۱۷ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰

وزارت جهاد کشاورزی هدف از واردات گاوهای نژاد سمینتال، بزهای شیری سانن و مورسیا و گوسفند رومانف را افزایش بهره‌وری در تولید محصولات اعلام کرد

وزارت جهاد کشاورزی هدف از واردات گاوهای نژاد سمینتال، بزهای شیری سانن و مورسیا و گوسفند رومانف را افزایش بهره وری در تولید محصولات پروتئینی بویژه شیر و گوشت و تامین امنیت غذایی به اتکای تولید داخل و همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی اعلام کرد.

به گزارش عیارآنلاین، بررسی های صورت گرفته درباره وضعیت دام کشور و همچنین تولید محصولات پروتئینی کشورهای پیشرو، نشان می دهد برخی نژادهای دام های سبک و سنگین از نظر زاد و ولد و ضریب تبدیل خوراک دام به شیر و گوشت، چند برابر دام های کنونی کشور کارایی دارند.
در پی توافق برجام، رایزنی با کشورهای پیشرو با بهره گیری از ظرفیت گسترش همکاری های بین المللی آغاز شد و پس از بررسی دقیق و انطباق شرایط پرورش دام با اقلیم کشور، برای انتقال دام و فناوری های جدید صنعت دامپروری با هدف اصلاح نژادهای بومی و افزایش تولید و درآمد بهره برداران بویژه روستاییان هماهنگی شد.
در این زمینه، یکی از شرکت های خصوصی گاو نژاد سمینتال را با ویژگی تولید شیر و گوشت بیشتر، قابلیت پرورش در محیط مزارع و روستاها، ایجاد درآمد تکمیلی و کمک به اقتصاد خانوارهای روستایی وارد کرد که نسبت به نژاد پرهزینه گاو هلشتاین برتری های قابل توجهی دارد.
همچنین بزهای شیری سانن با قابلیت افزایش تولید شیر، چندقلوزایی و پرورش در محیط های بسته و بز نژاد مورسیا ویژه مناطق گرم نیز توسط بخش خصوصی به کشور وارد شد که در منطقه قلعه گنج کرمان نگهداری می شود و برای بهره برداری در اختیار روستاییان قرار می گیرد.
گوسفند نژاد رومانف با قابلیت چندقلوزایی و افزایش تولید گوشت در دوره پرورش نیز برای اصلاح برخی نژادهای کم بازده بومی وارد شده است.
واردات نژادهای دامی برتر برای دورگ گیری و به عنوان یک کالای سرمایه ای، همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی است و با ورود کالاهای مصرفی که تولیدکنندگان داخلی را به ورشستگی می کشاند، قابل قیاس نیست.
بر اساس این گزارش، نیاز مصرفی گوشت قرمز کشور ۹۰۰ هزار تن در سال است که بیش از ۸۰۰ هزار تن آن از تولیدات داخلی و کمتر از ۱۰ درصد آن از واردات تامین می شود.
براساس آمارها، سرانه تولید گوشت قرمز کشور برای هر نفر ۱۰ کیلو و ۵۰۰ گرم و سرانه مصرف آن ۱۱ کیلو و ۵۰۰ گرم است؛ در حالی که سرانه مصرف جهانی گوشت قرمز به ازای هر نفر بدون احتساب گوشت خوک ۱۳ کیلوگرم است.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: