۲۴ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۱

اتفاق نظر مسئولان وزارت نیرو برای اصلاح تعرفه برق

با توجه به اجماع مسئولین وزارت نیرو مبنی بر لزوم اصلاح تعرفه برق، ضروری است که هزینه تمام شده تولید برق و حتی بالاتر از مشترکین پرمصرف دریافت گردد. همچنین تفاوت پلکانهای تعرفه برق به گونه ای باشد که مشترکین پرمصرف انگیزه بالایی برای تغییر الگوی نادرست خود داشته باشند.

به گزارش عیارآنلاین، در مورد تعرفه برق و آب چیت چیان، وزیر نیرو در تاریخ ۱۰ بهمن ۹۵ در مصاحبه‌ای خبری اعلام کرده است که این وزارت‌خانه برنامه‌ای برای افزایش تعرفه مصرفی آب و برق در سال جاری ندارد و برای سال آینده نیز تابع قانون بودجه سال ۹۶ است. اما کارشناسان عقیده دارند که شیوه تعرفه‌ آب و برق کشور نیازمند بازنگری جدی در این دو حوزه است.

چیت‌چیان همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه یکی از اعضای شورای اقتصاد در ۲۶ اردیبهشت ۹۵ اعلام کرده است که وزارت نیرو جدیداً پیشنهاد افزایش قیمت آب و برق را به این شورا اعلام کرده است، گفت: وزارت نیرو پیشنهاد جدیدی به شورای اقتصاد برای افزایش قیمت آب و برق ارائه نکرده است، اما بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها اگر ضرورتی در این زمینه ببیند، این کار را انجام خواهد داد.

اما از طرف دیگر ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو در حاشیه نشست حمایت از کار در ، سرمایه و دانش ایرانی در صنعت آب و برق صنعت آب و برق در  ۴ خرداد ۹۵ گفته بود که اقتصاد صنعت برق با تعرفه‌های فعلی تطابق ندارد. وجهی که در حال حاضر از مردم دریافت می‌شود تنها ۴۰ درصد قیمت تمام شده آب است و مابقی قیمت در قالب یارانه غیرمستقیم توسط دولت پرداخت می‌شود.

همچنین محمود حقی‌فام معاون هماهنگی توزیع توانیر در همایش انرژی در ۱۱ خرداد ماه ۹۵ با تاکید بر اینکه تا زمانی که نظام تعرفه‌ای را اصلاح نکنیم انتظار تحول اساسی از بخش توزیع برق غیرواقعی است گفت: با نظام تعرفه‌ای کنونی، مشترکان و مصرف‌کنندگان در بخش‌های مختلف، انگیزه‌ای برای مدیریت مصرف و مصرف بهینه انرژی ندارند.

معاون هماهنگی توزیع توانیر تاکید کرد: تا زمانی که نظام تعرفه‌ای را اصلاح نکنیم انتظار تحول اساسی از این بخش غیر واقعی است و هر سیستمی چه داخلی و چه خارجی در بخش توزیع، در روبه رو شدن با نظام تعرفه‌ای ما، در موفقیت فعالیت‌های مدیریت مصرف دچار تردید می شود.

فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در ۱۷ خرداد ۹۵ با بیان اینکه قیمت‌های تکلیفی تعرفه برق، چالش‌های جدی را برای صنعت برق و توسعه ظرفیت‌های آینده ایجاد کرده است، گفت: اصلاح قیمت‌های برق برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی یک ضرورت است. تعرفه‌های برق مصرفی در تمام کشور حدود ۵۰ درصد از قیمت تمام شده برق را بدون احتساب سوخت مصرفی در نیروگاه‌ها حاصل می‌کند،یعنی به ازای هر کیلووات ساعت برقی که در اختیار مشترکین قرار می‌گیرد با لحاظ سوخت مجانی نیروگاه‌ها در زمان حاضر، صنعت برق کشور مبلغ ۵۰۰ ریال متضرر می‌شود و هر روزه به بدهی‌های صنعت برق کشور به تولید کنندگان و عوامل توزیع و انتقال و پیمانکاران و تولیدکنندگان تجهیزات صنعت برق افزوده می‌شود.

ستار محمودی قائم‌مقام وزیر نیرو نیز قیمت فروش برق در کشور را ارزان معرفی کرده و این اتفاق را علت انباشت یارانه دولتی در صنعت برق دانسته است. تخصیص یارانه حتی به بالاترین پلکان مصرف برق باعث شده است که سرانه مصرف انرژی الکتریکی در بخش خانگی ایران بسیار بیشتر از متوسط جهانی باشد. اختلاف قیمت تولید برق و هزینه دریافتی از مشترکین باعث شده است که با وجود خودکفایی در تأمین تجهیزات و اجرای پروژه‌های برقی مساله اصلی وزارت نیرو مباحث مالی و تأمین سرمایه باشد.

بنابراین با توجه به اجماع مسئولین وزارت نیرو مبنی بر لزوم اصلاح تعرفه برق، ضروری است که در گام نخست ۲ مهم مورد تاکید قرار گیرد:

۱- تعرفه برق برای مشترکین پرمصرف به گونه ای تعیین شود که برای مصارف خارج از عرف این دسته از مشترکین هزینه تمام شده تولید برق و حتی بالاتر دریافت گردد.

۲- تفاوت پلکانهای تعرفه برق به گونه ای باشد که مشترکین پرمصرف انگیزه بالایی برای تغییر الگوی نادرست خود داشته باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: