تقویم آموزشی مدارس، در تعطیلات رسمی به سر می‎برد

تقویم آموزش فعلی سال‌ها است از تصویب و اجرای آن می گذرد و به مرور زمان ضعف های زیادی از خودش نشان داده است و اکنون زمان آن است که در این تقویم یک بازنگری جدی صورت بگیرد تا ضعف های اساسی آن برطرف شود


به گزارش عیارآنلاین، تقویم آموزشی در آموزش و پرورش یکی از جنبه های اساسی است که بر یادگیری و تربیت دانش آموزان اثر مستقیم دارد. تقویم آموزش فعلی سال هاست از تصویب و اجرای آن می گذرد و تغییری پیدا نکرده است و بسیاری از کارشناسان معتقدند برای بهره بری بیشتر در نظام آموزشی کشور باید در این تقویم تغییراتی ایجاد شود.

یکی از ضعف های اصلی تقویم آموزشی جاری، مشترک بودن آن برای تمامی مناطق کشور است، این یکسان‌نگری در حالی است که ایران برحسب وسعت و جایگاه جفرافیایی که دارد دارای مناطق مختلف با اقلیم های آب و هوایی متفاوت است برای مثال روزهایی در سال هستند که در بعضی از مناطق کشور به علت برودت و سرمای بیش از اندازه هوا امکان مدرسه رفتن دانش آموزان وجود ندارد و ناچارا مدارس تعطیل می شوند و از روزهای آموزشی آن منطقه کاسته می شود، این در حالی است که در همان روز در مناطق دیگر کشور آب و هوا مناسب است و نیازی به تعطیلی مدارس نیست

در نمونه دیگری ممکن است در روزهایی از سال در مناطق جنوب کشور گرمای بیش از اندازه وجود داشته باشد و نیاز به تعطیلی مدارس باشد و در مناطق دیگر این نیاز وجود نداشته باشد یا مثال دیگر آلودگی و گرد و غبار ممکن است در بعضی مناطق مدارس را تعطیل کنند.

در این خصوص میتوان گفت که این تعطیلات غیر قابل پیش بینی باعث می شود از روزهای آموزشی برخی مناطق کاسته شود و روزهای جایگزینی هم برای آن در تقویم آموزشی دیده نشده است.

یکی دیگر از نقاط ضعف تقویم فعلی که از همان ابتدای اجرا به آن نقد جدی وجود داشته است، بحث عدم استمرار برنامه آموزشی و سه ماه تعطیلی مدارس است که به عقیده کارشناسان آموزشی این ایرادی اساسی است و این مدت طولانی که دانش آموزان از دروس و محیط آموزشی فاصله می‎گیرند، آسیب‌زا است.

این نقاط ضعف بزرگ را می توان با نگارش جدید تقویم آموزشی که در سند «تحول بنیادین آموزش و پرورش» نیز به آن تاکید شده است با عدم مشترک بودن آن برای همه مناطق پوشش داد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: