۲۸ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۰۵
بازخوانی

بررسی عملکرد وزیر راه و شهرسازی دولت تدبیر و امید

یکشنبه اول اسفند ماه قرار است عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مورد استیضاح قرار گیرد، به همین منظور عملکرد این وزارتخانه در سال سوم دولت تدبیر و امید که در هفته دولت منتشر شد، مجددا بازنشر می شود.

به گزارش عیارآنلاین، سایت خبری تحلیلی عیارآنلاین که در بدو تاسیس رسالت خود را بر رصد و پایش مسائل اساسی کشور و شفاف سازی عملکرد مسئولین با نگاه کارشناسی و فارغ از نگاه سیاست زده معطوف داشته است. در این راستا تحلیل و پایش مسئله مسکن، حمل و نقل، برنامه ریزی شهری و همچنین رصد عملکرد وزیر راه و شهرسازی در کنار سایر مسائل و مسئولین همواره یکی از اقدامات عیارآنلاین بوده است.

با توجه به اینکه یکشنبه اول اسفند ماه قرار است عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مورد استیضاح قرار گیرد، به همین منظور عملکرد وزارت راه شهرسازی در سال سوم دولت تدبیر و امید که در هفته دولت منتشر شد، به شرح ذیل بازنشر می شود.

در دورانی که مردان «تدبیر و امید» اندک‌اندک به «فصل برداشت» عملکرد سه‌ساله خود قدم می‌نهند، این سؤال پیش روی نخبگان قرار دارد که دکتر روحانی و همکارانش تا چه مقدار کشور را از ثمرات اقتصاد مقاومتی بهره‌مند ساخته‌اند؟ بدون شک پاسخ‌گویی به این پرسش، بدون اطلاع از عملکرد دست‌اندرکاران دولت یازدهم میسر نخواهد بود. پرونده «فصل برداشت» به دنبال آن است تا عمکرد دولتمردان را با استناد به منابع و گزارش‌های رسمی آشکار، به تصویر بکشد تا از قِبَل این امر، میزان انطباق اقدامات مسئولین و اسناد کلان کشور مشخص شود.

در ششمین گزارش از این پرونده، با عنوان «بیراهه»، عملکرد عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه، می‌توانید خلاصه این گزارش را مطالعه نمایید:

۱۳۹۵۰۶۰۸۰۹

مقدمه

عباس آخوندی - وزیر راه و شهرسازی«تداوم رکود شدید در بخش مسکن!»، این مهمترین خروجی فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم پس از گذشت سه سال است؛ رکودی که تداوم آن تأثیرات منفی فراوانی بر صنایع وابسته به بخش مسکن گذاشته است. آخوندی و یارانش البته تلاش زیادی کردند که با افزایش سطح تسهیلات خرید مسکن، سیاست تحریک تقاضا را در پیش بگیرند و رونق‌بخش مسکن باشند؛ اما با عدم استقبال مردم از این طرح، استراتژی وزارت راه و شهرسازی شکست خورد. چرا که به رغم علاقه مردم به خانه‌دار شدن، پس‌انداز اولیه و بازپرداخت اقساط این وام‌ها بدون توجه مناسب به سطح اقتصادی آن‌ها تنظیم شده بود.

در حوزه عرضه مسکن نیز طرح‌های وزارت راه و شهرسازی مانند مسکن اجتماعی، پس از گذشت سه سال همچنان از روی کاغذ بلند نشده است. این در حالی است که بی‌مهری‌های وزارت متبوع آخوندی به مسکن مهر همچنان ادامه دارد و وعده‌های مدیران وزارت راه و شهرسازی برای تحویل نهایی این پروژه‌ها مکرراً به تعویق می‌افتد. وزیر راه و شهرسازی ظاهراً به سخنرانی در انواع همایش‌های مرتبط و غیرمرتبط و حضور در کنسرت‌های موسیقی و نمایشگاه‌های نقاشی علاقه بیشتری نسبت به پیگیری موضوعاتی مانند بافت فرسوده و مسکن روستایی دارد. این وزارت خانه حتی کنترل سوداگری در بخش مسکن از طریق زمینه‌سازی برای اجرای قوانینی مانند مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی را تقریباً به فراموشی سپرده است. همین بیراهه رفتن‌های وزیر متفاوت دولت روحانی بود که مجلس نهم را برای استیضاح او در مهرماه سال ۹۴ مجاب کرد؛ لیکن به لطف روابط خوب آقای وزیر با برخی نمایندگان مجلس؛ آخوندی همچنان در رأس این وزارت باقی ماند.

البته آخوندی و همکارانش در حوزه حمل‌ونقل نمره نسبتاً بالاتری را کسب می‌کنند. افزایش حجم ترانزیت ریلی و تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در توسعه بندر چابهار ازجمله اقدامات قابل تحسین این وزارتخانه است. باوجوداین، بخش زیادی از تلاش‌های وزارت راه و شهرسازی طی یک سال اخیر متمرکز بر روی نوسازی ناوگان هوایی و خرید هواپیماهای جدید از شرکت‌های ایرباس و بوئینگ بود؛ تلاش‌هایی که به دلیل ممانعت وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکنون «تقریباً هیچ» دستاوردی برای کشور نداشته است.

اقدامات

۱. افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن

۲. آغاز فعالیت صندوق پس‌انداز مسکن یکم

۳. راه‌اندازی بازار رهن ثانویه مسکن

۴. راه‌اندازی طرح تضمین معاملات فروش اقساطی مسکن

۵. انجام مکاتباتی جهت افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر برای پروژه‌های خاص

۶. انعقاد قرارداد‌های خرید هواپیما

۷. کاهش ترانزیتِ کل؛ در عین افزایش ترانزیت ریلی

۸. برنامه توسعه بندر چابهار

موارد مغفول

۱. عدم تکمیل واحد‌های ناتمام مسکن مهر

۲. عدم اجرای طرح مسکن اجتماعی

۳. عدم پیگیری ساخت مسکن روستایی

۴. عدم بهبود بافت فرسوده

۵. عدم اجرای سامانه ملی املاک و اسکان کشور

۶. عدم پیگیری لازم جهت اخذ مالیات بر خانه‌های خالی

۷. عدم پیگیری لازم جهت اجرای مالیات بر عایدی سرمایه

۸. ایجاد تنوع در روش‌های تأمین مالی پروژه‌های عمرانی

۹. بهره‌وری پایین حمل‌ونقل ریلی

۱۰. پیشرفت کند پروژه اتصال ریلی به اروپا

۱۱. محقق نشدن وعده اتصال شبکه ریلی کشور به عراق

۱۲. عدم اهتمام به افزایش پروازهای عبوری از کشور

۱۳. پیشرفت بسیار کند پروژه هواپیمای ملی

تحولات

۱. کاهش تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده

جدول ۱. تعداد پروانه صادر شده برای احداث ساختمان در نقاط شهری کشور

منبع: اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادرشده از سوی سازمان شهرداری‌های کشور، مرکز آمار ایران

۱۳۹۵۰۶۰۸۰۸

۲. مصوبه هیأت دولت در مورد مسکن مهر

۳. کاهش نرخ سود بانکی

۴. حذف کد رهگیری املاک از سوی دیوان عدالت اداری

۵. افزایش قیمت مسکن

۶. افزایش نسبی معاملات

۷. افزایش قیمت بازار اجاره

۸. احیای کریدور ابریشم

۹. استیضاح وزیر راه و شهرسازی

 

بررسی کارشناسی عملکرد عباس آخوندی در سال اول و سال دوم دولت یازدهم را می توانید در اینجا بخوانید.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: