مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

۱۰۰ درصد بذر اصلاح‌شده گندم و جو در داخل تولید می‌شود/ افزایش استفاده از بذر هیبریدی از سال آینده

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با بیان این که ۱۰۰ درصد بذرهای اصلاح شده گندم و جو در داخل کشور تامین می‌شود، گفت: از سال آینده بذر هیبرید گندم نیز در کشور کاشته می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، یزدان سیف در مورد آخرین وضعیت کشت مزارع و نحوه تأمین بذر آنها اظهار داشت: طبق برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی برنامه استفاده از بذر اصلاح‌شده به ویژه برای مزارع گندم و جو تحت نظارت معاونت زراعت در حال اجراست و اصلاحات خوبی در این زمینه انجام شده که یقیناً عملکرد در هکتار را افزایش می‌دهد.

وی به همکاری مشترک مؤسسه تولید و اصلاح بذر و نهال با طرف خارجی برای تولید بذر هیبرید اشاره کرد و گفت:‌ امیدواریم برای فصل زراعی بهار سال آینده بیشتر بذر مورد اشاره در بخش کشاورزی بذر هیبریدی باشد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در مورد مزایای استفاده از بذر هیبرید گفت: در برخی گیاهان نوع نر و ماده از هم جدا است و گاهی کشاورزان مجبور بودند ۳۰ درصد از مزرعه خود را بدون آنکه محصولی داشته باشد، به کشت خط نر (پدری) اختصاص دهند، اما در بذر هیبرید کاری می‌کنند که با اصلاح ژنتیکی یکبار لقاح در خود گیاه انجام شده و محصول بدهد.

وی به دیگر مزیت بذور هیبریدی اشاره کرد و گفت: برخی گیاهان خصلت‌های بدی از جمله حساسیت به آفت‌های مختلف‌، خشکی، دمای بالا و یا سرما دارند که با ژرم‌پلاسمایی که از طریق سایر گیاهان گرفته می‌شود اصلاح ژنتیکی انجام می‌شود و رفتار گیاه در مقابل عوامل بیماری‌زا و آفات مقاوم می‌شود.

سیف تأکید کرد: این مسئله (بذر اصلاح شده) با مبحث تراریخته بسیار متفاوت است و از خود دانه تولید می‌شود.

مدیرعامل شرکت خدماتی حمایتی کشاورزی در پاسخ به اینکه چقدر از بذر مصرفی در کشور وارداتی است،‌ گفت: اغلب بذر اصلاح‌شده و مصرفی در کشور به ویژه بذر گندم و جود در داخل تولید می‌شود و در نهایت ۱۵ درصد بذر از لحاظ وزنی از خارج از کشور تأمین می‌شود.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: