وزیر علوم: ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا داریم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم‌اکنون ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی رشد ۵ درصدی داشته و از نظر شاخص جهانی نوآوری نیز رتبه ایران در سال ۲۰۱۶، ۲۸ رتبه افزایش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی که امروز در هتل المپیک برگزار شد، با اشاره به تقدیر از برگزیدگان شایسته این دوره اعم از پژوهشگران و نوآوران داخلی و خارجی گفت: در شش سال پیش که سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به عنوان نهادی تازه و بخشی از بدنه وزارت علوم این ماموریت را برای خود تعریف کرد، من به عنوان مسئول وزارت فرهنگ و آموزش عالی بودم و الان نیز مفتخرم که به جشن سی امین سال برگزاری این جشنواره رسیدیم.

وی اضافه کرد: رقابت های علمی به ویژه در شورای بین المللی خوارزمی که طی ۳۰ سال است که برگزار می شود، نزدیک به ۱۰۰۰ طرح نوآوری و پژوهشی از این جشنواره معرفی و شناسایی شدند که این نشان می دهد چه سرمایه های علمی و اجتماعی عظیمی از این حرکت حاصل شده و امیدواریم بتوانیم با سیاست گذاری‌های دقیق این زنجیره دانش را تقویت کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افزایش تعاملات بین المللی گفت: افزایش تعاملات علمی و بین المللی یکی از ثمرات این رقابت هاست و سبب ارتقا و اعتبار جایگاه علمی ایران می شود.

فرهادی اضافه کرد: در حال حاضر رتبه علمی ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و ISI ۱۶ و در منطقه و جهان اسلام رتبه اول است همچنین ۱۴ دانشگاه ایران براساس طبقه بندی جهان در فهرست دانشگاه های برتر و تاثیرگذار دنیا و ۲۰۰ دانشمند ایرانی نیز در زمره دانشمندان برتر جهان قرار دارند.

وی در خصوص رشد علمی نیز گفت: در حال حاضر که رشد علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ برابر ۶ درصد گزارش شده، این میزان برای کشور ما ۱۷٫۵ درصد اعلام شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به آمار شرکت های دانش بنیان گفت: در حال حاضر ۱۰۰۰ شرکت دانش بنیان در ۳۹ پارک علم و فناوری مستقر هستند که در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیش از صد میلیون صادرات توسط این شرکت ها صورت گرفته است.

فرهادی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی رشد ۵ درصدی داشته است از نظر شاخص جهانی نوآوری نیز رتبه ایران در سال ۲۰۱۶، ۲۸ رتبه افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری‌دانشجو

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: