کاهش تعرفه واردات ۸ کالای اساسی، پرداخت یارانه به کشاورزان خارجی

تصمیم دولت مبنی بر کاهش تعرفه واردات ۸ قلم از محصولات کشاورزی عجولانه و غیر کارشناسی بوده است، چراکه کاهش تعرفه اگرچه می‌تواند قیمت‌ها را در کوتاه مدت کاهش دهد، ولی در بلندمدت باعث نابودی زیرساخت‌های بخش کشاورزی خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، کشاورزی یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی هر کشوری محسوب می‌شود، به همین دلیل دولت‌ها همواره زیرساخت‌های مربوط به این بخش را مورد توجه و اهمیت خود قرار می‌دهند. از جمله دلایل اهمیت بخش کشاورزی برای دولت‌ها، مسئله امنیت غذایی است که رابطه مستقیمی با کشاورزی دارد. امنیت غذایی، به عنوان یکی از استراتژیک ترین مولفه‌های مدیریتی همواره یکی از چالش‌های دولت‌ها بوده است. به همین دلیل، معمولا سعی  می‌شود که همیشه سهم و جایگاه بالایی در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان اقتصادی داشته باشد و مغفول واقع نشود.

یکی از مهمترین مسائلی که معمولا امنیت غذایی یک کشور را به چالش می‌کشاند عدم خودکفایی در تولید و تامین کالاهای اساسی خوراکی برای کشور است. بنابراین دولت‌ها معمولا در تلاش هستند تا کالاهای اساسی و استراتژیک مصرفی خود را به حدی از خودکفایی برسانند تا دچار بی‌ثباتی‌های اقتصادی متأثر از نابسامانی‌های اقتصاد داخلی و جهانی نشوند. اقلام مصرفی نظیر گندم، برنج، گوشت، لبنیات، حبوبات و … از جمله کالاهای مصرفی هستند که جایگاه ویژه‌ای در سبد غذایی خانوارها دارند و بدلیل این که کمترین نوسانات قیمتی در آنها قابل لمس است، دولت‌ها همواره در تلاش هستند تا تولید آنها را بومی ‌کنند و به حد معقولی از خودکفایی در تولید آنها برسند تا در مواقع حساس دچار نوسانات و بی‌ثباتی نشوند.

کاهش تعرفه واردات ۸ کالای اساسی، پرداخت یارانه به کشاورزان خارجی

هیأت وزیران در تاریخ ۲۵ دی ماه ۹۵ به علت افزایش ناگهانی قیمت بعضی از کالاهای اساسی مصرفی خانوارها تصمیم گرفت تا با کاهش تعرفه واردات این کالاهای مصرفی، قیمت آنها را در بازار داخلی بشکند و باعث ارزانی آنها شود که این موضوع با نگرانی تولیدکنندگان داخلی همراه بوده است.

نرخ تعرفه واردات کالاهای اساسی به شرح زیر است:

بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه کشاورزی معتقدند، تصمیم دولت در این زمینه عجولانه و غیر کارشناسی بوده است، چراکه کاهش تعرفه اگرچه می‌تواند قیمت‌ها را در کوتاه مدت کاهش بدهد، ولی در بلندمدت باعث نابودی زیرساخت‌های بخش کشاورزی خواهد شد. از طرف دیگر، در شرایطی که تولیدکنندگان داخلی محصولات کشاورزی در وضعیت رکود برای فروش محصولاتشان به سر می‌برند، این کاهش تعرفه برای آنها مشکل ساز خواهد بود؛ چراکه اولین و بدیهی‌ترین نتیجه کاهش تعرفه افزایش واردات به کشور خواهد بود.

حمایت از کشاورزان داخلی به فراموشی سپرده شده است

این مصوبه هیأت وزیران در حالی است که کشورهای توسعه یافته معمولا برای خودکفایی در تولید کالاهای اساسی خود و جلوگیری از واردات کالاهای استراتژیک به کشورشان همواره سعی بر آن دارند که تولیدکنندگان داخلی خود را ترغیب به تولید و فعالیت کنند. در بخش کشاورزی، معمولاً به محصولات زیرکشت کشاورزان یارانه می‌دهند و محصولات آنها را خرید تضمینی می‌کنند. زیرساخت‌های نظیر بیمه محصولات، سیستم‌های نوین آبیاری، آموزش‌های علمی و دانشگاهی را هم برای آنها فراهم می‌کنند تا کشاورزان میل به کار و تولید داشته باشند.

در آذرماه امسال بود که دولت یازدهم به بهانه حمایت از اشتغال روستاییان -که اغلب در بخش کشاورزی فعالیت می کنند-، لایحه یک صفحه‌ای تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد، تا به واسطه آن ۱٫۵میلیارد دلاراعتبار ریالی دریافت کند. از همان ابتدا به دلیل عدم ارائه برنامه مشخص اجرائی و عملی نقدهای برآن بود که دولت، این لایحه را باهدف جمع کردن رای روستائیان به مجلس آورده است تا ایجاد اشتغال برای آن‌ها، چراکه ایجاد فضای کسب‌وکار در روستا دارای ابعاد گسترده و نیازمند کار مطالعاتی چند ساله است.

یک ماهی از این لایحه غیرمعقول نگذشته بود که دومین تصمیم عجولانه و سیاسی دولت، مبنی بر کاهش تعرفه واردات ۸ کالای اساسی برای کاهش موقت و چند ماهه قیمت‌ این کالاها، گریبان کشاورزان زحمت کشی را گرفت که تنها منبع درآمدی آنها تولید محصولات زراعی است. به زعم برخی از کارشناسان، دولت یک شبه هرچه طی ۳ سال گذشته رشته بود را پنبه کرده و تصمیمی مغایر با سیاست‌های گذشته خود نظیر اختصاص ۱٫۵میلیارد دلار برای اشتغال‌زایی در روستا، گرفته است.

جمع بندی

کشاورزی یک فعالیت آسیب پذیر و نیازمند حمایت جدی دولت است. حمایت از کشاورزان و تخصیص یارانه به این بخش باید توسط دولت انجام شود تا امنیت غذایی به مخاطره نیفتد، به همین دلیل دولت باید با برنامه‌ریزی بلندمدت و همه جانبه به این بخش از اقتصاد کشور نگاهی ویژه داشته باشد تا رشد و شکوفایی اقتصادی برای کشور حاصل شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: