۲۱ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۵

انتقاد از تعلل ۵ماهه دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به تاخیر دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم امسال، گفت: کشاورزان باید بدانند که گندم آنها با چه قیمتی خریداری خواهد شده و متناسب با آن برنامه ریزی کنند؛ در غیر این صورت، قطعا در میزان تولید گندم آنها شاهد سیر نزولی خواهیم بود.

حبیب‌الله نیکزادی‌پناه، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، با اشاره به تاخیر دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم امسال، گفت: طبق قانون دولت موظف بود تا پایان شهریور‌ماه، قیمت گندم  سال زراعی ۹۶ را اعلام کند که متاسفانه این کار را انجام نداده است. مجلس شورای اسلامی این کار را به دلیل مغایرت با قانون تائید نمی‌کند.

وی ادامه داد: کشاورزان باید بدانند که گندم آنها با چه قیمتی خریداری خواهد شده و متناسب با آن برنامه ریزی کنند؛ در غیر این صورت، قطعا در میزان تولید گندم آنها شاهد سیر نزولی خواهیم بود.

این نمایند مجلس در خصوص خودکفایی در تولید گندم گفت: دولت اگر در نظر دارد افزایش تولید گندم را استمرار ببخشد و هر سال شاهد خودکفایی در تولید گندم باشیم و بتوانیم جزء کشورهای صادر‌کننده گندم هم قرار بگیریم، باید از کشاورزان زحمتکش و شرافتمند که با گذشت ۵ ماه از زمان قانونی اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، هیچ اعتراضی نکرده‌اند، حمایت کند.

نیکزادی‌پناه در خصوص قیمت نهایی گندم امسال، اضافه کرد: امیدواریم دولت قیمت عادلانه که در آن کشاورزان متضرر نشوند را تعیین کند تا ضمن ایجاد انگیزه و رغبت در کشاورزان شاهد تولید بیشتر گندم باشیم.

نماینده مردم کرمان در پایان تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه کشور برای افزایش حمایت از کشاورزان مصوب کردیم که اگر دولت در پرداخت بهای گندم خریداری شده از کشاورزان تاخیری داشته باشد، باید به ازای روزهای تاخیر، جریمه نقدی به کشاورزان پرداخت نماید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: