۲۴ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۵۳
گزارش عیارآنلاین از وضعیت نامناسب کشاورزان جاسک:

کشاورزان جاسک قربانی عدم مدیریت مسئولان شدند

بارش باران و جاری شدن سیل شدید در منطقه دشت جگین بندر جاسک، بیش‌از هزار هکتار از اراضی زیر کشت، از بین رفته برده و خسارات فراوانی به بخش های شیلات، آب رسانی، برق، مخابرات و معابر شهری و روستایی و منازل مسکونی تحمیل کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، بارش باران و جاری شدن سیل شدید در منطقه دشت جگین بندر جاسک خسارات فروانی را به کشاورزان و بومیان منطقه تحمیل کرد است. طبق گزارش‌های رسیده و برآوردهای ابتدایی مسئولین محلی، بیش‌از هزار هکتار از اراضی زیر کشت، از بین رفته است و خسارات فراوانی به بخش های شیلات، آب رسانی، برق، مخابرات و معابر شهری و روستایی و منازل مسکونی وارد شده است.

اقتصاد غالب مردم در این منطقه محروم، کشاورزی است و بومیان منطقه با فعالیت‌های زراعی و کشت محصولات گرمسیری امرار معاش کرده و زندگی می‌گذرانند. وقوع این سیل، تنها منبع درآمدی روستائیان که همان زمین و کشت محصول بوده است را ازبین برده و خسارات سنگینی را بر دوش کشاورزان گذاشته است.

در بارندگی ۵ بهمن‌ شرق جاسک ۲۱ روستا دچار خسارت شدند و وضعیت ۴ روستا به صورت بحرانی و حاد گزارش شده است. میزان خسارات وارد شده به بخش‌های مختلف به شرح زیر است:

خساراتی که کشاورزان این منطقه متحمل شده‌اند میلیارد‌ها تومان است و طبق گزارش‌های میدانی به عمل آمده از اهالی منطقه، مشابه چنین اتفاقاتی در مقیاس‌های جزئی‌تر در سال‌های گذشته هم رخ داده است که با بی‌توجه‌ای مسئولان محلی همراه بوده است.

طبق آخرین ارتباطات تلفنی خبرنگار عیارآنلاین با اهالی منطقه، مسئولان محلی هیچ اقدامی در خصوص جویا شدن مشکلات کشاورزان، دلجویی از آنها و پی‌گیری نحوه جبران خسارات انجام نداده‌اند. کشاورزان این منطقه از مسئولین کشوری و سایر ارگان‌های متولی درخواست کمک و مساعدت دارند تا بتوانند دوباره به حیات و زندگی خود ادامه دهند.

مسئولیت مدنی حاکمیت در قبال خسارت‌های ناشی از وقوع سیل

هر ساله شاهد وقوع سیل در برخی از نقاط کشور می‌باشیم که به همین خاطر خسارت‌های زیادی نیز به مردم وارد می‌شود. همان طوری که افراد جامعه در قبال حکومت مسئول هستند و مبالغی از جمله مالیات و غیره پرداخت می‌کنند حکومت نیز وظیفه حفظ جان و مال مردم را بر عهده دارد. پس باید با توجه به پیشرفت‌های علمی و فنی اقدام‌های لازم را برای جلوگیری از ورود خسارت ناشی از سیل به عمل آورد، از جمله این اقدامات، ساخت سد، جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز و غیراصولی، ‌کاشت نهال یا غرس اشجار و موارد دیگر است، دوم اینکه در صورت ورود خسارت به لحاظ سهل انگاری در انجام وظیفه، باید خسارات وارده از سوی دولت پرداخت شود.

بیمه کشاورزان مسئله‌ای مغفول در سیاست‌گذاری مسئولان

یکی از عمده‌ترین مشکلات کشاورزان در ایران عدم پوشش بیمه برای کسب‌وکار آنها است. گرچه طی سال‌های گذشته برخی فعالیت‌های مرتبط با بخش باغداری شامل مزایای بیمه شده‌ است ولی همچنان کشاورزان از این مزیت اقتصادی که می‌تواند فعالیت بدون دغدغه و استرس را برای آنها بوجود آورد بی‌بهره هستند.

در کشورهای توسعه یافته دنیا که تجربه‌های موفقی در زمینه کشاورزی و مدیریت بحران‌های مربوط به این بخش را دارند، بیمه‌ی کشاورزان، محصولات زیرکشت آنها، زمین‌های کشاورزی و حتی بازار فروش محصولات تولید شده آنها از مهترین مولفه‌های مدیریتی در حوزه کشاورزی محسوب می‌شود.

جمع بندی

حادثه‌ی سیل جاسک نمونه‌ای از عدم مدیریت مسئولان متولی بود که زیان‌های فراوانی را به کشاورزان این منطقه محروم وارد کرد. از جمله خواسته‌های مردم زحمتکش و شرافت‌مند این منطقه جبران خسارات وارد شده برآنها است تا دوباره بتوانند به کار و فعالیت خود ادامه دهند. امیدواریم که مسئولان محلی، کشوری و نمایندگان مجلس‌شورای اسلامی با تدبیری شایسته، وقوع دوباره این دست اتفاقات را محدود کنند و زمینه‌های توسعه و پیشرفت روستا به عنوان قلب تپنده اقتصاد ایران را فراهم کنند.

برای مشاهده تصاویر و فیلم ارسالی از سوی اهالی منطقه به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: