۱۹ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۰۲

«معاهده پاریس»، سدی در مقابل توسعه صنعتی کشور

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین با اشاره به اینکه پذیرفتن معاهده زیست‌محیطی پاریس، موجب توقف توسعه صنعتی کشور می شود، گفت: دولت در این زمینه عجولانه عمل کرده است و عجله در پذیرفتن این تعهدنامه‌ به مصلحت کشور نیست.

علی ابراهیمی، نماینده مجلس شواری اسلامی در گفتگو با عیارآنلاین، پیرامون معاهده پاریس گفت: به دلیل ایرادات شورای نگهبان و بررسی‌های دقیق‌تر، لایحه مذکور به کمیسیون کشاورزی مجلس ارجاع داده شده است. سازمان محیط زیست هم جوابیه‌ای را برای رفع ایرادات آماده کرده است. با توجه به اینکه، وضعیت بحرانی فعلی در اثر انتشار گازهای گلخانه‌ای، عمدتا توسط کشورهای توسعه یافته همچون امریکا، چین، فرانسه و آلمان ایجاد شده و در حال حاضر هم میزان تولید گازهای گلخانه‌ای توسط این کشورها چند برابر کشور ایران است، به همین دلیل پذیرفتن بدون قید‌وشرط این تعهدنامه توسط دولت قطعا نتایج مثبتی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: وقتی ما به یک معاهده بین‌المللی بپیوندیم و آن را امضاء کنیم، قطعا این معاهده برای کشور تعهدآور خواهد بود. از طرف دیگر، طی سده‌های گذشته کشورهای توسعه یافته با انتشار گازهای گلخانه‌ای توانسته‌اند صنعت خود را توسعه دهند و ثروت‌های کلانی را برای خودشان بدست آورند و در وضعیت فعلی که به مقصود خود رسیده‌اند، تصمیم به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای گرفته‌اند. این درحالی است که کشور ما بعد از ۳۰ سال تحریم‌های صنعتی و تکنولوژی می‌خواهد در مسیر توسعه با اتکاء به منابع نفت و گاز خود حرکت کند که با امضای معاهده پاریس این فرصت از کشور سلب خواهد شد.

ابراهیمی در خصوص تعهداتی که پذیرفتن این معاهده برای کشور به وجود خواهد آورد، اظهار داشت: با پذیرفتن معاهده زیست‌محیطی پاریس در واقع، مقابل توسعه صنعتی خود استاده‌ایم. کشور ایران دارای ثروت‌های عظیمی همچون سوخت‌های فسیلی است که می‌تواند با اتکاء به این سوخت‌ها حرکت در مسیر توسعه و پیشرفت صنعتی خود را تسهیل کند، ولی با پذیرفتن معاهده پاریس که یکی از بندهای مهم آن کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی است، خود را ملزم به کاهش استفاده از آن می‌کنیم، که قطعا باعث اخلال در چرخه اقتصادی کشور خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص رویکرد مجلس پیرامون این معاهده تصریح کرد: طی جلساتی که با کارشناسان شورای نگهبان داشته‌ایم، متذکر شده‌ایم که دولت در این زمینه عجولانه عمل کرده است و عجله در پذیرفتن این تعهدنامه‌ به مصلحت کشور نیست. همچنین گفته‌ایم، اگر هم بنا بر پذیرفتن باشد، باید مشروط به یک سری ضمانت نامه‌ها از طرف مقابل باشد.

نماینده مردم شازند در پایان صحبت‌های خود گفت: اولویت کشور در این حوزه رسیدگی به مشکلات زیست‌محیطی فعلی همچون آلودگی هوا، گردوخاک و ریزگردها است؛ به همین دلیل، ابتدا باید در داخل کشور راهکاری برای آنها پیدا کنیم و بعداز آن، تعهداتی را امضاء کنیم که هیچ ارتباطی با این معضلات فعلی ندارد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: