افزایش ۹٫۹ درصدی قیمت مسکن در شهر تهران

بانک مرکزی اعلام کرد: متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه معاملات ملکی شهر تهران در یک سال منتهی به دی ماه امسال ۹٫۹ درصد رشد داشته است.

به گزارش عیارآنلاین،متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در دی ماه امسال ۴۴٫۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱٫۴ درصد افزایش نشان می دهد.
بر اساس این گزارش، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در دی‌ماه امسال به ۱۶٫۷ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل آن به ترتیب ۴۱٫۶ درصد و ۳٫۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

**حجم معاملات مسکن
دی ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به عدد ۱۶ هزار و ۷۴۹ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۳٫۲ درصد افزایش نشان می دهد.
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در دی ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۵۲٫۹ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند.
توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در دی ماه نیز بیانگر آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه پنج با سهم ۱۶ درصدی از کل معاملات بیشترین قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده و مناطق چهار و دو به ترتیب با سهم ۱۱٫۲ درصدی و ۹٫۹ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند.
براساس معاملات صورت گرفته ۱۰ منطقه از مناطق شهرداری تهران در مجموع ۷۳٫۱ درصد از کل تعداد معاملات را داشتند که شامل پنج، چهار، دو، ۱۴، هشت، ۱۰، ۱۵، هفت، ۱۳ و یک مربوط می شود و ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۶٫۹ درصد از بقیه معاملات را به خود اختصاص داده اند.

**تحولات قیمت مسکن
متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در دی ماه ۴۴٫۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱٫۴ درصد و ۹٫۹ درصد افزایش نشان می دهد.
بیشترین رشد متوسط قیمت در ماه مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۹ با معادل ۱۶٫۲۲ درصد و کمترین رشد متوسط قیمت به منطقه ۲۲ با معادل ۰٫۸ درصد تعلق دارد.
دی ماه سال ۱۳۹۵ از میان مناطق ۲۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۱۰۱ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۲۱٫۹ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

* تحولات بازار مسکن از ابتدای امسال
امسال در ۱۰ ماهه منتهی به دی ماه تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۳۴ هزار و ۲۰۰ واحد رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷٫۹ درصد افزایش نشان می دهد.
متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده در این مدت از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۳٫۶ میلیون ریال بود که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵٫۲ درصد افزایش نشان می دهد.

*محدوده قیمتی پر طرفدار
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در دی ماه امسال حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۲٫۸ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه های قیمتی ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال با سهم ۱۲ درصد و ۳۵ تا ۴۰ میلیون ریال با سهم ۱۰٫۷ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.
توزیع حجم معاملات در این ماه، به گونه ای بود که در حدود ۶۱٫۸۸ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران (۴۴٫۹ میلیون ریال) معامله شده اند.

**مساحت پر فروش در شهر تهران
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در ماه مورد بررسی نیز نشان می دهد بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۵ درصد اختصاص داشته است.
واحدهای دارای زیربنای ۷۰ تا ۸۰ مترمربع و ۵۰ تا ۶۰ متر مربع به ترتیب با سهم های ۱۳٫۲ درصد و ۱۳٫۱ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.
۵۱٫۱ درصد از مجموع معاملات در این ماه به واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع تعلق داشت.
دی ماه توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش ۱٫۵ تا دو میلیارد ریال با اختصاص سهم ۱۲٫۹ درصد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.
واحدهای دارای ارزش یک میلیارد تا ۱٫۵ میلیارد ریال و نیز دو میلیارد تا ۲٫۵ میلیارد ریال نیز به ترتیب با اختصاص ۱۱٫۹ درصد و ۱۱٫۶ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
حدود ۴۹٫۲ درصد از مجموع معاملات در این ماه به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از سه میلیارد ریال اختصاص داشته است.

*بازار اجاره بها
دی ماه سال ۱۳۹۵ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۱٫۱ درصد و ۹٫۴ درصد رشد نشان می دهد.
قراردادهای اجاره مسکن که اغلب یکساله تنظیم می شود و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.
سهم هزینه اجاره بهای مسکن در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی (براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰ ) معادل ۲۸٫۴ درصد است.
اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی به طور ماهانه گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران را از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، استخراج می کند.

منبع: مسکن نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: