وزیران کشاورزی ایران و قرقیزستان برای توسعه همکاری‌ها در تهران دیدار می‌کنند

وزیران کشاورزی ایران و قرقیزستان با هدف توسعه همکاری های مشترک کشاورزی دو کشور در تهران با یکدیگر دیدار و گفت و گو می کنند.

به گزارش عیارآنلاین، نوربیک موراشف وزیر کشاورزی، صنایع غذایی و احیای اراضی قرقیزستان در راس هیات هفت نفره فردا یکشنبه یکم اسفند ماه به دعوت رسمی مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به منظور بازدید و آشنایی با توانمندی و دستاوردهای بخش کشاورزی به تهران سفر خواهد کرد.

در این سفر چهار روزه، وزیر کشاورزی، صنایع غذایی و احیای اراضی قرقیزستان علاوه بر ملاقات با مهندس حجتی و بررسی زمینه های همکاری، از تعدادی مراکز دامپروری، صنایع تبدیلی، تکمیلی و غذایی و موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی بازدید می کند.

بنابراین گزارش، کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری های مشترک برای تولید کودهای شیمیایی، ساخت گلخانه و ایجاد سیستم آبیاری قطره ای از زمینه های همکاری دو کشور است.

اقتصاد قرقیزستان بر پایه کشاورزی استوار و عمده فعالیت های کشاورزی این کشور در زمینه تولید غلات، پشم، پنبه، میوه، سبزیجات، کنف و مرتع داری است.

بخش کشاورزی حدود ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی و یک سوم نیروی کار را به خود اختصاص داده و بخش خصوصی سهم چشمگیری در تولیدات کشاورزی در این کشور دارد.

قرقیزستان دارای زمین های حاصلخیز کشاورزی برای کشت فراسرزمینی است و ایران نیز به موضوع توجه نشان می دهد.

اصلاحات ساختاری، ایجاد محیط مساعد برای توسعه بخش خصوصی از جمله تشویق سرمایه گذاری بخش خصوصی خارجی و از بین بردن سیاست انحصاری بازارها از جمله سیاست های اقتصادی دولت قرقیزستان را تشکیل می دهد.

این کشور عضو بانک اروپایی توسعه و بازسازی، صندوق توسعه کشاورزی بین المللی، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، بانک جهانی ترمیم و توسعه است و درخواست عضویت در سازمان تجارت جهانی (WTO) را مطرح کرده است.

منبع: ایلنا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: