۲۶ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۴
صبحی قراملکی در گفت‎وگو با عیارآنلاین:

مجلس باید قانون تسهیل ازدواج جوانان را بازنویسی کند

مدیرکل دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان با اشاره به ناکارآمدی قانون تسهیل ازدواج جوانان، گفت: قوه مقننه باید اقدامات لازم برای بازنویسی این قانون را انجام دهد و دفتر برنامه ریزی ازدواج نیز در این راستا پیشنهاداتی دارد.

به گزارش عیارآنلاین، قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال ۱۳۸۴ در مجلس به تصویب رسید اما متاسفانه به دلیل ضعف هایی که این قانون دارد نتوانسته است تاکنون کارایی لازم را داشته باشد و با توجه ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان بعد از تصویب این قانون، اکنون نیاز بازنگری در این قانون بشدن احساس می شود.

صبحی قراملکی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان در گفتگو خبرنگار عیارآنلاین گزارشی از فعالیت دفتر تعالی ازدواج و خانواده اعلام کرد و در خصوص وضعیت کنونی قانون تسهیل ازدواج جوانان نیز توضیحاتی ارائه داد.

قراملکی ابتدا درخصوص فعالیت دفتر تعالی ازدواج و خانواده گفت: با توجه پایین بودن آمار ازدواج و بالا بودن آمار طلاق، ما تصمیم گرفتیم در مرحله اول تشویق های لازم برای ازدواج موفق صورت بگیرد و به همین دلیل، بحث آموزش های پیش از ازدواج ۷۵۰ هزار نفری مطرح شد.

وی افزود: با توجه به ماده ۸ قانون تسهیل ازدواج جوانان که در سال ۸۴ در مجلس تصویب شده بود که در آن آموزش های ۱۶ ساعت را برای جوانان در نظر گرفته شده بود که  چهار وزارتخانه و دو سازمان هم مامور اجرای این بخش شده بودند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان گفت: یکی قسمتی هم به دفتر ما و معاونت مربوط می شد و ما هم با دستگاه هایی که مسئول بودند که آیین نامه بنویسند، صحبت کردیم که متاسفانه همکاری های لازم صورت نگرفت، ولی ما دستگاههایی را که آموزش می دادند را رصد و بررسی کردیم و نهایتا برای ۱۶ ساعت آموزش سرفصل تهیه کردیم و تقریبا همه دوره هایی که در سطح کشور انجام می شد را پوشش داده ایم و منابعی را هم بصورت پیشنهادی درنظر گرفتیم.

قراملکی خاطر نشان کرد: در کنار این کارها لازم بود اطلاعات از مدرسانی که در مجموعه های مختلف این آموزش ها را انجام می دادند داشته باشیم که ما آمدیم بانک اطلاعاتی مدرسان را تهیه کردیم.

وی ادامه داد: در بخش دیگر ما آمدیم سیاست های ۱۶ گانه جمعیت که از جانب مقام معظم رهبری مطرح شد را در دستور کار قرار دادیم  و در کمیسیون تخصصی ازدواج و خانواده برای هر ۱۶ مورد راهکار و پیشنهادات عملی در نظر گرفتیم.

قراملکی گفت: از این ۱۶ بند ۴ مورد آن مربوط به وزارت ورزش و جوانان می شود، که یکی از آن ها ساماندهی و توسعه کمی و کیفی مراکز خدمات روانشناسی بود که ما پیرو همین توانستیم با همکاری سازمان نظام روانشناسی کشور بعد از سه سال که هیچ پروانه ای صادر نشده بود حدود ۸۷ پروانه جدید اعطا کنیم.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان درخصوص کمیسیون تخصصی ازدواج و خانواده گفت: این کمیسیون از قبل بود ولی چون مدیر نداشتیم فعال نبود ما از ابتدای سال، این کمیسیون را فعال کردیم دکتر پور‌‌‌ شریفی را به عنوان رییس کمیسیون تخصصی ازدواج و خانواده انتخاب شد و بنده هم دبیر کمیسیون شدم در این کمیسیون ۲ نفر صاحب نظر آوردیم و حدود ۸ نفر هم نمایندگان سازمان ها هستند ودر کل ۱۲ نفر ثابت عضو کمیسیون هستند و اگر نیاز به افراد خاصی بود از دستگاه ها دعوت به عمل می آید.

وی در خصوص اهداف این کمیسیون افزود: ما در این کمیسیون کارهای قبلی را مرور کردیم و نقشه راهی را برای کمیسیون ترسیم کردیم و در این نقشه راه، هدف اصلی را در خصوص ازدواج و خانواده مشخص کردیم و اهداف را طبقه‌بندی کردیم و سازوکارهایی  را برای رسیدن به اهداف اصلی تعریف کردیم.

قراملکی در مورد وضعیت کنونی قانون تسهیل ازدواج جوانان نیز ادامه داد: در آن قانون قرار بود یک صندوق اندوخته جوانان هم تشکیل شود تا  وام هایی با درصدهای پایین بدهد که جوانان مسکن آسان پیدا کنند. در آن زمان سازمان مدیریت برنامه ریزی وقت قرار بود این را اجرا بکند که متاسفانه انجام نشده است و در سال ۸۵ هیئت وزیران تصمیم می گیرد که سازمان ملی جوانان را مسئول این امر کند، ولی این صندوق با چند صندوق دیگر ادغام شد و نهایتا الان صندوق کارآفرینی امید را تشکیل دادند.

وی در پایان با بیان اینکه قوه مقننه باید اقدامات لازم برای بازنویسی این قانون را انجام دهد و در اختیارات ما نیست، گفت: ما به عنوان قوه مجریه فقط می توانیم پیشنهاد بدهیم که با کمیسیون اجتماعی مجلس این پیشنهادات در میان گذاشته شده است و کمیسیون دیگری از مجلس اگر بخواهد این پیشنهادات را هم دراختیارشان می گذاریم.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: