۲۱ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۳۸
مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش داد:

ایجاد ارزش افزوده بیشتر با تزریق گاز به میادین نفتی

در صورت عدم تأمین گاز مورد نیاز برای تزریق و ادامه روند کنونی برآورد می‌شود ۲٫۳ الی ۲٫۷ میلیارد بشکه نفت خام در مخزن به دام افتاده و این میزان نفت دیگر قابل استحصال نخواهد بود که معادل هدررفت ۱۱۵ الی ۱۳۵ میلیارد دلار خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، ١١ مخزن نفتی در مناطق نفتخیز جنوب تحت تزریق گاز هستند. در واقع تزریق گاز به میدان نفتی از روش‌های ازدیاد برداشت نفت به شمار می‌آید. برخی از این پروژه‌ها با هدف تثبیت فشار و برخی دیگر با هدف فشارافزایی عملیاتی شده‌اند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی ضمن تاکید بر اینکه تقریباً کل گاز تزریقی به مخازن در زمان مورد نیاز قابل استحصال بوده و برخلاف دیگر روش‌های سیال تزریقی، یک هزینه کرد به شمار نمی‌رود، اعلام کرد: «در صورت عدم تأمین گاز مورد نیاز برای تزریق و ادامه روند کنونی برآورد می‌شود ۲٫۳ الی ۲٫۷ میلیارد بشکه نفت خام در مخزن به دام افتاده و این میزان نفت دیگر قابل استحصال نخواهد بود که با احتساب هر بشکه به ارزش ۵۰ دلار، ۱۱۵ الی ۱۳۵ میلیارد دلار ثروت از دسترس خارج می‌شود. متن کامل این گزارش از اینجا قابل دریافت است.

گفتنی است که  مخازن نفتی همانند مخازن ذخیره گاز نیز عمل می‌کنند. به همین دلیل کارشناسان می‌گویند، به‌ لحاظ اقتصادی تزریق گازهای هیدروکربوری برای کشور و نسل‌های آتی بسیار مهم است. در صورت تامین گاز مورد نیاز برای تزریق، ۱۶٫۳ میلیارد بشکه به مجموع ذخایر قابل برداشت اضافه می‌شود که معادل با افزایش ضریب بازیافت به میزان ۹٫۱۵ درصد در این مخازن است.

بررسی میزان گاز تزریق شده در مخازن تحت تزریق نشان می‌دهد که هیچگاه گاز مورد نیاز برای تزریق به میزان مورد نیاز تامین نشده است. طی سال‌های اخیر از حدود ١۶٠ میلیون مترمکعب در روز گاز مورد نیاز برای تزریق کمتر از ٨٠ میلیون مترمکعب به طور متوسط تامین شده است.

با ادامه روند کنونی تزریق گاز و تولید نفت، به میزان ۲٫۳ الی ۲٫۷ میلیارد بشکه هرزروی نفت خواهیم داشت و این میزان نفت دیگر قابل استحصال نخواهد بود که با احتساب نفت به ارزش ۵٠ دلار، معادل از دست دادن ١١۵ الی ١٣۵ میلیارد دلار است. همچنین می‌توان در صورت عدم تامین گاز مورد نیاز، برای تحقق تولید صیانتی و جلوگیری از هرزرفت نفت، تولید متناسب با تزریق کاهش یابد.

شایان ذکر است که عدم اختصاص گاز به میزان مورد نیاز جهت تزریق، موجب طولانی شدن مدت زمان لازم برای تداوم تزریق و مستهلک شدن تاسیسات موجود می‌شود. بدیهی است در این صورت جهت تداوم تزریق، احداث تاسیسات جدید مورد نیاز خواهد بود.

در بخش جمع بندی گزارش مرکز پژوهش های مجلس با عنوان «تزریق گاز به میادین نفتی لازمه تحقق تولید صیانتی» با اشاره به اینکه در راستای افزایش فشار مخزن و تحقق تولید صیانتی ۱۱ مخزن نفتی واقع در مناطق نفت خیز جنوب تحت تزریق گاز هستند، آمده است: «تقریباً کل گاز تزریقی به مخازن در زمان مورد نیاز قابل استحصال بوده و برخلاف دیگر روش‌های سیال تزریقی، یک هزینه کرد به شمار نمی‌رود، بلکه مخازن نفتی همانند مخازن ذخیره گاز نیز عمل می‌کنند. لذا به لحاظ اقتصادی تزریق گازهای هیدروکربوری برای کشور و نسل‌های آتی بسیار مهم است. مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد می‌دهد که تخصیص گاز مورد نیاز برای تزریق در صدر اولویت‌ها قرار گرفته و سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای احداث تاسیسات جدید برای افزایش حجم تزریق گاز به سرعت صورت گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: