مدیرکل اموردانشجویان غیرایرانی وزارت علوم خبرداد؛

برنامه وزارت علوم برای افزایش دانشجویان خارجی تا ۷۵ هزار نفر

مدیرکل اموردانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری‌گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه، تعداد دانشجویان خارجی‌کشور به ۷۵ هزار نفر می‌رسد.

به گزارش عیارآنلاین، صمد حاج جباری امروز(پنجم بهمن)، در همایش‌کشوری نخبگان پناهنده در البرز اظهارکرد: درحال حاضر در کشور ۲۴ هزار دانشجوی خارجی درحال تحصیل هستند که از مجموع این دانشجویان، ۱۹ هزار نفر افغانی هستند.

وی با بیان اینکه مسئولان برای اتباع افغان ساکن درکشور ارزش زیادی قائل هستند و برای استفاده از ظرفیت نخبگان این‌کشور برنامه‌های مدونی دارند، خاطرنشان کرد: افغانستان دوست ایران است و مسئولان برای تحصیل راحت و بی دغدغه نخبگان این‌کشور تلاش می‌کنند.لذا ما نیز  به دنبال جذب دانشجویان بیشتری از این کشور هستیم تا از این طریق جایگاه علمی افغانستان را بالا برده و از مزیت وجود نخبگان این‌کشور نیز بهره ببریم.

مدیرکل اموردانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری‌ با اشاره به افق برنامه ششم توسعه در جذب دانشجویان خارجی ،گفت: بنا شده تا پایان برنامه ششم توسعه، تعداد دانشجویان خارجی درحال تحصیل در کشور به ۷۵ هزار نفر برسد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این همایش احمد محمدی فر مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت‌کشور نیز با بیان این‌که هیچ منعی برای تحصیل مهاجران درکشور وجود ندارد، افزود: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری طی چند سال گذشته شاهد اتفاقات خوبی در زمینه تحصیل اتباع خارجی درکشور بوده‌ایم.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت‌کشور خاطرنشان کرد: درحال حاضر هیچ منعی برای‌تحصیل مهاجرین درکشور وجود ندارد و این افراد نیز می‌توانند مانند هموطنان ایرانی به تحصیل مشغول باشند.

وی با اشاره به تلاش برای کودکان خارجی بازمانده از تحصیل افزود: باهمکاری تشکل‌های غیردولتی درصدد شناسایی‌کودکان بازمانده از تحصیل هستیم.

این مسئول توضیح داد: این طرح و سایر طرح‌های دردست اجرا ، نویدی برای ایجاد آینده روشن برای مهاجرین است.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت‌کشور تاکید کرد: در تلاش هستیم با همکاری دولت  اقداماتی برای بیمه سلامت پناهندگان و اقشارآسیب پذیر صورت دهیم.

محمدی فر در پایان به آمار دختران پناهنده‌ای‌که سواددار شده اند نیز اشاره‌کرد وگفت: درحال حاضر ۵/۴۸ درصد پناهندگان دختر به ایران باسواد شده اند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: