۹ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۶

آیا با حذف پایان‌نامه کارشناسی، معضل پایانامه‎فروشی حل می‎شود؟!

با توجه به اینکه هدف از انجام پایان‌نامه کارشناسی عمدتاً با هدف پژوهش‌ورزی انجام می‌شود تا تولید علم، باید راه‌کاری اندیشید که تولید علم از پایان‌نامه‌نویسی رخت بربندد و لذا نمی‌توان با حذف واحد پایان‌نامه صورت مسئله را پاک نمود.

به گزارش عیارآنلاین، چند وقتی است بحث تقلب در آثار علمی از سوی مسئولین حوزه آموزش عالی موردتوجه قرارگرفته است. در همین راستا مقابله با معضل «پایان‌نامه فروشی» در دستور کار مسئولان قرار دارد. نکته جالب توجه آنکه فروش پایان‌نامه در چند سال اخیر، به بازاری داغ و پرسود تبدیل‌شده است.

در هفته اخیر مخبردزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از دلایل تقاضا برای خرید پایان‌نامه را اجبار دانشجویان مقاطع مختلف به اخذ واحد پایان‌نامه دانست. وی در ادامه از حذف الزام برای انتخاب این واحد در دوره کارشناسی و موافقت وزرای علوم و بهداشت با این موضوع سخن گفت.

بااین‌حال برخورداری، رئیس دانشگاه علم و صنعت، حذف این واحد را نامناسب خواند و بر حل ریشه‌ای معضل فروش پایان‌نامه تأکید کرد. در همین رابطه یکی از معاونین دانشگاه صنعتی شریف، بهترین سیاست را اعطای تصمیم‌گیری به مسئولان دانشگاه‌ها دانست. به عقیده وی ممکن است برای برخی رشته‌ها تهیه پایان‌نامه مهم باشد.

برخی دیگر از کارشناسان نیز حذف پایان‌نامه کارشناسی را به دلیل مقابله با معضل پایان‌نامه فروشی، درمان مقطعی و پاک کردن صورت‌مسئله می‌دانند. این افراد بیان می‌کنند دانشجویان کارشناسی در واحد پایان‌نامه، شیوه‌های پژوهش را که لازمه دانشجویی است، می‌آموزند. فلذا بهتر است به جای حذف این واحد، درس روش‌ تحقیق نیز در برنامه درسی دانشجویان کارشناسی گنجانده شود.

با توجه به اینکه هدف از انجام پایان‌نامه کارشناسی عمدتاً با هدف پژوهش‌ورزی انجام می‌شود تا تولید علم، باید راه‌کاری اندیشید که معضل تقلب از پایان‌نامه‌نویسی رخت بربندد و لذا نمی‌توان با حذف واحد پایان‌نامه صورت مسئله را پاک نمود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: