۲۷ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۴۳

فرصت بی‌نظیر ۸۷ هزار مگاواتی صادرات برق به پاکستان

کشور پاکستان با دارا بودن جمعیتی بیش از ۲٫۵ برابر ایران کمتر از ۳۰ درصد ایران تولید برق دارد که فرصت بی‌نظیری برای صادرات برق فراهم کرده است اما تاکنون شاهد توسعه صادرات برق به این کشور نبوده ایم.

به گزارش عیارآنلاین، محمدی، سرکنسول ایران در کراچی در ۲۳ بهمن ۹۵ عنوان داشته که توسعه روابط با کشورهای همسایه یکی از اولویت های سیاست خارجی ایران است و پاکستان به عنوان یک کشور مسلمان همسایه، جایگاه بسیار ویژه ای در سیاست خارجی ایران دارد.

وی همچنین عنوان داشته است که تهران آماده افزایش عرضه برق به پاکستان از ۱۳۰ مگاوات فعلی به ۳ هزار مگاوات است. سرکنسول ایران در کراچی همچنین گفته است که خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، ارزان ترین، امن ترین و پرمنفعت ترین منبع انرژی برای پاکستان است. در همین رابطه سروزیر ایالت سند نیز گفته: «من کاملا موافق هستم که خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان یک پروژه مهم است… این خط لوله ارزان ترین انرژی را به پاکستان خواهد آورد»

محاسبات نشان داده است که برای رسیدن سرانه مصرف کشور پاکستان به ایران، این کشور نیازمند ۸۷ هزار مگاوات برق معادل ۱٫۷ برابر برق تولیدی ایران است. در جدول زیر جمعیت و تولید برق کشور ایران و پاکستان مقایسه شده است.

اما با وجود ظرفیت صادرات برق به پاکستان و نیاز این کشور به برق این اتفاق هنوز محقق نشده است. بررسی قوانین موجود برای صادرات برق نیز نشان داده است که با وجود مشوق‌های زیاد در این حوزه شاهد توسعه صادرات برق به کشورهای منطقه نبوده ایم.در دستورالعمل صادرات برق ابلاغ شده از سوی وزارت نیرو اشاره شده است که در صورتی که بخش خصوصی اقدام به صادرات برق نماید سوخت تحویلی به نیروگاه برای صادرات برق با قیمت غیر یارانه‌ای محاسبه می‌گردد.  وزارت نیرو برای تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای افزایش راندمان نیروگاه‌های گازی برای صادرات برق از طریق افزودن بخش بخار تسهیلات ویژه ای را در نظر گرفته است. در این تسهیلات مقدر شده است که معادل یک سال برق تولیدی واحدهای بخار جدید الاحداث، بدون پرداخت هزینه سوخت برق صادر نماید.

با این وجود وزارت نفت انگیزه‌‌ای برای استفاده از این روش برای صادرات گاز ندارد و ترجیح می‌دهد گاز را از طریق خط لوله و یا به صورت مایع شده (LNG) صادرکند. این بی‌انگیزگی وزارت نفت به نحوه تخصیص درآمدهای حاصل از صادرات برق برمی‌گردد. بر اساس رویه‌های موجود، ۹۳ درصد درآمدهای حاصل از صادرات برق عاید وزارت نیرو و ۷% عاید وزارت نفت می‌شود. این در حالی است که اگر این وزارت‌خانه، گاز را به صورت LNG یا خط لوله صادر کند نه تنها ۱۴.۵ درصد از درآمدهای آن سهم خودش می‌شود بلکه وظیفه خود را در تأمین درآمدهای خزانه دولت و صندوق توسعه ملی انجام داده است. این موضوع باعث شده است که وزارت نفت در مذاکرات با طرف‌های خارجی صادرات برق را دراولویت قرار ندهد.

بنابراین با اعلام نیاز پاکستان برای واردات برق از ایران ضروری است که وزارت نفت و نیرو با دید ملی زمینه تحقق یکی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه انرژی را بیش از پیش فراهم سازند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: