شرط قیمتی ایران برای جلوگیری از واردات برنج باسماتی هند/ برنج وارداتی نباید بیش از ۸۵۰ دلار در هر تن قیمت داشته باشد

منابع هندی اعلام کردند ایران محدودیت هایی را برای واردات برنج باسماتی از هند در نظر گرفته است از جمله این که برنج وارداتی نباید بیش از ۸۵۰ دلار در هر تن قیمت داشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، دولت هند هفته پایانی ماه ژانویه یک هیئت تجاری ۲۰ نفره را برای برطرف کردن شایعات در مورد مشکلات سلامت و ایمنی برنج های هندی به ایران اعزام کرد.

ایران محدودیت های مختلفی را برای کاهش واردات برنج باسماتی هند به این کشور اعمال کرده است. منابع آگاه هندی در این باره گفتند، تهران محدودیت های بیشتری را برای محدود کردن واردات برنج عطری از هند اعمال کرده که انتظار می رود در ماه های آینده به صادر کنندگان هندی آسیب بزند.

بر اساس مقررات جدید، صادر کنندگان هندی اجازه نخواهند داشت به قیمتی بیش از ۸۵۰ دلار در هر تن به ایران برنج صادر کنند، که بسیار پایین تر از قیمت ۹۵۰ دلاری برنج باسماتی هند است. ایران یکی از مقاصد اصلی صادرات برنج باسماتی هند در سال های اخیر بوده است. ایران علاوه بر تولید حدود ۲ میلیون تن برنج، برای تامین نیاز داخلی، سالانه حدود یک میلیون تن برنج وارد می کند که حدود ۷۰۰ هزار تن آن از هند وارد می شود.

سال گذشته تهران به دلیل آلودگی موجود در برنج هندی، از پذیرش محموله های برنج این کشور خودداری کرد. ماه گذشته، هند هیئتی ۲۰ نفره به ریاست اتحادیه توسعه صادرات محصولات غذایی کشاورزی و فرآوری شده این کشور به تهران اعزام کرد.

بر اساس اعلام وزارت بازرگانی هند: «فیلمی حدودا ۳٫۵ دقیقه ای (برای مقامات ایرانی) پخش شده که مراحل مختلف کشت، فراوری، دریافت مجوز سلامت و اطمینان از عدم وجود اورگانیسم تراریخته در برنج باسماتی را نشان می دهد.»

دولت هند و تجار این کشور انتظار دارند تهران با انتشار بخشنامه ای مجوز از سرگیری واردات برنج هندی را صادر کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: