۲۰ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۴۴

وزارت نیرو و ندیدن ظرفیتهای داخلی در احداث نیروگاه‌

با توجه به توان فنی و امکان تأمین مالی برای احداث نیروگاه در داخل کشور، باید پرسید که چرا وزارت نیرو به جای فراهم ساختن مقدمات تامین مالی ساخت نیروگاه از منابع داخلی، ساده ترین راهکار یعنی استفاده از سرمایه خارجی و پشت پا به توان داخل را در دستور کار خود قرار داده است؟

به گزارش عیارآنلاین، یکی از بزرگترین قابلیتهای کشور، توانایی ساخت نیروگاه‌ در داخل کشور است. چیت چیان وزیر نیرو در مراسم کلنگ‌زنی نیروگاه برق ۸۹۰ مگاواتی در ۷ بهمن ماه ۹۵ در شهر خرم‌آباد عنوان داشته که این نیروگاه از توربین‌های پیشرفته کلاس f در آن استفاده می‌شود که از پیشرفته‌ترین و بهترین توربین‌های روز دنیا بوده و دارای بازده ۵۸% است. این میزان از بازدهی در مقابل میانگین بازده نیروگاه‌های کشور(۳۷%) عدد قابل توجهی محسوب می‌شود.

وزیر نیرو همچنین عنوان داشته که ایران توانایی ساخت نیروگاه‌ با بالاترین میزان بازدهید در داخل کشور و در این زمینه به خودکفایی رسیده است.

اظهار وزیر نیرو به خودکفایی و توانایی داخل در احداث توربین و نیروگاه در حالی عنوان شده است که وزارت نیرو در یک سال گذشته تلاش‌های بسیاری برای انعقاد قرارداد با شرکت‌های خارجی برای احداث نیروگاه انجام داده است.

مهم‌ترین اقدام وزارت نیرو برای انعقاد قرارداد با شرکتهای خارجی احداث نیروگاه توسط شرکت ترکیه‌ای یونیت اینترنشنال است. در همین رابطه محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در مورد این سوال که چرا وزارت نیرو با وجود شرکت های داخلی سازنده نیروگاه چون مپنا به سراغ شرکت های خارجی برای ساخت نیروگاه رفته شده اظهارات قابل تاملی را داشته است. وی گفته است که « در حال حاضر مشکل عمده در بحث ساخت نیروگاه های سیکل ترکیبی کمبود سرمایه و آورده مالی است که به جهت حل مشکل تامین مالی پروژه های زیربنایی، ما به سمت سرمایه گذاری خارجی روآورده ایم و شرکت یونیت قرار است با سرمایه خود و بدون کمک مالی داخلی اقدام به سرمایه گذاری در جهت ساخت نیروگاه بنماید.»

کارشناسان عقیده دارند که عامل اصلی مشکلات اقتصادی کشور محدودیت منابع مالی نیست بلکه بی‌توجهی دولتها به ایجاد نهادهایی با ساختار مناسب در حوزه تامین مالی و طراحی و استفاده از ساز و کارهای مطلوب برای حل این مشکلات است. به عنوان مثال، با حجم چند صد هزار میلیارد تومانی نقدینگی موجود در اقتصاد کشور، دولت‌ها به جذب بخشی از این نقدینگی به تولید توجه مناسبی نداشته اند.

اظهار ناتوانی برای تامین مالی احداث نیروگاه در کشور در حالی از سوی آقای طرزطلب مطرح شده است که تأمین مالی ٢٠٠٠میلیارد ریالی پتروشیمی شیراز در یک ثانیه از طریق بورس کالای ایران و خرید اوراق مشارکت صورت گرفته است. علاوه بر این فروش ۵۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت توسط شرکت ملی نفت در ۲۶ اسفند ۱۳۹۴، در کمتر از یک دقیقه مثال دیگری برای امکان تامین مالی در داخل کشور است.

بنابر این با توجه به توانایی ساخت نیروگاه‌ و توانایی داخلی کشور در ساخت پیشرفته‌ترین توربینهای گازی و بخار به نظر می‌رسد که اظهار ناتوانی در تامین مالی ظلم بزرگی به جامعه مهندسی و توانایی داخل در احداث نیروگاه است. حال سوالی که به ذهن می‌رسد این است که چرا وزارت نیرو به جای متمرکز شدن برای حل مشکلات تامین مالی احداث نیروگاه، ساده ترین راهکار یعنی استفاده از سرمایه خارجی و پشت پا به توان داخل را در دستور کار خود قرار داده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: