کارشناس مسائل بانکی:

توقف تسهیلات در نظام بانکی، دو. ماه زودتر اتفاق افتاده است

بانک های کشور بخصوص بانک های بزرگ پرداخت تسهیلات بانکی را متوقف کردند با این حال بانک مرکزی اعلام کرد: بانک‌ها را به توقف اعطای تسهیلات مکلف نکرده‌ایم و موظف‌ به پرداخت تسهیلات در صورت داشتن منابع هستند.

به گزارش عیارآنلاین، بانک‌های کشور در ماه‌های پایانی سال همیشه پرداخت تسهیلات را متوقف می‌کردند، البته این روند از سال‌های گذشته و نچندان دور، از اوایل اسفندماه با ارسال بخشنامه به شعب اجرایی می‎شد و بانک‌ها ۳۰ روز پایانی و ۱۵ روز نخست سال هیچ تسهیلاتی پرداخت نمی‌کردند.

البته این اتفاق امسال زودتر از سال‌های قبل تکرار شد و برخی بانک‌ها پیش از آنکه وارد بهمن‌ماه شویم با ارسال بخشنامه‌ای به شعب خود دستور توقف پرداخت تسهیلات را دادند، درگذشته این روند از اسفندماه اجرایی و از سال ۹۳ به بعد از بهمن‌ماه آغاز می‌شد، اما در سال جاری بانک‌ها از نیمه دوم دی‌ماه عملاً پرداخت تسهیلات را متوقف و متقاضیان وام که خوان‌های فراوانی را برای دریافت تسهیلات طی کرده بودند با این جمله که برای دریافت وام خود سال بعد به شعب مراجعه کنند، مواجه می‌شوند که باید چند ماه دیگر منتظر بمانند، چراکه بانک‌ها درب خزانه بسته‌اند و باید چند ماه دیگر منتظر بمانند.

بانک مرکزی محدودیتی در اعطای تسهیلات برای بانک‌ها ایجاد نکرده است و تأکید می‌کند بانک‌ها موظف‌اند تا آخرین روزهای سال و آغازین روزهای سال جدید اقدام به پرداخت تسهیلات کنند، اما بانک‌ها از پرداخت تسهیلات به متقاضیان خودداری می‌کنند. باوجودی بانک‌ها تا ۱۵ فروردین سال ۹۶ روند تسهیلات دهی خود را متوقف کرده‌اند، اما همچنان به سپرده گیری مشغول‌اند. بانک‌ها تاکنون به‌هیچ‌عنوان و تحت هیچ شرایطی از سپرده گیری امتناع نکرده‌اند و به همین دلیل نیز روند جذب منابع متوقف شدنی نیست

در مراجعه به برخی شعب بانک‌ها عنوان می‌شود که بانک مرکزی، بانک‌ها را ملزم به توقف اعطای تسهیلات کرده است تا بانک‌ها بتوانند بازپرداخت اضافه برداشت خود به بانک مرکزی پرداخت کنند، اما بانک مرکزی عنوان می‌کند بانک‌ها را به توقف اعطای تسهیلات مکلف نکرده‌ایم و موظف‌ به پرداخت تسهیلات در صورت داشتن منابع هستند.

هم‌اکنون از نیمه دی‌ماه فرایند اعطای تسهیلات در بانک‌های بزرگ یا به‌شدت محدودشده و یا تقریباً متوقف ‌شده است و توقف اعطای تسهیلات موضوعی مناسبی برای اقتصاد در رکود ایران نیست و بنگاه‌های نیازمند به نقدینگی را با مشکل مواجه می‌کند. علت اصلی توقف پرداخت تسهیلات بانکی در ماه‌های پایانی سال و ماه نخست سال جدید، بی‌نظمی مالی حاکم در نظام بانکی است، زیرا بانک‌ها در طول سال تقسیم‌بندی برای پرداخت تسهیلات ندارند و با اضافه برداشت بیش‌ازاندازه، به بانک مرکزی بدهکار می‌شوند و در روزهای پایان سال که حجم مصارف رشد می‌کند، با کمبود منابع مواجه شده و اقدام به توقف پرداخت تسهیلات می‌نمایند.

طبق گزارش بانک مرکزی از متغیرهای پولی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان‌ آبان ماه امسال به ۱۰۰ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که این توقف پرداخت تسهیلات، در سال‌های آتی زودتر انجام خواهد شد. البته در این میان دولت هم مقصر است، زیرا به گفته خود دولتمردان بدهکار بدحساب است و بدهی خود را به‌نظام بانکی پرداخت نمی‌کند.

بی‌نظمی در اداره بانک‌ها، افزایش مصارف عامل توقف تسهیلات

سید بهاء‌الدین حسینی هاشمی کارشناس مسائل بانکی، با اشاره به بسته شدن کانال پرداخت تسهیلات در برخی بانک‌های بزرگ کشور، اظهار داشت: این اتفاق هرسال در شبکه بانکی رخ می‌دهد اما این بار دو ماه زودتر رخ‌داده است. البته بانک مرکزی برای متعادل کردن منابع و مصارف بانک‌ها و کنترل رشد نقدینگی و پایه پولی بانک‌ها را ملزم به بازپرداخت اضافه برداشت‌ها و بدهی‌ها می‌کند.

مدیرعامل اسبق بانک صادرات با بیان اینکه در ماه‌های پایانی سال مصارف بانک‌ها رشد می‌کند، بیان کرد: در برابر این رشد مصارف، منابع متناسب با آن رشد نمی‌کند زیرا بانک‌ها پرداخت‌های زیادی دارند و مشتری‌ها تقاضای بیشتری برای وصول بخشی از سپرده می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه اضافه برداشت بانک‌ها در نیمه دوم سال افزایش می‌‌یابد و بانک مرکزی برای مواجهه با این پدیده محدودیت‌های جدی‌تری برای کنترل مصارف بانک‌ها می‌گذارد، افزود: هم‌زمان با این محدودیت مصارف، تقاضای بنگاه‌های اقتصادی در ماه‌های پایانی سال افزایش می‌یابد زیرا بستن حساب‌ها، وصول مطالبات و پرداخت بدهی‌ها در ماه‌های پایانی سال انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی این سیاست را برای مقابله با رفتار هرساله بانک‌ها اتخاذ کرده است، ادامه داد: حجم منابع بین‌بانکی هم‌اکنون به‌اندازه کافی نیست و بانک‌ها مجبور هستند مصارف را کنترل کنند و حتی به‌صورت پنهانی نرخ سود را افزایش دهند تا سپرده بیشتری تجهیز کرده و اضافه برداشت از بانک مرکزی را تسویه کنند تا مشمول پرداخت جریمه نشوند.

این کارشناس مسائل اقتصادی یکی از علل بروز این پدیده را بی‌نظمی در اداره بانک‌ها عنوان کرد و گفت: عدم برنامه‌ریزی اعتباری صحیح و عدم مدیریت منابع در طول سال از علل اصلی توقف اعطای تسهیلات در ماه‌های پایانی سال است و بانک‌ها در طول سال ضوابط، استاندارها و حدود مجاز را رعایت نمی‌کنند و به همین دلیل در ماه‌های پایانی سال مجبور می‌شوند، ترمز اعطای تسهیلات را بکشند که این اتفاق اثرات مخرب زیادی برای بنگاه‌های اقتصادی دارد.

بانک مرکزی: بانک‌ها موظف‌ به پرداخت تسهیلات هستند

بااین‌حال علی‌اصغر میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، در خصوص علت توقف یا کاهش شدید اعطای تسهیلات از سوی اغلب بانک‌ها که از دی‌ماه امسال شروع‌شده است، اظهار داشت: در ماه‌های پایانی سال نقدینه خواهی افزایش می‌یابد و بانک‌ها مکلف به مدیریت منابع و مصارف هستند.

وی با بیان اینکه بانک‌ها نباید بیش از منابع‌، مصارف داشته باشند، افزود: نتیجه عدم تعادل در منابع و مصارف، اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی و تورم است به همین دلیل بانک‌ها در حال مدیریت منابع و مصارف هستند.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی که با فارس گفتگو کرده است، تأکید کرد: بانک مرکزی به‌هیچ‌وجه بانک‌ها را مکلف به قفل‌کردن تسهیلات نکرده بلکه بانک‌ها موظف‌ به پرداخت تسهیلات در صورت داشتن منابع هستند زیرا بانک مرکزی به‌شدت با اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی مخالف است.

منبع: صبحانه

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: