جوانه 64 منتشر شد:

تنظیم بازار واردات محور؛ دست‌آورد محقق نشدن اجرای کامل قانون تمرکز

در شصت‌وچهارمین بسته خبری جوانه، به صورت تفصیلی، به دو موضوع افزایش واردات محصولات کشاورزی به دلیل عدم اجرای صحیح قانون تمرکز و وابستگی کشور به واردات تخمِ ماهی قزل آلا پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، شصت‌وچهارمین بسته خبری جوانه که به مهمترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به صورت تفصیلی به دو موضوع افزایش واردات محصولات کشاورزی به دلیل عدم اجرای صحیح قانون تمرکز و وابستگی کشور به واردات تخمِ ماهی قزل آلا پرداخته شده است.

تنظیم بازار واردات محور؛ دست‌آورد محقق نشدن اجرای کامل قانون تمرکز

قیمت برخی از محصولات کشاورزی در ماه‌های اخیر دچار نوسان افزایشی شد؛ به نحوی که طی یک سال گذشته قیمت برنج ۴۰٫۴ درصد، حبوبات ۲۳٫۶ درصد و گوشت قرمز ۷٫۹ درصد افزایش یافت. امتداد این وضعیت، دولت را بر آن داشت تا از ابزار واردات جهت مدیریت قیمت‌ها استفاده نماید و در هفته گذشته تعرفه واردات چند قلم کالای کشاورزی از جمله برنج، گوشت گوسفندی، برخی حبوبات و موز را کاهش دهد.

البته اتخاذ سیاست کاهش تعرفه واردات، انتقاداتی را نیز در پی داشت؛ پاپی‌زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، این کاهش را عاملی برشمرد که ستون فقرات استقلال کشور را در حوزه امنیت غذایی درهم خواهد شکست. همچنین رکنی، معاون وزیر جهاد کشاورزی، افزود: «تنظیم بازار با صرف هزینه‌های هنگفت واردات، نامش تنظیم بازار نیست». در تکمیل صحبت‌های  فوق باید گفت که کاهش تعرفه واردات، خطر ورود بی‌رویه محصولات به کشور و متعاقباً تضعیف تولید داخل را به همراه خواهد داشت. خطر تضعیف تولید داخل وقتی افزایش خواهد یافت که بدانیم وزارت جهاد کشاورزی به واسطه قانون تمرکز برای محصولات یادشده (برنج، موز و غیره)، سیاست مدیریتی مناسب در پیش گرفته بود و طبق برنامه‌ریزی‌ها، نیاز طبیعی کشور به محصولاتی نظیر گوشت قرمز و برنج تأمین می‌شد. به عنوان نمونه در مورد تولید برنج دو میلیون و دویست هزار تن تولید داخل و بیش از ۶۳۰ هزار تن ازطریق واردات طی ۹ ماهه امسال فراهم شده است که با احتساب نیاز ۳ میلیون تنی به برنج، می‌توان گفت نیاز تقریبی کشور تامین خواهد شد. در حوزه گوشت قرمز نیز رئیس شورای تامین دام زنده کشور حجم عرضه و وضعیت تولید و زایش دام زنده را مطلوب توصیف نمود؛ به گونه‌ای که از برنامه صادرات دام زنده به کشور عمان در بهمن ماه خبر داد[۱].

با این اوصاف به نظر می‌رسد که افزایش قیمت‌ها، از مدیریت ناصحیح بازار نشئت گرفته باشد تا کمبود محصولات؛ لذا انتظار می‌رود که برای متناسب‌سازی قیمت‌ها، پیش از اتخاذ سیاست واردات، ایرادات فعلی سازوکارهای تنظیم بازار مرتفع شود.

وابستگی کشور به واردات تخمِ چشم‌زده ماهی قزل آلا

ایران در حال حاضر پنجمین تولید کننده ماهی قزل آلا در جهان است؛ با وجود این رتبه اما آمار واردات تخم چشم‌زده قزل آلا ـ به عنوان ماده اولیه تولید این ماهی ـ به کشور، چندان رضایت‌بخش نیست. به نحوی که که ایران با واردات بیش از ۳۰۰ میلیون تخم چشم‌زده در سال بزرگترین واردکننده تخم ماهی چشم‌زده در جهان لقب گرفت؛ اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آمریکا تأمین‌کنندگان نیاز ایران به تخم ماهی قزل آلا هستند.

خاطرنشان می‌سازد که تخم‌های چشم‌زده وارداتی از سایر کشورها -به ویژه فرانسه- عقیم و نازا هستند؛ به‌نحوی که پرورش‌دهندگان ماهی برای نسل‌های بعدی نیازمند خرید دوباره از کشورهای صادرکننده آن هستند. همچنین بسیاری از تخم‌های چشم‌زده وارداتی با وجود تأکید مسئولین مبنی‌بر انجام آزمایش‌های تشخیص بیماری، ناقل ویروس VHS بوده‌اند که سبب تلفات مقادیر بالایی از آن‌ها شده است.

با توجه به معایب محصولات وارداتی و نیز وجود ظرفیت‌های داخلی جهت تولید این محصول، تمهید مقدمات قطع وابستگی این محصول به کشورهای بیگانه، ضروری به نظر می‌رسد. خصوصاً آنکه امکان تولید تخم چشم‌زده در ایران وجود دارد؛ در همین رابطه  مسئولین حوزه شیلات، اولویت این سازمان (شیلات) را توسعه راهکارهای قطع وابستگی کشور به واردات تخم اصلاح شده ماهی قزل آلا می‌دانند. طبق گفته رئیس سازمان شیلات، تولیدکنندگان قزل آلا در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ وضعیت بهتری داشتند؛ به طوری‌که تعدادی از پرورش‌دهندگان وارد عرصه تولید شدند.

یک دقیقه تأمل

کلانتری، وزیر اسبق کشاورزی، در پاسخ به این سوال که علت کتمان بیش از یک دهه واردات محصولات تراریخته به کشور چه بوده، عنوان نمود: «چون طی آن سال‌ها کسی در این زمینه چیزی نپرسیده بود که جواب داده شود

سایر اخبار برگزیده

برای اطلاع از سایر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته گذشته، به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: