مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی:

بانک مرکزی اعتبار جدیدی به مسکن مهر تزریق نمی‌کند

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی گفت: افزایش سقف وام مسکن مهر باید از محل منابع وصولی‌های تسهیلات اعطایی تامین شود و بانک مرکزی اعتبار جدیدی به این طرح تزریق نمی‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، علی اصغر میرمحمد صادقی در پاسخ به این پرسش که افزایش سقف وام پروژه‌های باقی مانده مسکن مهر از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان از محل خط اعتباری جدید است، گفت: این افزایش سقف وام از محل منابع وصولی‌های تسهیلات اعطایی مسکن مهر باید تامین شود و بانک مرکزی اعتبار جدیدی به این طرح تزریق نمی‌کند.
گفتنی است این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که چندی پیش رئیس‌جمهور وعده داد تا پایان این دولت پرونده مسکن مهر تکمیل می‌‌شود اما حالا متولیان تأمین مالی وعده رئیس‌جمهور از راه‌های جدیدی برای اتمام این طرح سخن می‌گویند.
با این حال به اعتقاد کارشناسان حوزه مسکن هرچند با مدیریت اعتقاد محور و انقلابی، اتمام مسکن مهر تا پایان عمر دولت یازدهم شدنی است اما تجربه سه سال و نیم گذشته چنین چیزی را نشان نمی‌دهد بنابراین وعده رئیس‌جمهور در خصوص اتمام پرونده مسکن مهر تا پایان دولت یازدهم کاملاً نشدنی است.
سؤال دیگر این است که تا کنون وصولی‌های تسهیلات اعطایی مسکن مهر در کجا مصرف می‌شده که قرار است از این به بعد برای اتمام مسکن مهر استفاده شود!
مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی همچنین در خصوص علت توقف یا کاهش شدید اعطای تسهیلات از سوی اغلب بانک‌ها که از دی ماه امسال شروع شده است، اظهارداشت: در ماه‌های پایانی سال نقدینه‌خواهی افزایش می‌یابد و بانک‌ها مکلف به مدیریت منابع و مصارف هستند.
وی با بیان اینکه بانک‌ها را به توقف اعطای تسهیلات مکلف نکرده‌ایم، گفت: بانک‌ها موظف‌ به پرداخت تسهیلات در صورت داشتن منابع هستند اما حق اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی را ندارند.
میرمحمدصادقی با بیان اینکه بانک‌ها نباید بیش از منابع‌، مصارف داشته باشند، افزود: نتیجه عدم تعادل در منابع و مصارف، اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی و تورم است به همین دلیل بانک‌ها در حال مدیریت منابع و مصارف هستند.
این مقام مسئول بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی به هیچ وجه بانک‌ها را مکلف به قفل کردن تسهیلات نکرده بلکه بانک‌ها موظف‌ به پرداخت تسهیلات در صورت داشتن منابع هستند زیرا بانک مرکزی به شدت با اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی مخالف است.
براساس این گزارش، فرایند اعطای تسهیلات در بانک‌های بزرگ یا به شدت محدود شده و یا تقریبا متوقف شده است.
طبق گزارش بانک مرکزی از متغیرهای پولی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان‌ آبان ماه امسال به ۱۰۰ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

منبع: کیهان

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: