رئیس سازمان بهزیستی:

مشاوره ژنتیک در برنامه ششم توسعه اجباری شد

انوشیروان محسنی‌بندپی رئیس سازمان بهزیستی گفت: آزمایش‌ها و مشاوره‌های ژنتیک در مدت اجرای برنامه ششم توسعه اجباری شد.

به گزارش عیارآنلاین، انوشیروان محسنی‌بندپی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان از اجباری شدن مشاوره ژنتیک در برنامه ششم توسعه اظهار کرد: طبق ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور، همه زوجین در آستانه ازدواج باید فرم ژنتیک را پر کرده و در صورت لزوم مشاوره‌ها و آزمایش‌های ژنتیک قبل از ازدواج را انجام دهند.

وی کاهش تولد نوزادان معلول را از هدف از اجباری شدن قانون مشاوره‌های ژنتیک اعلام کرد و افزود: روزانه به طور متوسط حدود ۸۰ نوزاد معلول و سالانه بیش از ۳۰ هزار نوزاد معلول در کشور متولد می‌شود که باید با برنامه‌ریزی مناسب جلوی این روند گرفته شود.

محسنی بندپی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، هزینه مشاوره  و آزمایش ژنتیکی زوجینی که مشکل مالی دارند باید از طرف نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی پرداخت شود.

 وی مشاوره پیش از ازدواج را از عوامل مهم افزایش مهارت‌ها و ارتقای کیفیت زندگی و همچنین نقدپذیری زوجین دانست که می‌تواند در تقویت بنیان خانواده و کاهش طلاق موثر باشد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور به برنامه‌های این نهاد در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی در آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: استقرار برنامه‌های درمان اجتماع‌محور در این استان مد نظر سازمان بهزیستی است.

وی از افزایش اورژانس‌های اجتماعی در شهرستان‌های آذربایجان غربی در سال ۹۶ خبر داد و گفت: اورژانس‌های اجتماعی با هدف کنترل و پیشگیری آسیب‌های اجتماعی در سه شهر ارومیه، خوی و مهاباد راه‌اندازی شده‌ است و به زودی در شهرهای بوکان، سردشت، پیرانشهر، سلماس و میاندوآب ایجاد می‌شود.

منبع: فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: