نشان می‌دهد که با وقوع تقاضای القایی در طرح تحول سلامت، با پیاده‌سازی این برنامه و نظام ارجاع، بار مراجعه به بیمارستان‌ها کاهش و در نتیجه، ۴۰ درصد در هزینه‌های درمان صرفه‌جویی می‌شود.

کاهش سردرگمی بیماران: همچنین مردم نیز تنها برای درمان خود به یک پزشک مراجعه خواهند کرد و در نتیجه از سردرگمی بیمار جهت مراجعه به پزشکان متخصص مختلف، کاسته خواهد شد.

اصلاح نظام پرداخت پزشکان: با اجرای طرح پزشک خانواده، نظام پرداخت بر اساس خدمت اصلاح می‌شود و در نتیجه، پزشکان بیشتر در جهت سلامتی افراد تلاش می‌کنند که این امر به پیشگیری از بیماری غیرواگیردار منجر خواهد شد؛ ناگفته نماند که لازمه این اتفاق، تعیین سازوکار نظام پرداخت جایگزین است.

افزایش نظارت بر عملکرد پزشکان: در نظام کنونی سلامت، پزشکان در قبال خدمت به افراد پاسخگو نیستند، اما در صورتی که هر فرد با پزشک خانواده خود در ارتباط باشد، پزشک مربوطه در راستای اقدام و عملکرد نادرست خود، بایستی به دستگاه‌های نظارتی پاسخگو باشد.

عدالت در دسترسی مردم به خدمات درمانی: یکی از شاخص‌های مهم در امر سلامت و بهداشت، عدالت در دسترسی به خدمات درمانی است. با پیاده‌سازی پزشک خانواده و اجرای کامل نظام ارجاع، تک‌تک مردم می‌توانند به پزشکان متخصص و فوق‌تخصص حاذق دسترسی داشته باشند و خدمات درمانی را مطابق با شرایط بیمه خود دریافت نمایند و در زمان کمتری و به‌موقع مداوا شوند.

چالش‌های پیشِ رویِ طرح پزشک خانواده

این طرح در کنار مدافعان سرسخت، همواره مخالفانی داشته است که از جمله دلایل مخالفتشان می‌توان موارد زیر را احصا نمود:

کمبود پزشک عمومی کافی برای انجام طرح: به‌منظور اجرای طرح پزشک خانواده به ازای  هر ۳ هزار نفر به یک پزشک خانواده نیاز است، با این حساب، برای اجرای طرح در کشور ۸۰ میلیون نفری ایران،  به ۳۰ هزار پزشک عمومی نیاز است که این تعداد پزشک عمومی در کشور آموزش‌ ندیده‌اند.

نبود زیرساخت‌های اطلاعاتی: یکی از زیرساخت‌های اطلاعاتی اجرای طرح پزشک خانواده، پرونده سلامت الکترونیک هست که به‌وسیله آن ارجاع‌دهی صورت می‌پذیرد و این امکان برای شهرستان‌های کوچک به دلیل نبود بستر اینترنت فراهم نیست.

عدم همکاری لازم بیمه‌ها در راستای تأمین منابع: جهت تأمین منابع مالی طرح، لازم است تا بخشی از هزینه‌های هر پزشک عمومی را بیمه‌ها متقبل شوند که در این راستا، بیمه‌ها حاضر به همکاری و تأمین منابع مالی نیستند.

نبود ساختار آموزشی مناسب جهت آموزش پزشک خانواده: اساساً طرح پزشک خانواده با هدف پیشگیری و درمان بیماری‌ها شروع شد؛ اما عمده پزشکان عمومی به کار گرفته‌شده در طرح، صرفاً در زمینه درمان بیماری‌ها آموزش دیده‌اند و جهت پیشگیری از بیماری‌ها و ملاحظات عاطفی و روانی، آمادگی لازم را نداشتند.

در این نوشته، مزایا و مشکلاتِ پیشِ روی طرح پزشک خانواده تشریح گردید. از آنجا که هر طرحی پیش از اجرا نیازمند الزامات و پیش‌نیازهایی هست، این طرح نیز جهت پیاده‌سازی بی‌نقص و کامل، نیازمند رعایت الزاماتی خواهد بود؛ عدم رعایت پیش‌نیازهایی چون فرهنگ‌سازی عامه مردم، باعث هدررفت منابع و افزایش هزینه‌ها می‌شود.

۱ دیدگاه

  1. ذوالقرنین :

    معنی اختیاری شدن پزشک خانواده یعنی مردم حق انتخاب دارند الان در استان فارس نیروی مسلح زیر بار پزشک خانواده نرفته و همان ۳۰ درصد فرانشیز را می دهند یعنی متخصص را حدود ۳۵۰۰ تومان می دهند الان با فرم ارجاع بقیه بیمه ها ۱۵۰۰ می دهند اما اکثر اوقات پزشکان عمومی یا حضور ندارند یا فرم ارجاع نمی دهند و تا بیما به متخصص برسد دچار نقص دیگری شد و ای از بعد اخلاقی یعنی چپاول ملت متاسفم برای رییس دانشگاه علوم پزشکی که مردم را گوسفند واربه چالش کشیده و روز نامه مهیی که حرف این دروغ گو را تایید می کنند ایشان اعلام داشته اختیاری ها باید ۳۰ هزار تومان بدهند رهبر انقلاب فقط نشسته شاهد چپاول مردم به دست کارگزان خود است اگه قراه ما ۳۰ هزار تومان بدیم بیمه داشتن بی معنی است هر کسی چهر رکعت نماز پشت رهبر می خونه یا در جلساتش حضور پیدا می کنه با اطمینان می یاد سراغ مردم و باز هم ظلم وظلم وظلم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: