۳ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۰

رئیس هیات عامل ایمیدرو: با هدف تکمیل زنجیره تولید صنعت آلومینیوم با ساخت کارخانه کک نفتی محقق می‌شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از شهریورماه ۱۳۹۴ پس از توافق هسته ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) مذاکرات با شرکت های مختلف خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی آغاز شد که یکی از آنها در زمینه ساخت کارخانه کک نفتی در منطقه ویژه اقتصادی (لامرد فارس) است.

به گزارش عیارآنلاین، شامگاه بیست و ششم دی ماه ۱۳۹۴ با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه ۱+۵) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
به گزارش یکشنبه پایگاه خبری سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تاکید کرد ساخت کارخانه تولید کک نفتی، با هدف تکمیل زنجیره تولید صنعت آلومینیوم و در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعریف شده است.
«مهدی کرباسیان» اعلام کرد: گزارش نهایی امکانسنجی فنی و اقتصادی طرح ساخت کارخانه کک نفتی آماده شد؛ در حالی که این طرح به مدت یک دهه در حالت سکون قرار داشت.
این مسوول اضافه کرد: فعال سازی این طرح از نتایج برجام محسوب می شود.
وی یادآوری کرد: مشاور ایرانی و شرکت «اکسنس» فرانسه در این طرح همکاری کردند که طرف فرانسوی گزارش خود را مشتمل بر نتایج مطالعات بازار،‌ فنی و اقتصادی به همراه نتایج مربوط ارایه کرد.
به گفته وی، شرکت اکسنس فرانسه، به عنوان مشاور انتخاب شد که مطالعات فنی و اقتصادی قابل ارایه به بانک (Bankable) را انجام داده است.
اکسنس یک شرکت بین المللی صاحب فناوری است که در زمینه فرایندهای مختلف نفتی در پالایشگاه های دنیا مانند ایران فعالیت دارد.
به گزارش ایرنا، طرح تولید پترولیوم کک به عنوان یکی از طرح های توسعه ای ایمیدرو با هدف تامین بخشی از نیاز صنایع آلومینیوم کشور تعریف شده است و در آن، ماده اولیه (وکیوم باتوم پالایشگاهی) به مواد پرارزش مانند پترولیوم کک و محصولات مایع (نفتا، دیزل با استاندارد یورو ۵، ال.پی.جی و… ) تبدیل می شود.
رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: این طرح برای نخستین بار در کشور اجرا می شود. پارسال طرح آزمایشی (پایلوت) تولید کک نفتی در مقیاس نیمه صنعتی برای تست فناوری با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت راه اندازی شد که دستاوردی قابل توجه به شمار می آید.
کرباسیان اضافه کرد: مطالعات امکانسنجی فنی و اقتصادی این طرح از اردیبهشت ماه پارسال آغاز و دی ماه به پایان رسید.
به گفته وی، صنعت آلومینیوم سالیانه به ۲۰۰ هزار تن کک نفتی نیاز دارد که همه آن از طریق واردات تامین می شود و این مقدار در افق ۱۴۰۴ به ۷۰۰ هزار تن می رسد.
به گزارش ایرنا، شهرستان لامرد با مساحت سه هزار و ۹۳۲ کیلومترمربع در فاصله ۴۴۶ کیلومتری از مرکز استان فارس و همجوار با دو استان هرمزگان و بوشهر است.
در منطقه ویژه اقتصادی لامرد امکان سرمایه گذاری در زمینه تولید سیمان و آلومینیوم، استحصال شمش منیزیم از معدن دولومیت، ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی و فولاد (تولید پروفیل های فولادی از شمش فولاد) و ساخت هتل و مجتمع های تفریحی فراهم است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: