۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۲۱
متن انرژی 53 منتشر شد

از موانع رونق بورس انرژی تا معطل ماندن اجرای فاز دوم طرح پیمایش

با توجه تأکید سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر تنوع روشهای فروش نفت، استفاده بورس انرژی یکی از راهکار‌های مؤثر در جهت این تنوع‌بخشی به شمار می‌رود؛ با وجود این، به نظر می‌رسد که شرکت ملی نفت تمایل چندانی برای بهره‌مندی از سازوکار بورس ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، پنجاه و سومین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. در این شماره، دو موضوع موانع رونق بورس انرژی در فروش نفت و وضعیت طرح تخصیص گازوئیل بر مبنای پیمایش، بررسی شده است.

قیمت بالای نفت مانعی برای رونق بورس انرژی

با توجه تأکید سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر تنوع روشهای فروش نفت، استفاده بورس انرژی یکی از راهکار‌های مؤثر در جهت این تنوع‌بخشی به شمار می‌رود؛ در همین رابطه زنگنه اعتقاد دارد که بورس انرژی به ایجاد فضایی شفاف و رقابتی منجر خواهد شد. در تکمیل صحبت‌‌های زنگنه باید افزود که وجود فضای شفاف برای فروش نفت، زمینه بروز فساد را بر خواهد چید؛ همچنین در بورس نفت، به‌نوعی مشکلات تبادلات بانکی نیز برطرف خواهد شد زیرا در این صورت خریدار خارجی باید برای خرید نفت، ارز وارد کشور کندو معاملات خود را به‌جای دلار، با ریال انجام دهد.

فروش نفت در بورس انرژی در سال ۹۳ ابتدا با عرضه روزانه دو هزار و ۹۲۰ بشکه نفت خام در بورس انرژی آغاز شد. این عرضه که در ابتدا برای مصرف پالایشگاه‌های داخلی به وجود آمد، با مشکلاتی روبرو گردید که عملاً باعث شکست طرح شد. مشکلاتی چون عدم رعایت ساز و کارها قیمت بالای نفت عرضه شده در بورس و ایجاد محدودیت در مکان تحویل نفت به خریداران موجب شد تا خریداران از بورس استقبال ننمایند.

بعد از شکست فروش نفت در بورس، مجدداً وزیر نفت در سال ۹۳ دستور  عرضه ۱۰۰ هزار بشکه نفت صادراتی را صادر کرد؛ باوجود گذشت حدود دو سال این طرح همچنان در پیچ‌وخم‌های اجرایی میان بورس انرژی و معاونت بین‌الملل شرکت ملی نفت باقی‌مانده است. مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در پاییز ۹۵ اعلام کرد که اجرای این طرح در انتظار تایید سازمان بورس است و قیمت عرضه باید از سوی شرکت ملی نفت تعیین گردد؛ در همین راستا حسینی، مدیرعامل بورس انرژی، اعلام کرد که زیر ساخت‌های فروش نفت خام در بورس انرژی آماده است و منتظر اعلام آمادگی از سوی وزارت نفت هستیم.

با توجه به توضیحات فوق، به نظر می‌رسد که شرکت ملی نفت تمایل چندانی برای بهره‌مندی از سازوکار بورس ندارد؛ البته این نکته را نیز باید مدنظر قرارداد که راه‌اندازی بورس نفت با همان سازوکارهای پیشین به شکست منجر خواهد شد. به عقیده کارشناسان، وزارت نفت برای ترغیب خریداران و ایجاد وابستگی ایشان به بورس، می‌تواند از مشوق‌هایی نظیر «فروش نفت باقیمت پایین‌تر» و نیز «حذف محدودیت در مکان تحویل محصول»، بهره گیرد. با توجه به مزایای قابل‌توجه بورس، اعطای چنین مشوق‌هایی در ابتدای کار، قابل توجیه خواهد بود.

طرح پیمایش سوخت، منتظر اجرای فاز دوم

حدود یک سال قبل (ابتدای مهرماه ۹۴(، طرح «پیمایش» یا همان طرح تخصیص گازوئیل به بخش حمل و نقل دیزلی براساس پیمایش )مسافت طی شده) وارد فاز اجرایی شد. اجرای این طرح طی دو فاز در بهمن  ۹۳ به تصویب هیئت دولت رسید؛ که بر اساس آن قرار شد عرضه گازوییل به خودروهای دیزلی بر اساس مسافت طی شده‌ی آن‌ها صورت گیرد.

اجرای این طرح دستاوردهای متعددی برای کشور به همراه داشت که ازجمله آن‌ها می‌توان به کاهش چشمگیر قاچاق گازوئیل، شفافیت اطلاعات حمل‌ونقل جاده‌ای و اجرای آسان سیاست‌های اصلاحی در حوزه حمل‌ونقل اشاره کرد.

همان‌طور که عنوان شد، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای طرح پیمایش، صرفه‌جویی مصرف سوخت است؛ طبق گفته‌ی نیکدار، رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور، با اجرای این طرح، روزانه هشت میلیون لیتر، (معادل ۸۰ میلیارد ریال) صرفه‌جویی می‌شود.

البته ناگفته نماند که طرح مذکور، شامل دو مرحله است که به گفته آدم ‌نژاد، معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری، قرار بود مرحله دوم آن از اول مهرماه ۹۵ آغاز شود و میزان سوخت برای همه ناوگان اعم از درون‌شهری و برون‌شهری و تردد بر اساس سامانه موقعیت‌یاب جغرافیایی (GPS) محاسبه و ارائه می‌شود؛ باوجوداین، فاز دوم تاکنون عملیاتی نشده است. با توجه به اهمیت طرح و موفقیت فاز نخست آن، انتظار می‌رود که مسئولین امر هرچه سریع‌تر در اجرای فاز دوم اقدام کنند

یک دقیقه تأمل

با توجه به مصوبه هیئت دولت مبنی بر یکسان‌سازی بهای گاز در ۸ ماه گرم سال برای همه، مشترکین پُرمصرف و اسراف‌کار نسبت به مشترکین صرفه‌جو، از یارانه‌ی دولتیِ بسیار بیشتری استفاده خواهند کرد.

سایر اخبار برگزیده

قیمت‌ گاز در هشت ماه گرم ۹۵، مانند سال گذشته به ازای هر مترمکعب ۱۵۰۰ ریال و ثابت است

عراقی مدیر عامل شرکت ملی گاز: قیمت‌ گاز در هشت ماه گرم سال مانند سال گذشته به ازای هر مترمکعب ۱۵۰۰ ریال و ثابت است. در چهار ماه فصل سرد سال، قیمت گاز به طور معمول تصاعدی محاسبه می شود که امسال هم همین روش مبنای محاسبه است و با پارسال تفاوتی ندارد.

راه‌اندازی ستاره خلیج فارس تا اوایل سال‌ آینده

کاظمی معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فراورده‌های نفتی: با راه‌اندازی ستاره خلیج‌فارس تمامی کلان شهرها بنزین یورو۴ دریافت می‌کنند. فاز یک عملیات پیش‌ راه‌اندازی ستاره خلیج فارس انجام گرفته است و با این پیشرفت تا اوایل سال‌ آینده وضعیت مطلوبی را در سوخت شاهد خواهیم بود.

بهمن ماه امسال؛ امضای قرارداد ایران و چین در صنعت پالایش نفت به ارزش ۳ میلیارد دلار

کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران: امضای بزرگترین قرارداد ایران و چین در صنعت پالایش نفت به ارزش ۳ میلیارد دلار بهمن‌ماه امسال، با سفر هیات نفتی چین به تهران به سرانجام می‌رسد. هدف از طرح تثبیت پالایشگاه نفت آبادان، تثبیت ظرفیت پالایشی این پالایشگاه ۱۰۰ ساله است.

اجرای دو طرح افزایش و بهبود ظرفیت تولید برق در دو نیروگاه توسط روسیه

دائمی معاون وزیر نیرو: هم اکنون قرارداد احداث و بازتوانی دو نیروگاه برق با شرکت‌های روسی امضا شده است. پیش‌بینی می‌شود در صورت اجرای بهبود ظرفیت نیروگاه قدیمی برق رامین خوزستان پروژه با مشارکت روسها، راندمان تولید این نیروگاه از ۳۶ درصد فعلی به ۵۰ تا ۵۵ درصد افزایش یابد.با مشارکت یک شرکت روسی، نیروگاهی در بندرعباس با ظرفیت یک‌هزار و ۴۰۰ مگاوات احداث خواهد شد. ایران تاکنون با شرکت «اینتررائو اکسپورت» برای اجرای طرح بازتوانی نیروگاه برق رامین و شرکت «تکنوپروم اکسپرت» روسیه برای ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی در هرمزگان، قرارداد همکاری امضا کرده است.

معاون وزیر نیرو عنوان کرد؛ نیاز به ۵۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری به منظور توقف انتشار گازهای گلخانه‌ای در ایران

فلاحتیان معاون وزیر نیرو: ایران کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان ۴ درصد را تا سال ۲۰۳۰ میلادی در دستور کار قرار داده است. این در حالی است که با توجه به ضرورت رفع تحریم ناعادلانه، حمایت مالی، انتقال فناوری و خرید گواهی کربن، بهره گیری از حمایت دو یا چندجانبه، انتقال فناوری‌های پاک و توانمندسازی، ایران پتانسیل کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در صورت رفع موانع فوق به میزان هشت درصد اضافه را دارد.

برنامه جذب ۱۳.۲ میلیارد یورو منابع مالی خارجی در صنایع آب و برق

دائمی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو: برنامه جذب ۱۳.۲ میلیارد یورو منابع مالی خارجی از طریق فاینانس، در دستور کار است. در اولویت اول، تاکنون قرارداد فاینانس تعدادی از طرح‌ها به ارزش تقریبی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو، نهایی و امضاء شده است.علاوه بر پروژه‌های آب رسانی، بخشی از این قراردادها هم برای تامین فاینانس نیروگاه‌های برق بادی خواف، نیروگاه و سد رودبار لرستان منعقد شده است. در اولویت دوم تامین فاینانس طرح ها، تاکنون مراحل نهایی مذاکرات برای امضای حدود ۳.۳ میلیارد یورو پروژه انجام شده و به زودی قرارداد فاینانس این طرح‌ها امضا می‌شود.در اولویت سوم، هم تخصیص هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون یورو اعتبارات فاینانس به ۲۱ طرح آب و برقی، در دستور کار قرار گرفته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶: افزایش قیمت آب، برق و سوخت در سال ۹۶ ممنوع شد

مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ مجلس شورای اسلامی: با مصوبه سوم بهمن ۹۵ کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ مجلس شورای اسلامی قیمت آب و حامل‌های انرژی شامل بنزین، گازوئیل، گاز،​ نفت سفید و برق در سال ۹۶ هیچ افزایشی نسبت به سال ۹۵ نخواهند داشت.

تبدیل قشم به‌ عنوان هاب سوخت‌رسانی به کشتی‌های داخلی و خارجی

راه‌اندازی پروژه بانکرینگ منطقه سلخ قشم به‌ عنوان بزرگترین قطب سوخت‌رسانی در سواحل ایران، قشم را به هاب سوخت‌رسانی به کشتی‌های ایرانی و خارجی در منطقه تبدیل خواهد ساخت.

دولت، مانع قانونی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده ندارد

در حالی سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به مصوبه کمیسیون درباره تثبیت درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه ۹۶، مدعی عدم افزایش قیمت حامل‌های انرژی شده است که این موضوع هیچ تناسبی با واقعیت این مصوبه ندارد.

وزارت خارجه ترکمنستان: «عشق‌آباد» آماده مذاکرات جهت حل اختلافات گازی با ایران است

وزارت خارجه ترکمنستان با صدور بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که «عشق‌آباد» آماده مذاکرات جهت حل و فصل اختلافات گاز با شرکت ملی گاز جمهوری اسلامی ایران است.

۱۰ میلیارد یورو قرارداد ساخت نیروگاه برق امضا شد

دائمی معاون وزیر نیرو: قرارداد با شرکت «یونیت اینترنشنال» تا پایان امسال امضا می‌شود.تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیارد یورو قرارداد ساخت نیروگاه برق در ایران با شرکت هایی از آلمان، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی امضا شده است. درباره توافق با شرکت یونیت اینترنشنال هم باید گفت که با این شرکت تاکنون تفاهم نامه امضا شده و هنوز قرارداد رسمی بین ایران و این شرکت بین‌المللی منعقد نشده است.برای امضای قرارداد نهایی با شرکت یونیت اینترنشنال قطعا تمامی مصالح و منافع ملی در صنعت برق کشور رعایت خواهد شد.برنامه جذب ۱۳.۲ میلیارد یورو منابع مالی خارجی به این روش، در دستور کار است..

ترکمنستان پیشنهاد افزایش سوآپ گاز از روزانه ۵ میلیون متر مکعب به ۱۵ میلیون متر مکعب را به شرکت ملی گاز ایران ارائه کرد

ترکمن‌ها پس از قطع صادرات گاز به ایران از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی و در پی تهدید ایران نسبت به ارسال این پرونده به دیوان داوری آمادگی خود را برای انجام گفت‌وگوهای دو جانبه در خصوص از سرگیری صادرات گاز به ایران اعلام کرده اند.پس از توقف صادرات گاز از سوی ترکمنستان اما این کشور پیشنهادات خود را برای افزایش سوآپ گاز به ایران ارسال کرده است. با عملیاتی شدن طرح های جدید، ظرفیت سواپ گاز ترکمنستان به کشورهای منطقه قفقاز از پنج به ۱۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش پیدا می کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: